bugün

büyük cemaatlerin boş boş zaman geçirmeleri nedeniyle Islam dinini yaymak olan amaçlarından sapıp tamamen kendilerini övmeleri ve cemaatin menfaatleri uğruna bazı değerleri kullanmalarıdır.
birlikten kuvvet doğar sözünü unutmamaları gerekmektedir ne kadar farklı cemaat çıkarsa o kadar farklı yol çıkar,
Hadîs-i Şerîfte, (Ümmetim 73 fırkaya ayrılır, 72'si Cehenneme gider, yalnız bir fırkası kurtulur. Bu fırka, benim ve Eshâbımın yolunda gidenlerdir) buyuruldu. Bu fırkaya, Ehl-i sünnet vel cemâ'at, kısaca (Ehl-i sünnet) denir. Ben ehl-i sünnet i'tikâdındayım demek, Peygamber efendimiz ve Eshâbı nasıl îmân etmiş ise, nasıl inanmış ise ben de öyle inandım demektir.
O hâlde, Cehennemden kurtulmak için her müslümanın ilk önce Ehl-i sünnet i'tikâdını öğrenmesi, daha sonra da dînimizin emir ve yasaklarına riâyet etmesi lâzımdır.
piyango hangi cemaate vuracak bekleyip göreceğiz.
önderi olmayan, tabii olunmayan bir fikir akımı olmadığı gibi dünya üzerinde tabiri caizse müridine "sen kafana göre takıl abisi" diyebilecek herhangi bir din öğretisi bulunmamaktadır. E haliyle bu bug üzerinden menfaat üreten kişiler elbet ortaya çıkacaktır. Samimi olarak inancının öğretilerini yayan-uygulayanları tenzih ederiz tabi.

Lan 3 lü çekerken kafana göre takılmaya kalktığında bile "reis" ten sin kafı yediğin bir dünyada yaşıyorsun , ne olmasını bekliyordun ki.
islam ı siyasetle bağdaştırmaya çalışmalarıdır. bu da kamuoyunda gereksiz gündemleri ortaya çıkarıyor. insanlar saçma saçma şeyleri tartışıyorlar.
cemaatlerin her birinin dini farklı yorumlaması sonucu din içinde oluşan fikir ayrılıklarına bağlı olarak insanlar birbirlerine karşı hizipçilik noktasına gelir. bu farklı yorumlamalar insanlar arasında düşmanlığın tohumlarını atar.

oysaki islamiyet ve allahın emirleri bellidir. bunları şahsi menfaatlere göre yorumlayanlar vardır ki bugün dünyada islamiyet dinine inanmış olanlara bunlar yüzünden terörist muamelesi yapılmaktadır.

oysaki insan öldürmek, teröristlik yapmak islamiyete göre bu kadar kolay değildir.

cihad kelimesini her olayda kullanmak bu kadar kolay değildir. cemaatler, alt mezhepleri, alt mezhepler üst mezheplere sebep olur ki bu da insanların bölünmesine, bölündükten sonra fikir ayrılıklarına düşmesine, düştükten sonra da fikirlere tahammülsüzlüğü beraberinde getirmesine yol açar.

kısaca insalar ölür, öldürülür, hiç suçları yokken.

hem cemaatler ortadan kaldırılmalı, hem de mezhepler tek bir çatı altında toplanmalıdır. ne kadar da zor olduğunun ben de farkındayım tabiki.
yanıltıcı ve noksan tespittir. en büyük cemaat devlettir. eğer bir cemaat devlete karşıysa o zaman doğru olabilir. ama kendince elinden gelen faydayı uygulamaya çalışıyorsa tespit haksız ve yanlıştır.
"cemaatler" tabiri gerçeği yansıtmamaktadır. islama zararı olan birkaç cemaat vardır hepsi bu. evet islamda cemaat yoktur. ama cemaatlerdeki ve tarikatlardaki herşey islamda vardır. evet cemaat ve tarikatların sayıları çok fazla. ama onlara mensup kişilerin hepsi birbirine muhabbet beslerler. kin değil.

ve genel tabloya baktığınız zaman cemaatleşmenin karşısında duranların hepsi islam'ın ya karşısındaki insanlardır ya da cumhuriyet müslümanlığını desteklerler. yani ya direkt olarak ehl-i küfre hizmet ederler ya da allahsız bir müslümanlık isterler, islamı kişilerin mabedlerine sığdırmaya çalışırlar. bunları gö önünde bulundurunuz.
boşuna zamanında kapatılmadı diyerek onaylanan önerme.
21. yyda feodal kalıntılar olmasından ötürü, yani toplumsal müslümanlığı, gerçek ümmet müslümanlığını engellediklerinden ötürü olan zararlardır. Bir cemaatin ayakta durabilmesi için dini görüş birliğinden daha çok ekonomik birliktelik öne çıkar, böylelikle hem cemaat cemaatdaşlarına sahip çıkabilir hem de yeni cemaatçiler kazandıraibilir kendisine. Ekonomik birlik ve kazanç içinse içerisinde üç kağıt bulunan ihaleler, fakir cemaatçilerin düşük ücretlerle çalıştırılması, siyasi konular işin içerisine girer ki. Siyaset demek, ihale almak demek ve ucuz işgücüne sahip olmak demek bugün için islam'la çelişen konulardır. Ekonomik güç ve birlik ortaya çıktıktan sonra da din birliği ortaya çıkar ki ekonomik gücü elinde tutan kişiler bu gücü arttırmak ve devam ettirmek için dini işlerine geldiğince kullanırlar, bu da dini görüşün doğruluğunun içine eder.

ek: cemaatler stö olmuş vay anam vay...
birey - aile - devlet toplumsal yapısında aile ile devlet arasında oldukça uzun bir boşluk vardır. cemaat ya da diğer bir deyişle stö olmadığı takdirde bu boşluğu aşiret yapısı doldurur ki bu daha geri bir toplum yapısı ortaya çıkarır.

sosyoloji biliminden habersiz tespittir.
bölünme, ayrışma.

bildiğin masonlar aq. aralarında ticaret ve kayırma, diğerlerini ötekileştirme v.s.