bugün

özellikle cuma namazlarında karşılaşılan, farzı kılıp bir an önce dünyalıklarına geri dönme çabası içerisindeki insanların hal ve durumu. yani cuma müslümanları(!)nın hali. eskiden koşarak camiye girilirmiş, şimdiyse durum bu!
her cuma, cuma namazında karşılaştığım bir durum dedim ya, şöyle gelişiyor: cuma namazının 2 rekat farzı kılındıktan sonra horraa kapıya bir hücum oluyor. sanki içeriye gaz bombası atmışlar gibi bir an önce çıkmak istiyor cemaati müselman(!) hele hele büyük camilerde bu durum daha da mantık hatasına dönüyor, şöyle ki: 2 rekatlık cuma namazının farzı kılınıyor ve herkes kapıya yükleniyor, bir an önce çıkmaya çalışıyor cemaat. bense şöyle bir kapıya doğru bakıyorum.. halk ekmek kuyruğu gibi değil başka bir şey gibi.. bakıyorum kapıda oluşan yığılmaya sonra dönüp sünnetleri kılmaya başlıyorum. farzdan sonraki 4 rekatlık cuma namazının son sünnetini kıldıktan sonra tekrar kapıya doğru bakıyorum ve yığılma aynı yoğunlukta, sonra tekrar dönüp 4 rekatlık zühr-ü ahir i kılıyorum ve tekrar kapıya doğru bakıyorum... yine aynı görüntü ama biraz azalmış yığılma bu sefer.. yine de hala çıkmayı bekleyen müselmanların sayısı bir hayli fazla. sonra 2 rekatlık vaktin son sünneti kılıyorum ve tekrar kapıya doğru bakıyorum... nihayet camii, kapısı vasıtasıyla nefes alabilir hale gelmiş, artık müselmanlar daha rahat çıkabiliyor kapıdan. mantık hatası ise şu: gelmişsin cuma namazına bir cuma müselmanı olarak (bir de ramazan müselmanları var) farzı kılıp hemen dünyalıklarına dönmek istiyorsun. tamam eyvallah. ama sen her cuma bunu yaşıyorsun yani öğrenmiş olman lazım, farzı kıldıktan sonra camiden çıkmak sein 10 dakikanı alacak! e be cuma müslümanı kardeşim; zaten haftada bir gelirsin, bari gelmişsin o 10 dakikanı camiden koşarak çıkma kuyruğunda geçireceğine çekil bir köşeye de sünnetleri de kıl! inan bana ikisi de aynı süreyi alacak.
cuma namazında herkes secdeye yatmışken ayağa kalkıp yüksek sesle küfrettikten sonra yapılması gereken eylemdir.