bugün

Tek başına çok zordur. Birlikte çoğunluğu aştıkları taktirde chp+mhp
görsel
parti sistemi ve üyeleri kim varsa komple değiştirilerek. açık ve net.
bayram günü düşündüren soru.
Tek partili sisteme geri dönülürse ve tek parti chp olursa.
chp siksen iktidar olamaz. halen daha ülkede chp yi sorun gören var. ülkede sorun merkez sağdır. muhafazakarlar hortluyorsa bunun sorunu da odur. halk daha ne yapsın?

esas mhp ne yapıyor? adam sağı ayaklar altına aldı ve akp nin arka bahçesi konumunda. hiçbir şey üretmeyip salt kafatasçılık yapıyor. ee halk da artık bıktı.

chp nin değil ama mhp nin iktidara gelememesi aşırı başarısızlıktır. mhp nin halkta karşılığı % 60 dır. akp nin seçmenini kendine çekebilecek gücü kendinde bulsa zaten chp güçlü görünür.

bahçeliyi başta neden tutuyorlar?

aha bu yüzden işte. çünkü adam mhp ye kurulmuş komplo. dış mihrakların oyunu.
chp'den ziyade sol bir parti nasıl iktidar olabilir şeklinde düşünmek gerekir bu durumu.

cumhuriyet tarihine baktığımızda halkın gözünde veya sandıkta 1. olabilen 3 sol lider vardır;

- mustafa kemal atatürk.
- ismet inönü.
- bülent ecevit.

peki bu 3 liderin de ortak özelliği nedir? yani bu solcu liderleri zirveye taşıyan nedir?

el cevap: reel bir savaşta düşmanı mağlup ederek sağ cenahtan oy alabilmeleri.

mustafa kemal ve inönü zaten kurucu liderler olduğu varsayılırsa bülent ecevit'in kıbrıs barış harekatı ve sonrasında öcalan'ı yakalayıp yurda getirmesi sağ görüşteki vatandaşların da reyini almasını sağlamıştır.

tüm bunları toparlarsak; pkk'nın arka bahçesi haline geldiği aşikâr olan chp'nin mevcut şartlarda %25 kemik oy bandını geçmesi mümkün değildir.

hatta ve hatta bu terörist sempatizanlığı yapanlar partiden aforoz edilmez ise milliyetçi sol seçmenin kemik oyundan da kaybedebilir mhp'deki olası lider değişimiyle.
Halkın CHP'ye karşı önyargıları var bunların kırılması gerek. Mesela 7 haziran öncesi en güzel beyannameyi Chp hazırladı, diğer partiler kopya çekti, kaynak yok diyen AKP bile sonradan kaynak olduğunu kabul etti. Normalde CHP'nin oylarının uçması gerekirken oyu düştü. Önyargı da sabahtan akşama kırılmıyor maalesef.
Bir de yanlış algı yönetimine izin vermemesi gerek. PKK ile FETÖ ile kolkola girenler şimdi bunu CHP'ye diyor ve inandırabiliyor. Oysa CHP'nin bunlarla hiçbir ilgisi yok, bunlar zaten CHP'ye oy vermediler-vermezler. CHP tabanı da bu örgütlere mesafeli zaten en başta taban kabul etmez.
ilk önce despot bi lider şart. bizim millet elinde sopası olan adamın hayranıdır. birde partiyi kapatıp yeni bir parti açılması gerekiyor, adı orospuya çıktı milletin gözünde, nasıl oldu? neden oldu? bilemiyorum ama; Atatürk'ün mirası olan parti şuan kenar mahalle orospusu muamelesi görüyor. benim kendi payıma kanıma dokunuyor, sizi bilemem.
öncelikle zamanında pydye terör örgütü demeyen bir aptalı baştan almalılar, artık diyor terör örgütü ama ne çare kör bile gördü mesele ileri görüşlü olmak.
Olamaz boşuna uğraşma hacı.
Taraftarlarının burada akp liler karşısında ezik ezik, sırf muhalefetlık yapacağım diye saçmalayıp, iftira atmasıyla bir halt olmayacağını biliyorlardır. Ama ne yapsınlar abi!

