bugün

acilan basliklara göre degerlendirildiginde cok dogru olan tespittir. yok chp nin yakamizdan düsme tarihi, yok efendim deniz baykal gitsin kampanyalari. siz önce desteklediginiz basbakan ve cumhurbaskaninin mazisine bakin. bir zamanlar ingiliz gazetelerine cumhuriyetin sonu geldi diye demec vermisti o ankara da oturan. basbakan da laikligi elestiriyordu, simdi bekcisi oldu. elbette ki chp nin hatalari yanlislari cok, ama bunu solculuga ve atatürkcülüge bok atmak icin kullanmaya kimsenin hakki yoktur. yobazlara sesleniyorum, kendinizi bosuna yirtmayin, tarihte herkes yerini alacaktir. sizemi düstü chp nin ne olacagi? birakin buna chp liler karar versin!
atatürk vefat ettikten sonra yaptığı uygulamalarla özellikle ismet inönü döneminde halka attığı kazıklarla batması olayıdır.
(bkz: chp nin sapıtması)

chp 70 yıl önceki chp olmadığı için chp ye oy verenlere bile batması durumudur.*
dinlere ve inanışlara ateistler, ateizme de inananlar laf sokabiliyorsa, febe gs ve bjkyi, gs ve bjk febeyi eleştirebiliyorsa, kadınlar erkekleri, erkekler kadınları yerebiliyorsa, sevgilisi olanlar abazanları, abazanlar sevgilisi olanları taşlayabiliyorsa pek tabii ki chp yi sevmeyenlerde chp aleyinde entari döşenebilirler.
yanlış başlıktır, chp nin türk milletine batması şeklinde olmalıydı, ki bu dogru bir tespittir.

arka bahçesi ile ülkeyi krizden krize sokan bu zihniyet her türlü darbeye zemin hazırlama olayının içindedir, cumhurbaşkanına askerlerin baskı yapacagından medet uman zavallı bir genel başkanı vardır, ergenekon davası sanıgı bir kadının kocasını anayasa mahkemesine başkanvekilligi yapmasından hiç rahatsız degildir, pkk nın deynekciligini yapan kişiden hiç rahatsız degildir, ne türden ilişkiler içinde oldugu mahkemeye verilmedigi için belli olmadıgı bir alman vakfı hikayesi de cabasıdır.türk milletinin paçasına yapışmış zehirli bir sarmaşıktan başka bir şey degildir. terör örgütüne avukatlık yapmakta başkanına yakışmaktadır, eleştirenler hata etmektedir gerçegin beyanıdır, ergenekondan rahatsız çevrelere baktıgınızda iki özelligini görürsünüz birisi chp lidir, digeri de 40 kere bu ülkede yapılmış darbenin en az birisinde görev almıştır, darbe rejimi degiştiren cezası idam olan bir suçken, bu parti açıktan darbeyi, darbeciyi övebilmektedir, başbakan ı mendersle tehdit etme cür et ini göstermektedir, baykal a şunu bildirmek isterim, bu ülkede bir daha menders vakası yaşanmaz, ama her zaman talat aydemir yaşanma olasılıgı vardır, rusya afganistan dan çekildiginde işbirlikçi afgan devlet başkanı görülen ilk elektirk direginde sallandırılmıştır unutma.
deniz fenerinin üstüne bu kadar gidilmesindendir.
genel sekreterinin her türlü pisliği kanıtlarla sunmasındandır.
mal gibi açılan bir tünelin doğru bir yargılama sonucu geri kapatılmasındandır.*
cumhuriyete sahip çıkmak istediği için batmıştır.
muhalefet yaptığı içindir. susup bir kenara oturmadığı içindir.
ve her zaman buna benzer şeyler için batmıştır batacaktır birilerine chp.
bize giren çıkan bir şey olmadığı için birilerine batsın boşver.
sen türkiyesin fazla düşünme bunları, devrelerin yanar.
chp nin Türkiye ye batması olayıdır.
6 tane oku bir arada tutamayışlarındandır. *
başka türlü chp'nin kimseye bir zararı/yararı yoktur.

(bkz: chp diyen edepsiz)
(bkz: chp nin batıp çıkamaması)
80 yılını devirmiş olan realite.

