bugün

Yilda 13 milyon ziyaretcinin geldigi dunyanin en buyuk eglence parkidir.
sandusky gibi her yere uzak ve dünyanın en ıssız yerlerinden biri daha yoktur ki sırf luna parkı sayesinde bu kadar turist çekebilsin.. dünyanın her yerinden gelmiş insanları görebileceğiniz gibi -ki bir hayli türk de görülür- tipik amerikan halkının salaklığını tahlil etmeniz için de bir fırsattır.

millenium force gibi bir eğlence ve korku aracını yalnızca burada bulabilirsiniz.
gecen gun gittigim park.

raptor denen arkadaslarla "sicittir" diye ismini degistirdigimiz bir roller coaster a sahip eglence parki. kendisi yerden 137 feet yukarida 57 mil hizla 2 dk boyunca ayaklariniz ve elleriniz bosta sizi sallar ve kendinizden gecirir.

8-10 yasinda veletlerin yerden 200 feet yukarda ayaklari bosta rollar coaster a bindigi normal insanlarin gitmesi durumunda bir adrenalin bagimlisi haline gelebilecegi dunyaca unlu eglence parki
günümüz itibariyle dünyanın en yüksek ikinci roller coasterının da içerisinde bulunduğu* amerika'nın ohio eyaletindeki eğlence parkı. dünyanın en büyük eğlence parklarından. ayrıca hayatımda en çok sırada beklediğim yerdir burası. her aletin başında yüzlerce insan beklediğinden, yaklaşık 1, 1.5 dakika süren bir alete binebilmek için abartısız iki saat sıra bekliyorsunuz. ama sonunda aldığınız hazzı düşünürseniz, değiyor bu kadar beklemeye. tam adrenalin manyaklarına göre bir yer açıkcası.
ilk gittiğinizde, roller costerlari görünce annanıııııı ki yaninizda yabanci biri varsa WTF dediğiniz * yer .

(bkz: wtf)
work and travel vasıtasıyla gidecek olan arkadaşlar:

öncelikle orada 3 ay kadar çalışmış biri olarak tecrübelerimi sizlere aktarayım.. ilk olarak cedar point seçerek kısmen de olsa diğer şirketlere göre daha rahat ve garanti bir seçim yapıtığınızı söyleyebilirim..

garantiden kastım paranız kesinlikle zamanında yatar, işler gayet resmi yürür, kalacak yeriniz garantidir, size yardım edecek bolca türk vardır vs.. tabii ki bu bolca türk olayı ilerki zamanlarda bi dezavantaja dönüşecektir.. hani ben de giderken çok türk olsun, konuşuruz anlaşırız, ortam olur falan diyordum fakat belli bi süreden sonra işler boka sarıyor.. çünkü her türden adam olduğu için direk türkiye'deki ortamın aynısı kuruluyor.. muhabbetler aynı, ingilizce siksen gelişmiyor.. hani ben paso abazan muhabbeti yaptım..

rfahatlık mevzusu da söyle.. diğer şehirlere göre sandusky daha sakin biyer..bildiğin kasaba.. kalacak yeriniz de her ne kadar bi ahır olsa da yine güvenlidir.. iki tane yurdu vardır cedar pointin.. ilk parkın içindeki "cedars" olarak tabir edilen yurt.. burası parkın içinde olduğundan işe rahat gider gelirsiniz.. türklerin çoğu da burda kalır.. odalar 3'er kişiliktir.. genelde herkes kendi milletinden elemanlarla kalırlar.. fakat mesela ben gittiğimde türklerin odalarında yer yoktu ben de çeklerle kaldım.. ama hiçbir sorun olmadı.. gayet mükemmel adam çıktı bizim çekler..