En iyisimi bu soruya merhum

Cem karaca: Yarım porsiyon aydınlık, şarkısıyla cevap versin. Buyurun, dinleyin.
Kemal Kılıçdaroğlu bile bilmiyor.
Bi ara her duvarda yazdığı gibi; çare sarıgül
Sağ 65-70 sol 30-35 yüzde olduğu sürece çok zor.
bu ülkenin insanı önyargılarını kırıp kibirinden kurtulursa. 100 yıldır yeterince dindar değilsin diye söz yiyor. Ama bu partinin getirdiği hakları ve müslüman olmayanların yaptığı her şeyi umursamazca kullanıp onlara küfretmek sizde. Sizin eğitimli, bilgili olmanızı isteyen insanlara kızıp ne olduğu belirsiz şeyhlere koşanlara ne anlatayım? öz eleştiri yok, hiç bir zaman olmaz.
Kimileri yobaz falan demiş hikaye olm. Baştaki lider bi kere lider degil az sert ol aq bir de atatürkün partisi adam terörü ve terör örgütünü savunuyo bence lider degişmeli.
oy verilirse olabileceği kanısındayım.
Öncelikli olarak Atatürk'ün devrimlerini ilke edinip onları benimseyerek başlayabilir. Neo kapitalist ekonomik ağızları bırakıp sosyal devleti oluşturan bir yapıda Projeler üretmeli ... vs vs üzerine Kitaplar yazılır ama anlayacak insan yok...
Hemen ureyip acil chpli cocuklar yetistirerek.

Saka tabi.

Nasil olunur biliyo musunuz?

O partisi bu partisi bok partisi bilmemne partisi bakiyosun vay ataturkcu
Yaptiklari tek sey ne biliyo musunuz oylari bolmek birader. Akp ye karsi birlesememek. Neden? Herkes ideoloji pesinde yok ot pesinde ulan aciyon oy kagidini masallah carsaf gibi ama kazanan kim? Akp. Peki neden? Cunku ataturku ulu onder sayan onun ilkelerinj benimseyen alti oku anlamis insanlar yok ben siyahim ben pembeyim ben griyim diye bolunmus durumda parti parti. Yahu baraji gecemiyolar hala parti pesindeler. Hepsinin agzinda cehepe ccccokkk kotu yeaaa. Ulan amcik kucuk seylerle ugrascagina gotun yiyosa chp nin bu durumuna bi cozum uretsene. Neymis ccccek kotu parti yeaa. Yav siktir git. Biz akp nin iktidarda olmasini istemeyen kesim birlesmeden bi sikim olmaz. Aeeae oyle deme meclise milletvekili sokariz. Ya bak surdan siktir git. Hepsinin derdi kendi partisinin mecliste sozu olmasi. Birader eyvallah olsun ama adamlarin 4/3 akpli zaten sen napabilirsin. Keske herkes birlik olabilse ama malesef olamiyoruz. Cunku o partilerin liderleri bu isten cok memnun. Ohh onu bunu topla para kazan. Enayi gibi ordan oraya parti icin kosturan insanlar cebinde 50 tlsi ya var ya yok bosa oy kullaniyo. Ben chpnin suanki durumuna iyi demiyorum. Sadece madem ataturkcusunuz ataturkun miras biraktigi partiyi kurtarin akpyi iktidardan dusurun birader sonra ne bok yerseniz yiyin ister maaslari arttirin ister somurulmemizi engelleyin. Kume kume partide parti diye oy bolmekten baska bi sikim yaptiginiz yok. Onun bunun ideolojisini aa ulan bu mantikli kafam yatti diye benimseyip bi bok sanmayin kendinizi.

Oncelik ideolojiniz vicdan olsun. Bu dunya butun insanlarin. Hepimiz olumluyuz. Hepimiz esitiz. Evrensel konusmak gerekirse biri nerelisin? Dediginde dunyaliyim demeyi ogrenmediginiz surece sizden bi bok olmaz. Parayida lidyalilarida sikeyim amina koyduklarim.

Nerden nereye geldim.
türkiye ye düşman olmayı bıraktığı zaman.
gizli oy açık sayım yapıldığı takdirde olabilir. 1950 den (açık oy gizli sayımın terkedildiği tarih) bu yana kendileri iktidara yanaşamamışlardır.
içindeki hdpkklilari temizlediği zaman bir ihtimal.

görsel
"ülkenin muhtelif yerlerine makarna fabrikaları ve kömür madenleri açarak" cevabına sahip sorudur. elbette yeterli gelmeyecek o yüzden mitinglere gelenlere köfte ekmek + ayran dağıtarak cep harçlıkları vermeli. kadın kolları oluşturup aylık 800 tl "kira yardımı" adı altında oy akışı sağlanmalı. evinde yatalak hastası, annesi, babası, akrabasına bakana yardım ederken sürekli olarak hangi partiye oy vermesi gerektiği telkin edilmeli ve eğer o yöne girmez ise yardımların kesileceği korkusu verilmeli. terörü hortlatmayı becerebilmeli birde tabi. iş adamlarından falan bir ordu kurmalı kendisine her birisine faizi çok düşük ve uzun yıllara yayılmış krediler ve hibeler verilmeli.

bu yukarıda yazdıklarım hayal ürünü şeyler değil iktidarın nasıl iktidar kaldığının farkında olanların bildiği şeyler zaten..
Bir Fil yaprağın arkasına nasıl saklanabilir?

Cevabı bilen benim gibi birkaç solcu vardır umarım.