bugün

ben akıllıyım doluyum kendimi bilgi yüküyle ezmişim bunuda tersinden nasıl gösteririrm aha buldum .işte bu şekilde. illet olunan deyişler.
bir bakıma doğru bir sözdür. insan öğrencikçe hep eksikleri olduğunu farkeder ve herşeyi öğrenmeye çalışır. bunun mümkün olmadığını anlayınca da mutsuz olur.
avuntudur. bilmek bilinçli olmak sorumluluk ister. bildiklerinin arkasında durmak ise ayrı bir meziyettir.

bilmeyen insan sorgulayaman insandır da aynı zamanda. içinde bulunduğu dünya nasıl bir şeydir onu ilgilendirmez, o yer, içer, sıçar... tüketim hep tüketim... ne bir sanat ne bir müzik... üretkenlik sıfıra indirgenmiştir, sıçtığı bok dışında.
doğruluk payı olan sözdür . insanın herseyi bildiği zaman daha detaycı olur küçük seylerle mutlu olmayı beceremez .
gayet katılmakta olduğum düşünce.. zaten cahil insan için koyun olup olmamanın arasında fark ta yoktur. bunu da bilmemektedir çünkü.. hayattan beklentisi azdır ve kendisine yeter.. böyle deli danalar gibi okuyan yada bir şekilde öğrenen ve böylece her geçen gün yeni arayışlara düşen insanoğlunun gün geçtikçe artan mutsuzluğu gözler önündedir..*
cahil insan kandırılan insandır, emeği sömürülen ve karşılığını alamayan insandır, kapitalizm büyümesini bu cahil insanlara borçludur, bugünkü küreselleşen sistem de minnettar kalmaktadır. olaya tersten bakarsak cahili cahil yapan faktörleri de dikkate almak gerekir.
cahil olup mutlu olmaktansa bilinçli olup mutsuz olmayı yeğlerim dedirten önermedir.
son seçimlerdeki ülkenin durumundan, gidişatından ve hayatından memnun olan nufusun yüzde 47 lik kesimi mutlu olduklarını göstermişlerdir. sanırım kendileri bu sözün ispatlarıdır.
ama suç cahil insanlarda değil bu insanların cahil olmalarına neden olan şartlar, koşullar, ve insanlardadır.
ömrüm boyunca ufak bir sahil kasabasında doğmuş olmaya; evin önünde çekirdek çitleyip dedikodu yapmaya, bir koca 5 çocuk ile dünya nereye gidiyor diye düşünmeden yaşamaya özenmişimdir.
cahilsen mutlusun.
okul okursun, kariyer yaparsın, denk getirebilirsen bir koca nüfus planlaması aşkıyla 1-2 çocuk yaparsın. büyük şehrin içinde minicik bir nokta olur yaşar gidersin. yaşlanınca bodruma yerleşir paşa paşa büyük ihtimal yapayalnız oturursun.
demem o ki; cahilsen mutlusun...
(bkz: ignorance is bliss)
kafasına takacak çok fazla şey bulunmadığından mutlu olan insandır. redd grubunun mutlu olmak için şarkısıda bunu destekler. *