bugün

sadece peygamberlere özgü bir hak. asıl sınavı peygamberler veriyor denirse de islam felsefesine göre peygamberler tanrının önceden terbiye ettiği kullar olduklarından dolayı; yanliş yapmalarına tanrı musaade etmez, bir çeşit kurulmuş makina diyebiliriz.
imam hatip lisesi mezunlarının böyle bir hakkı olduğu düşüncesi ile önünü açmaya çalıştıklarından, herhalde cennette bizide yanında götürürler belki diyerek uğraşıp didinip duruyorlar diye düşündüğüm hak.
heran sınavdayız ey arkadaşım bizim sınavsız geçiş hakkımız yok, bunu bil öyle yaşa.
2 yıllık cennet bahçelerine gidişi sağlayan hak. 4 yıllığa geçiş yapmak için reenkarnasyonla dünyaya dönüp yeteri kadar kadar sevap kazandıktan sonra sınava girmek gerekmektedir. kefenin cebi olmadığı için harc olayı da yoktur.
küçük yaşta, dünyanın pisliklerine bulaşmadan ölmekle kazanılabilecek haktır.

(bkz: çocuk olmak)
cennete sinavsiz gecis hakki yoktur. kuran´daki insana suresinin 2.ayeti "biz insani imtihan edecegiz o yüzden onu isitir ve görür kildik" demektedir.

demek ki, bilinc dedigimiz sey bize o imtihan sebebiyle verilmistir. ki mantiklidir, herkes bir günah isledigi zaman, günah isledigini bilir. belki bu "bilme" aslinda o günahi kayit altina aliyordur.

peygamberlere sinav yapilmayacagini duymadim. hic sanmiyorum. o konuyla ilgili " herkesi ,peygamberleri de sorguya cekecegiz" türü bir ayet vardi, ama kaynak gösteremedigim icin yazmiyorum. hangi ayet oldugunu su an bilemeyecegim, ama peygamberlerin "bedavadan cennete gitmesi" durumu yoktur. onlar da insandir, ve cennete günah islemedikleri icin gideceklerdirm, ama sorguya cekilecekleri, hele hz.isa´nin allahlastirilmasi konusu hristiyanlikta bu kadar önemli bir yer tutarken, hz.isa mutlaka sorguya cekilecek olmalidir. ancak tabii en dogrusunu allah bilir, biz bilmeyiz.
imam hatip okumak gerekiyormuş. *
Cömertlerin hakkıdır. Önde gidenler onlardır.
bir kampanya ile çok daha güzel lanse edilecek hadise.

- hoca efendi ben cennete sınavsız geçiş hakkı kazanmak istiyorum

+ tabi yavrum olur hallederiz .. yalnız şartları ağırdır baştan söylemesi

- olsun hocam sonunda nasıl olsa cennete gideceksem her cefaya katlanırım

+ iyi yavrum çok kolay olacak o zaman ... sen aileni ara da biraz geç geleceğini söyle bu akşam

- olur hocam

+ [bu kampanyadan çok nasipleneceğiz anlaşılan]
Hiçbir zaman kazanılamayacak bir haktır.Boşuna imam hatip okumayın.
geçinebilmek için her gün sınavdan geçen çilekeş halkımızın hakkıdır.