bugün

O her zaman haklıdır.
Çünkü hiçbir şey bilmiyor, ama her şeyi biliyordur.
yapmak zorunda olduğunda işkenceye dönüşen eylem. kaçmak lazım, kaçamazsan he yav he deyip geçeceksin.
Cahil biriyle konusmam (gerci cahillik durumu kisiye gore degisir) sadece onu dinlerim. Sebebi ise sizin soylediginizin onun icin bir anlam ifade etmiyor olusudur. O bazi seylere körü körüne inanip baglanmayi tercih ettiyse , bize mutluluklar dilemek duser.
insanı hayattan bezdirir.
Ben kime ne anlatıyorum hissi yaşanılır.Bırakın konuşsun tamam deyip geçin.
Kusurlu bir harekettir. Cahillik insanı içine çeken bir girdaptır. Yaklaşırsan yutulursun.
hiç konuşmamak en iyisi. bırak yaptığı bir cahillikte ölsün, biz de doğal seleksiyon diyelim.
Benim zerre tahammülüm yok.
Geçen bi araştırma şirketinden aradılar. Telefondaki kıza yardımcı olmak için ankete katıldım. Alelade sorular sordu. Nerden katılıyorsunuz dedi bi sorusunda. X ilçe anadolu yakası dedim. Kız bana asya mı avrupa mı oluyor dedi. Anadolu olduğuna göre sence hangisi dedim.
Neyse sonra ne mezunu olduğumu sordu. Lisans dedim. iki yıllık mı dedi? O an kıza ben soru yönelttim. Afedersiniz siz ne mezunusunuz dedim. Üniversite dedi. Üniversite mezunu olup lisansın ne demek olduğunu bilmiyor musunuz dedim. Konuşmaya daha fazla tahammül edemeyeceğim, çok cahilsiniz dedim ve kapattım.

Cahilliğin okumayla bi ilgisi yok görüldüğü üzere. Bilgisizlik başka cehalet başka.
Alimle sohbet et , alırsın mertebe; cahille sohbet etme,dönersin merkebe.
Konuşmaya çalışmayın.Cahil insan dinlemez kendi bildiğini okur.Kendi bildiği doğrudur.
eğer bu mecburiyet yüzünden oluyorsa vallahi ölmekten beterdir. ölmeden ölmektir. düşmanımın başına vermesin göktengri.
cam kırığıyla taharet almaya benzer.

etme cahille muhabbet fittirürsün, alma cam kırığıyla taharet yirttürürsün.
denemek yerine yenilgiyi kabul edeceğim bir konuşma.
Egosu yüksek olan andavalla konuşmak yerine cahille konuşmayı tercih ederim.
Ama yol yaptı cümlesini sık sık duyabilirsiniz.
Cahilin bir de kendini çok bilgili sanıp ona buna cahil diyen modeli vardır ki cahiller arasında zirvede olanlar bunlardır. Öyle birine denk geldiğinizi hissettiğiniz anda sıvışın.
kesinlikle eğitim durumu ile alakalı bir durum değildir. Daha çok kişinin kendisini geliştirip yetiştirmesiyle alakalı bir durumdur. Konu ne olursa olsun zıt davranışlar sergiler."güneş doğudan doğar." dersin, o "batı" der.
Cahil ile sohbet, yaşam enerjisinin yok olması demek.
cahil insanın kendisinin farkına varmasına yardımcı olup bir çok konuda eksikliğini ona hissettirmek kadar haz veren bişey yok.sanki birinin hayatını kurtarmışsın gibi.
sakın cahilin yanına
varma gönül demedim mi
müşkül olsa da halını
sorma gönül demedim mi
ben sana söylemedim mi
beynim ağrıyor konuşurken, yoruluyorum birşeyi 2 kere anlatıyorum olmuyor.
eğer bu cahil birde hesap vermeniz gereken bir insansa iş bırakma sebebidir. Türkiye'deki şirketlerin bir çoğunda bu problem var maalesef. bu nedenle 3 şirketten istifa ederek çıktım. en son sokakta pilav satarım bunların yanında çalışmam diyordum ki düzgün bir şirket buldum. burada da var benzer bir durum ama en azından cahil benim başımda değil.
"alim ile sohbet lal ü mercan incidir,
cahil ile sohbet günder bin can incitir."

sahibi kimdi hatırlamıyorum.
yanina bir de ergen ile konusmak meselesini eklemek gerekir..

yasi geregi kimseyi dinleme geregi hissetmez ve ne kadar sacmalarsa sacmalasin haklidir..

bu kadar arsizlik ve ozguven de zaten cahil-ergen birlesiminde gorulur sadece..

bak mesela dino dedemiz kurandan 4 isleme bir kere dahi girmemistir.

cahil ama ergen de degildir cümkü.. evet.
konuşmak yerine mehmet aslantuğ bakışı atılmasını öneririm.
bir insanı baştan yaratmanız, ona görgü, kültür, empati öğretmeniz mümkün olmadığı için bu sohbetten çok monolog olacaktır. " sohbet "asgari müşterekte buluşmayı, anlaşılmayı, anlamayı gerektirir. bunlar olmayınca zamanı çöpe atmaktır.