(bkz: türkiye usulü demokrasi) (bkz: darbeli demokrasi)
akp'nin veya diğer partilerin birine batması gibidir.
chp'nin atatürk chp'si olmamasından doğan durumdur. işin daha doğrusu chp'nin hrkese batmaya çalışmasıdır. sadece birilerine değil.
cumhuriyet halk partisinin icraat ve söylemlerinin, cumhuriyet halk fırkasının icraat ve söylemlerinin yanında fıkra gibi kalması sonucu ortaya çıkan eylemdir.
aynı görüşlere sahip olmamaktan kaynaklanır.
akepeli olmak da bir sebebi olabilir ama şart değildir.
bunun anlaşılmasını beklemek ,
yani birilerinin resmi ideolojiyi benimsemediğini cehepelilerin anlamasını beklemek de çoğu zaman boşa gidecek bir beklentidir.
haklılığı olan tespittir. evet, şahsen birçok icraatı ve eyleminden ötürü chp bana batıyor. dersim katliamı'nı gerçekleştiren bir liderleri, ve bu katliama göz yuman bir kurucuları olduğu için batıyor. kurucusunu putlaştıran, tanrılaştıran liderleri ve bir seçmen kitlesi olduğu için batıyor. ülkede kurulan ilk muhalefet partisinin seçmenlerine "hasso", "memo" gibi yakıştırmalar yaptıkları ve bu partinin seçmenlerini aşağıladıkları * için batıyor. darbeden medet ummak gibi çağdışı politikalarından dolayı batıyor. sosyal demokrattan ziyade bildiğin faşist çizgide ilerledikleri için batıyor. koskoca parti olmalarına rağmen elle tutulur en ufak bir siyasi politikaları olmadığı için batıyor. 60 yıldır bu memlekete en ufak bir yarar sağlamadıkları için batıyor ve daha binlercesi... normal olan her vatandaşa da batması gerek, batmıyorsa sorun var.
chp nin düştügü içler acısı durumdur, halka yaranmak için yaptıgı sözde açılımlar ile, halk dalkavukluguna soyunmuş cumhuriyetin devletten geçinmeli bürokrasi partisi, bugünleride görecek miydi? inönü görse bu hallerini eminim utancından aglardı, zaten kendi içinde ne yapacagını bilemez, anlamsız hareketler sergilemeye başlamıştır ki bu ülkemiz adına sevindiricidir, demek oluyor ki, chp nin iktidarı yıkılmıştır ve halka dalkavukluk etmeye mecburdur, gerçekten asla halka hizmet edemeyecek olan bu çakma parti, (gerçekte politbüro) ancak bir süre daha iktidarını saglamak için oy avcılıgı yalan ve sahtekarca vaadlerle halka dalkavukluk yapmakta beis görmemektedir, 412 milletvekili ile kaldırılmış olan başörtüsü yasagını arka bahcesinde engel olan bir çakma parti, başörtüsünüde geçtim (dalkavuklukta sınır tanımadıgı için) çarşaflı bayanları partiye kabul etmiştir, gerçi bayanların hangi partiye girdiklerini önemsediklerini sanmıyorum zira adayın aile çevresiydi onlarda.
chp'nin yaptığı, daha doğrusu yaptığını sandığı, yüzüne göz
ne bulaştırdığı işlerle, giderek kendi dehlizinde batması.
chp'nin de payının olduğu olaydır. chp versus akp tartışması çok var, o yüzden bunlarla ilgili yazmayacağım burada. türbanından, özelleştirmesine, bilal'den, yan gelip yatmaya kadar. ama chp bana da batıyor. özellikle de geçen seçim bu partiye oy vermiş biri olarak. yaptıkları çok sayıda iş var mecliste. bundan dolayı bir şey diyemeyeceğim. "chp hep muhalefet yapıyor kardeşim" diyenlere de "akp hep muhalefet yapılacak şeyler yapıyor olamaz mı?" tarı bir savunma yapmaktan da bıktım. benim derdim chp'nin milliyetçi bir parti olma çizgisinden uzaklaşıyor olması. şimdi kimse çıkıp "chp sol partidir efenim şöyle böyle" demesin bana. mustafa kemal atatürk'ün kurduğu bu parti tıpkı atam gibi milli değerlere sahip, milliyetçi bir partiydi. kimse chp'yi hümanist, mottosu "türküyle kürdüyle lazıyla kurduk devleti " olan bir parti zannetmesin mümkünse. çünkü öyle değil. ancak uygur katliamında seslerinin çıkmaması beni deli etti açıkçası. çıkmamasından ziyade "çin'e yakışmadı" tarzı açıklamalar yapmaları. ulan ne bu? süper magazin programı sanki, teoman basın mesnuplarına saldırıyor da yakışmadı diyorsun. çin orada yıllardır işkencenin, soykırımın flamayla gidenini yapıyor yakışmadı diyorsun . yuh ulan ne diyim ben sana. sonra da altı ok diyorsun ve o ilkelerden biri olan milliyetçiliği sahipleniyorsun. bazı konularda haksız eleştiri alıyorsun chp ama bazen de sıçıyorsun, umarım yakın zamanda hatanın farkına varırsın.
öncelikle; başka partileri eleştirebilme hakkı varsa chpyi de eleştirebilme hakkı vardır. partinin kurucusunun ulu önder atatürkün olması da bu durumu değiştirmez. çünkü, bazılarını görüyorumda, sırf atatürk kurdu diye chpye laf söyletmiyor. iyi de, atatürkten sonra gelen liderler de atatürk çizgisinde mi kaldı. en azından onun onda biri olmayı başarabildiler mi? buna bakmak gerekir.

chpnin, atatürkten sonraki hali malum. halka düşman kesilmeler, demokrasi karşıtlığı, darbelere destek olmalar, atatürkün gösterdiği yoldan ilk başta kendilerinin uzaklaşması halktan chpyi soğuttu. bunun için 1950 seçimlerinde büyük bir darbe aldı. daha sonra da 1960 askeri darbesi ile başa gelmeleri, demokrasiden ne kadar uzakta olduklarının göstergesiydi. günümüzde bu hala böyle. deniz baykalın tavırlarına bakıp anlarsınız.

atatürkün chpsinden çok uzak chp. chp, ismet inönü chpsi durumda. demokrasiye, halka uzak. dini değerlere saygısı bir chp var. (bkz: önder sav)

bu yüzdendir ki chpnin birilerine batması normal. chp, çağdaşım diyor ama çağdaşlığın gerektirdiği şeyleri de yapmıyor. bu yüzden, evet batıyor. bu yüzden de kimse suçlanmamalı.