1. 1.
  komünist diktatör putin'in truva atı trump'ın seçilmesinde ve on milyonlarca amerikalı seçmenin karar değiştirmesinde yararlandığı ve 2018'de planları ifşa olan şirket.
  [Kosinski ve onun Cambridge meslektaşları] modellemelerinin gücü, bir kişinin cevaplarını ne kadar iyi tahmin edebileceğiyle açıklandı. Kosinski, sürekli olarak modeller üzerinde çalışmaya devam etti: uzun bir süre önce, ortalama bir iş arkadaşından daha iyi bir kişiyi değerlendirebildi, sadece on Facebook “beğeni” temelinde. Yetmiş "beğeni", bir kişinin arkadaşlarının ne bildiğini, 150 ebeveynlerinin ne bildiğini ve 300 "eşinin ne bildiğini" bilir. Daha fazla "beğeni", bir kişinin kendileri hakkında bildiklerini düşündüklerini bile aşabilirdi.

  The strength of their [Kosinski and his Cambridge colleagues] modeling was illustrated by how well it could predict a subject's answers. Kosinski continued to work on the models incessantly: before long, he was able to evaluate a person better than the average work colleague, merely on the basis of ten Facebook "likes." Seventy "likes" were enough to outdo what a person's friends knew, 150 what their parents knew, and 300 "likes" what their partner knew. More "likes" could even surpass what a person thought they knew about themselves.

  kaynak:https://www.vox.com/polic...der-nix-christopher-wylie

  ruslar bu şerefsiz yüzünden açlıktan taşları kemirecek.
  ... kiraathane keki
 2. 2.
  dünya üzerinde genellikle siyasi konularda manipülasyon yapan bir şirket. ahlaksızlığın ayyuka çıkması ise kanal 4'ün bir muhabirinin kendini sri lankalı bir iş adamı olarak gösterip seçimlerde kendi adlarına çalışmasını istemesiyle başladı.
  ardından şirketin ceo'suyla bile görüşen bu iş adamı süsü verilmiş gazeteci Cambridge analytica firmasının ahlaksızlıklarını dinledi. Brezilya'da ingilterede, doğu avrupada ve kenya gibi bir çok ülkede gerek rüşvet verip bu görüntülerin sızdırılması gerekse gizli kamera ile cinsel görüntülerin çekilmesiyle öncelikle yalan haber üretildiğini ve bu yalan haberin kime nasıl ne zaman ve hangi şekilde ulaştırılacağını kurguladını anlattı.

  bir örnek vermek gerekirse facebook verileri kullanılarak insanları gruplara ayırdılar.

  dindar
  ateist
  hümanist
  komunist

  dindarlara xxx parti gelirse camileri kapatacak diye haberleri facebook'tan yaydılar.
  ateistlere ülke şeriata gidiyor dediler.
  hümanistlere insan haklarına saygı yok dediler.
  komunistlere bunlar kapitalist her şeyi satacak dediler.

  ve bu haberleri ilgili gruplardaki insanların fikirleriyle örtüşecek türde donattılar.

  sonuç seçimleri etkilediler. dünyayı etkilediler.

  Amerika,çek cumhuriyeti,ingiltere de bunu yaptıklarını itiraf ettiler.
  hatta ben bunu türkiye'de yaptıklarına inanıyorum. zira facebook'ta sürekli yalan haberler var. emekli maaşlarından kesinti yapılıp suriyelilere veriliyor gibisinden. bunlar yalan olmasına karşın belli bir gruba sürekli olarak pompalanan sahte haberlerdir. ve bu haberlerle seçimlerin sonuçlarını değiştirmeye çalıştılar.

  insanlar bu sebeple facebook'tan uzaklaşmaya ve facebook sayfalarını kapatmaya başladılar.

  tabi bu olaylar türkiye'de pek yankı bulmadı. çünkü bizim çok daha önemli tartışmalarımı var. mesela sol frame'e baktığımda görünen başlıklar.

  (bkz: evliyken flört etmek aldatma sayılır mı)
  (bkz: evlenmeye karar verdim)
  (bkz: 6 ağustos 2018 dolar kuru)
  (bkz: doları duayla düşürmek)
  (bkz: 6 ağustos 2018 chp merkezi oturma eylemi)
  (bkz: sevişmeye karar verdim)
  (bkz: karı alırken dikkat edilmesi gerekenler)

  diye uzayip gidiyor.

  gizli kamera görüntülerine ulaşmak için videoyu izleyebilirsiniz.

  https://www.youtube.com/watch?v=mpbeOCKZFfQ+
  1 ... bado