bugün

15 haziran 1938 tarihinde, yani atatürkün de sağlığında chp tarafından gerçekleştirilmiş olay. peygamberimiz dönemini eleştiren ateist sürüsünün cevaplarını bekliyoruz. şimdi hemen mecburiyet zaruret edebiyatı yapmaya başlarlar, işlerine geldi mi zaruret işlerine gelmedi mi hakaret. resmen çocuk gelinler teşvik edilmiş lan. gerekçemiz sağlam: üreme çok olsun. (da nasıl olursa olsun).

http://www.tarihtebugun.gen.tr/?g=15&a=6

edit: eksiyi basan putperestlere sormak isterim, tarihi bir vakıanın tespiti ne zamandan beri eksilik oldu. yoksa bu gerçek hoşunuza gitmedi mi lan. özelden mesaj atın silerim başlığı, yine şirinleri oynamaya devam edersiniz. inanmak istediğiniz tarihle oynar durursunuz.
ulusalcıların error verdiği başlık, cevap vermek yerine beyinsiz filan diye hakaret etmeyi yeğliyorlar, bu saatte alkolün etkisiyle normal karşılıyoruz. ulan ipneler osmanlı dönemindeki olayları getirip burada ahlak dersi veriyorsunuz da 70 yıl önceki şeye bişey diyemiyorsunuz anca hakaret.

çocuk gelinleri savunmak için açmadım bu başlığı, tarihteki zaruretleri, ve dönemin koşulları bilin diye açtım, 1400 sene öncesine 2013 yılı kafasıyla küfür göndermeyin diye açtım, tarihe söverken biraz daha düşünün diye açtım. sizin o çağdaş kafanıza göre bu kanun ne anlama geliyor ulusalcı dostum.
Ailede kadın-erkek eşitliği sağlandı.
Evlilikte resmî nikâh zorunluluğu getirildi.
Tek eşle evlilik esası getirildi.
Kadınlara, istedikleri mesleğe girebilme hakkı tanındı.
Mahkemelerde tanıklık yapma, miras ve boşanma konularında kadın-erkek eşit hale getirildi.
Patrikhanelerin, din işleri dışındaki yetkileri kaldırıldı.

Chpnin getirdiği medeni türk kanunu 3 kadın 2 cariye alıp 13 yaşındaki çocuğunu satan, kadını kafesteki kuş gibi gören zihniyeti,yani şu anki akp zihniyetini ayağa kaldırdığı için evlilik yaşının kısa bir süreliğine 15e düşürüldüğü doğrudur. Bu yaş sınırını sonradan tekrar 18e çeken de elbette yobazlar değil, chp olmuştur.
demek ki neymiş dönemin koşullarına göre bazı şeyler değişebiliyormuş, islam tarihine küfür eden aşağılayanlara kapak olmuş olaydır.
Muhammedin dönemin koşullarına göre yahudi erkekleri doğrayıp kadınlarını ve 12 yaşındaki kızlarını üçer üçer bölüştürmesi olayından kanımca azıcık daha masum bir olaydır.
18 de evlenin bilader kocaniz pes atsin, kariniz kral tv de mesaj okusun. 18 yas yeterli bi sinirmi evlilik icin tam ergenligin universite baslangiciyla birlestigi donem, saglikli mi? o donemde cahil halk cocuk yasta gelin veriyosa kizini o kizin haklarini korumak kuma olmasini engellemek icin 15 yasa cekmisler son derecede dogru yapmislar medeni kanun topluma yerlestikten sonra 18 e cekmisler. bunu sakirtler nufus cigirtkanligi mi sanmis anlamadim ama bi dusunun kadina secme secilme birey olma hakkini veren adamlar niye boyle bisey yapar diye cevabi kendiz vericeksiniz.
illa ki bir açıklaması vardır ki yapmışlardır. bunu bu döneme göre değil o döneme göre yorumlamak lazım bu dönemde yanlıştır fakat o döneme göre belki doğru bir şeydir. benim bir yorumum ise nüfus artışını hızlandırabilmek için böyle bir kanun yapılmış olabilir.

ve buldum da nüfusla ilgili her şey.

-Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası “nüfusun bir memleketin en büyük serveti olduğunu” savunur.

-1932’de istatistik Genel Müdürlüğü italya’da Mussolini’nin benimsediği “azami doğum ve asgari ölüm” adlı kitabını Türkçeye çevirtmiştir.