diğer yurt parka otobüsle 10 dakika mesafede.. yirmi dakikada bir otobüs kalkıyor.. sabahları işe gelmek için erken kalkmak dışında ulaşımda pek problem olmuyor.. eğer amerikaya da gittim türklerle mi takılacam, karı kız götürür keyfime bakarım diyorsan "commons" olarak bilinen bu yurda yerleşin.. "cedars"a göre hem daha büyük hem de daha kalabalıktır.. burada da türkler vardır fakat çoğu siklemeyen tiplerdir.. "luis" olarak bilinwen gece kulubu de buyurdun içindedir.. oradan da hergün hatun kaldırmak mümkündür.. tabii eğer çok absürt yakışıklı değilseniz hatun size teklif etmiyor ama yine biraz uğraşla bulmak mümkün.. biraz şeytan tüyü olarak tabir ettiğimiz hadiseye bakıyor iş.. ama bu yurtta çok fazla zenci vardır ve amerika'ya ayak bastığınız ilk saniyeden itibaren zencilerden nefret edeceksiniz.. sonra söylemedi demeyin..

yurttan sonra işlere biraz değinelim.. parkta çok değişik mevkiiler var.. "ride host", "game host", "food host", "life guard" vs.. bunlar belli başlıları..

bu işler içerisinden size tavsiye edeceğim "ride host"tur.. oyuncakların kullanırsınız.. hergün binersiniz.. diğerlerine göre daha zevklidir.. ama tabii zor oyuncaklar da vardır.. hani zorluğu oyuncağı kullanması değil de fiziksel olarak çok yorar.. ama iyi saat alırsınız.. sezon başında ve ortasında en iyi parayı "ride host"lar alır..

"food host"lar son zamanlar hariç hep fakirdir.. saat alamazlar, işleri ağırdır vs. tavsiye etmem..

"life guard"lar iyi saat almalarına rağmen işleri yorucudur.. bütün gün kesinlikle ayaktadırlar, sürekli havuzun başında yürürler, güneş altındadırlar ve göt bacak görmekten sürekli ereksiyon halindedirler.. tavsiye etmem..

"game host"luk da çok memnun kalınan bu bölüm değil.. onlar da güneş altındadır.. bu panayırlar da gördüğümüz top falan atıp hediye verilen insanı soymaya yönelik oyunları oynatırlar..

iş seçimine çok dikkat edin.. kendinize uygun işi seçin.. ama herkes her işi yapabilir unutmayın.. fakat food host"lar ve merchendise" dakiler sürekli parayla ilgilenirler.. bir şey alıp satarlar.. para işi cedar pointde çok pistir.. uzak durun derim..

işte dilim döndüğünce cedar pointi anlatmaya çalıştım.. eğer oraya gidecekseniz bana mutlaka tüpçüden ulaşın.. bu arada ceadr point over time vermez.. haftada artalama 300 dolar kazanırsınız..
dunyanin en cok cesit ride barindiran eglence parki.***
içerisinde 1700 yataklı otel bulunduran *devasa eğlence parkı...en kalabalık sezonunda 3000 den fazla işçiyi istihdam eder..işçilerin büyük bölümü doğu avrupadan sezonluk gelmektedir..hem eğlenip hem para kazanabileceğiniz yegane yerlerden biridir..
Work and Travel munasebetiyle 3 ayimi gecirdigim, ardi ardina 8 yildir dunyanin en iyi eglence parki secilen, sayisiz rekorlara sahip roller coaster lari bulunan, yarim ada uzerine insa edilmis yasadigim sehirden * buyuk eglence parki. Ohio eyaletinin Sandusky kasabasinda bulunur. Six Flags gibi, birlesik devletlerin bir cok yerinde eglence parklari bulunur ancak merkez olarak ohio dakini gosterirler. 1870 yilinda kurulmustur. Milli parklar arasinda yerini almistir. Millenium Force , Top Thrill Dragster gibi rekor sahibi roller coasterlariyla tum dunyadan musteri ceker. Yaz sezonu icersinde gunde ortalama hafta ici 25 bin, hafta sonu ise 40 bin ziyaretci alir. Slogani ' America's Roller Coast' tur ve bunu fazlasiyla hak eder.

http://www.cedarpoint.com
amerikanın ohio eyaletine bağlı olan sendusky kasabasındaki dünyanın en büyük eğlence parkı. work and travel ile türk genclerinin günde 8 saatini calışarak gecirdiği yer.