bugün

tam 50 yıllık film. metin akpınar ve kahraman kral harici tüm oyuncuları vefat etmiş.
Biz olmuşuz canım kardeşim.
En sevdiğim filmlerden biridir.

Ağlatır...
An itibarı ile show tv'de yayınlanan film.
-Ayıp be ayıp annen yaşında kadınlara mi sulaniyorsun.
-Annen yaşında dediğin kadın öz annemdi ibenim.
görsel
görsel
An itibariyle star tvde gösterilmekte.

Milleti kahredelim, can sıkalım, insanların iflahını sikelim diyerek yayınlama kararı aldılar sanırım.
görsel
görsel
Filmin en dokunaklı sahnesi.Kahramanın okuldan ayrıldığı sahne.Bu sahneyi izleyemiyorum.Sinemamızın belki de en dramatik sahnesi.Bir öğretmen olarak umarım böyle bir durum yaşamam.
Üstad kemal Sunal'ın 5 dk falan rol aldığı dizi..
çok acıklı film abi, ben izleyemiyorum.

çocuğun durumu gibi insanların hayatlarını idame ettirmek için kanını satması; o kanın ticaretini yapan adamın bile bir noktada vicdan yapıp kanını satanlara borç vermesi falan.

yahu bu ülke hep bir garibanlığın içinde. sosyoloji sağlam olsa, ekonomik; onu düzeltsen sosyolojik; her şeyi hale yola koysan hırsızlık uğursuzluk... bir sürü kısır döngü.

lafın kısası çok acıklı film işte.
görsel

izlediğim en iyi çocuk oyuncu performansı kahraman kral tarafından bu filmde sergilenmiştir. Görseldeki sahneyi ne zaman izlesem gözlerim dolar.
Tarık akan'ın O son sahnedeki kahraman diye haykırışı her seferinde gözlerimi yaşartıyor.
An itibariyla show tv'de oynayan film. Izlemicem la. Yine hungur hungur aglayacam yoksa. Mazosist miyim la. Asmis oyunculuk. Asmis kurgu. Tarik ve halit abileri gorunce bile insanin ici bir tuhaf oluyor. Allah rahmet eylesin ikisini de.
görsel
Yoksulluk konulu bir film. Yüksek drama içerir. ağlatır filmin sonunda.
görsel
Onlarca kez izlesekte bıkmayacağımız bir filmdir.
sıfır sinematografi, yerli yersiz her sahnede ajitasyonlu müzik. bu tarz vasat altı filmlere değer vermeyi bıraktığımız gün sinemamız seviye atlayacak.
türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biridir, belki de en iyisi.
O kadar güzel işlenmiş ki anlatılmak istenen konu... Filmi izlerken bırakın o insanların ruh haline bezenmeyi sanki etraf da siyah beyaza bürünüyor. içinize bir yumru gelip yuva yapıyor kalkıp gidesi de yok. Her seferinde bir daha izlemeyeceğim diyorum ama bu kaçıncı tekrar kim bilir... Hüzün nedir bu kadar hissettiren film var mıdır bilmiyorum. Belki de; o insanlar bizim ülkemizin insanları, bunu biliyoruz ya ondan bu kadar acıtıyor canımızı.. Bir zamanlar bu ülkede insanlar cenaze kaldıracak para bulamadı, çiçek çocuklarımız gözlerimizin önünde soldu, insanlar ekmek parası diye kanını sattı. Belki de bu yüzden bu kadar çok... Tarık Akan gibi ağlamak geliyor içimizden. Hepimizin kollarında bir Kahraman... Canım Kardeşim...
kan satmak konusunun geçtiği nadir filmlerden. izleyince ne denli fakirmiş bir zamanlar ülke diye geçirdim içimden. kahramana üzülürken bir de o yıllarda kıt kanaat geçinenlere parçalandı ciğerim. babalarına mezar alabilmek için eşeklerini mezbahaya satmaları.. o radyoda kan anonsu geçtiğinde koşa koşa giden adamın ardına kan emici rolünde oynayan metin akpınarın sözleri. ah bee.

bir dönem filmi.
ilk izleyişim, 11 veya 12 yaşındayken olmuştu bu filmi. evdeydik , yanlış hatırlamıyorsam star tv falan vermişti galiba. öyle ki, anne baba ve abim de izliyordu, ama benim kadar pür dikkat bir şekilde değil. son sahnesinin gerçekçi bir dramatik sahne olduğunu daha önce bilerek onlarda kilitlenmişti olaya ve sessizlik oldu. sessizlik olunca ve üstüne o duygusal film sahnesi akınca, baya ağlamaklı olmuştum, anneme sarıldım, küçüktüm tabii. annem hiçbir şey söylemedi, tamam ağla da rahatla, sıkma kendini yok bir şey filmdi bitti zaten tarzında bir şeyler söyledi. sonra sonra film bilincine varmaya başladım haliyle. ama o anı, o korkuyu hiç unutamam. sanki her şey bitmiş, herkes bir şeyleri kaybetmiş gibi hissettim ister istemez.
Başrol oyuncularını sevmem. Fikirleri ve zikirleri ile farklı dünyaların insanıyız. Ama bu filmi izlediğimde bende baya bir duygulanmıştım.
Uyuz bir filmdir. Bu filme bakıp ağlayan kişide zerre akıl yoktur. Evet.