-6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere madalya verilmiştir.

-1926 TCK kasten çocuk düşürmek, düşürtmek suç sayılmıştır.

-1936’da aynı suç ırkın tümlüğü ve sağlığı aleyhine cürümler olarak değişmiş ve doğum kontrolü yasaklanmıştır.

-1938’de yasal evlenme yaşı erkeler için 17 kadınlar için 15’e indirilmiştir.

1960 ve sonrası nüfus artışını azaltma politikası (hızlı nüfus artışı var)

-1965’te gebeliği önleyici ilaçlar ve araçların ithali serbest bırakıldı.

-Aile planlaması politikaları uygulanmaya başlandı.

-Gebeliği önleyici ilaç üretimi yurtiçinde yapılmaya başlandı ve parasız dağıtımı gerçekleştirildi.

-83’te ise kocanın izniyle de olsa 10 haftaya kadar kürtaj yasal hale getirildi.
sünnettir diye el kadar kızları koynuna almayı alışkanlık haline getirmiş bir millete 18 yaşından önce evlenemezsiniz derseniz zaten imam nikahından başkasını bilmeyen insanlar resmi nikah kıymazlar. bana sorarsanız yine de yanlıştır, direkt 18 diye çıkaracaklardı yasayı, resmi nikah kıymadan imam nikahı ile evlenen çocukları da aileleri ile birlikte asıvereceklerdi, bu dinci şerefsizlerin soyu tükeniverecekti orada.
3 çocuk mevzusunun altına imza atmak gibi bir şey olsa gerek.
tarih biliminin en temel ilkesi "tarihteki olayları bugünün değer yargılarıyla eleştirmemek" olduğundan mütevellit çok da yadırganmaması gereken durumdur. çıkan bu kanun yanlış değildir, zorunluluktur, fakat islamiyetin ilk yıllarındaki durum da yadırganacak bir durum değildi, çünkü o toplumun değer yargıları buna müsade ediyordu ve kimse karışmıyordu, işte kemalistlerin anlamadığı bu yukarda söylediğim tarihi ilkedir.
kim yaparsa yapsın yanlıştır.

baktım da, olay celal bayar hükümeti zamanında gerçekleşmiş.

o hükümetin isimleri şöyledir:

Mahmut Celâl Bayar: Başbakan
Ali Rana Tarhan: Gümrük ve inhisarlar Vekili
Şükrü Saracoğlu: Adliye Vekili
Kazım Fikri Özalp: Müdafa-i Milliye Vekili
Şükrü Kaya: Dahiliye Vekili
Tevfik Rüştü Aras: Hariciye Vekili
Fuat Ağralı: Maliye Vekili
Şakir Kesebir: iktisat Vekili
Saffet Arıkan: Maarif Vekili
Ali Çetinkaya: Nafia (Bayındırlık) Vekili
Ahmet Hulusi Alataş: Sıhhiye ve Muavenet-i içtimaiye Vekili
Şakir Kesebir: Ziraat Vekili
Faik Kurdoğlu: Ziraat Vekili

http://tr.wikipedia.org/w...riyeti_H%C3%BCk%C3%BBmeti
muhtemelen dönemin cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak yürürlüğe girmiş kanun.
Yanlıştır.

Biz Atatürk yapsada yanlışa yanlış diyoruz ya siz rte için bunu yapabilir misiniz?
cehape bitmiştir artık geçmiş olsun .

sanmasınlarki kemal kılıçdaroğluda genel başkan .

onunda kocaları var olmaz mı ? onunda emir aldığı abiler var yoksa kemal gibi bir herifin cehapenin başında ne işi var ki ?

geçsinler bu ayakları milletin nefretini kazanmaktan öte geçemiyorlar seçmenleride dahil zaten körler sağırlar birbirlerini ağırlarmış .

istesen o kadar densinizi bir araya getiremessin sağolsun cehape toplamış . o haybeci kitleyi cehape olarak özetleyebiliyoruz en azından .

cehape muhalefet diğer partiler iktidar yani o derce yani .
atatürk'ün sağlığında değil hastalığında yapılmıştır. tabiî ki ata'dan gizli değildir ve nedeni de şimdiki yobazların dedelerinin ayaklanışlarıdır. popülist bir tavırdır ama aynı chp'den önce osmanlı'daki evlenme yaşına bir bakın isterseniz.
15 var 9 var biraz gerçekçi olun.
güncel Önemli Başlıklar