bugün

sayın ilber ortaylı'nın son imparatorluk osmanlı kitabında bir bölüm ayırdığı şehirdir. kendisinin bursa'ya bayaa bir sempatisi olduğu anlaşılmaktadır.
Yeşil Şehir.
hayatımın anlamını bulduğum şehir.
beni okutan bana öğreten bana gösteren
beni tanıştıran beni konunşturan
beni ağlatan beni güldüren beni eğlendiren şehir,

artık bilmiyor musun bana çok ağır gelmeye başladı her şey seninle ilgili. düş yakamdan artık desem de hiç bir zaman düşüremeyeceğim, içinde kavrulduğum beni kavuran, kalbimin yarısına hatta hepsine sahip şehir.
tutucu gibi gözüksede aslında kimsenin kimseye karışmadığı,hekesin istediğini özgürce yaptığı bir şehirdir efendim.şehir merkezinden ister deniz kıyısına isterseniz de ormanların bağrına yarım saatte gidebilirsiniz.ne istanbul kadar karışık ne de insanı sıkacak kadar küçük bir yerdir.idealleri yakalamıştır.balkan göçmenleri bolca mevcuttur kızları da güzelliklerini oralardan almışlardır.kultur seviyesi ortalamanın üstündedir.özlerim kendilerini.
Prusa kelimesinden türeyerek Bursa ismini alan türkiyenin nadide güzel şehirlerin olan özlenen şehir.
ruzgarın hüküm sürdüğü yasamaktan keyif aldıgım guzel sehrim...2 kişi saydım ucarak gecen camın yanından. Biri direge tutunarak anca durabildi.
(bkz: bursaweb net)
(bkz: yeni baslayanlar icin bursa)
sakinlerinin istanbul'dan çıkmadığı, istanbulluların da kendisinden çıkmadığı yer. Garip bir ittifak, ilginç bir savaş var iki şehir arasında.

yıllarımı bir şekilde çaldı ayrıca, ne orada doğdum ne ailemde orada doğan var ama sanırım biraz oralıyım.
Ayakkabılarım;
Bizim yokuşun tozuna hasret..
Atkım ayazına oraların kışının
Daha kaç kez gidemeyeceğimi düşündükçe
Yaşlanıyor yeni kabanım

Gözlerim gecenin ışığına hasret.
Ve korkularım;
Lodosun uğultusuna..

Bulunamaz benliğimin şekillendiği
Bir parça toprak varsa
Tanrının elinde,
Onu da koymuştur
Benden uzak bir tapınağına kentin

Şimdi elimi uzatsam gök
Kanadımı çırpsam deniz.
En çok ruhumu saran
Taştan yoruldu gözlerim.

içimi ısıtan çay bardağı
Kaç kez doldu taştı
benden sonra
kaç kez kar yağdı
o dağa
gitsem görebilir miyim
dönsem
hani nerdeyim? * *
(bkz: memleket)
bursa dedik mi ahmet hamdi tanpınar'ın bursayla ilgili o güzel şiiri gelir aklımıza
BURSA'DA ZAMAN
Bursa'da bir eski cami avlusu,
Küçük şadırvanda şakırdayan su;
Orhan zamanından kalma bir duvar...
Onunla bir yaşta ihtiyar çınar
Eliyor dört yana sakin bir günü.
Bir rüyâdan arta kalmanın hüznü
içinde gülüyor bana derinden.
Yüzlerce çeşmenin serinliğinden
Ovanın yeşili göğün mavisi
Ve mîmarîlerin en ilâhisi.

Bir zafer müjdesi burada her isim:
Sanki tek bir anda gün, saat, mevsim
Yaşıyor sihrini geçmiş zamanın
Hâlâ bu taşlarda gülen rüyânın.
Güvercin bakışlı sessizlik bile
Çalınıyor bir sonsuz devam vehmiyle.
Gümüşlü bir fecrin zafer aynası,
Muradiye, sabrın acı meyvası,
Ömrünün timsali beyaz Nilüfer,
Türbeler, camiler, eski bahçeler,
Şanlı hikâyesi binlerce erin
Sesi nabzım olmuş hengâmelerin
Nakleder yâdını gelen geçene.
Bu hayalde uyur Bursa her gece,
Her şafak onunla uyanır, güler
Gümüş aydınlıkta serviler, güller
Serin hülyasıyla çeşmelerinin.
Başındayım sanki bir mucizenin,
Su sesi ve kanat şakırtısından
Billûr bir âvize Bursa'da zaman.

Yeşil türbesini gezdik dün akşam,
Duyduk bir musıkî gibi zamandan
Çinilere sinmiş Kuran sesini,
Fetih günlerinin saf neşesini
Aydınlanmış buldum tebessümünle
isterdim bu eski yerde seninle
Başbaşa uyumak son uykumuzu,
Bu hayal içinde... Ve ufkumuzu
Çepçevre kaplasın bu ziya, bu renk,
Havayı dolduran uhrevî âhenk.
Bir ilâh uykusu olur elbette
Ölüm bu tılsımlı ebediyette,
Belki de rüyâsı büyük cedlerin,
Beyaz bahçesinde su seslerinin.
(#655863)
bu dünyadaki cennetim,istanbul'dan iki haftada bir kaçıp rahatladığım şehir.evet bazı şeyleri eksik belki ama işte benim cennetim.kestanelerini kolay toplayalım diye kökleri yukarda olan kestane ağaçları,bal akan dereleri,"aç kalıp 100 yıl yaşayacağına iskender yiyip 70 yıl keyifle yaşa" diye bağıran iskender kebabı,gerçekten ulu olan dağı,kendine hayran bırakan liseli hurileri...belki sorunları da var biraz ama bu dünyadaki cennetim işte...

as tv si ve olay tvsini bile özlüyorum.hatta kendilerinden kaynaklanan sorunlarını bu şehire aktaran geçici burda ikamet etmek zorunda olanları bile özlüyorum...

(bkz: bursayı seviyorum)
ister yarim saatte deniz istersen de yarim saatte mis gibi dag..al işte sana bursa
en yakın belediye seçiminde halkının hizmete mi yoksa hezimete mi oy verdiği görülecek şehir. tarihi mirasına sahip çıkması gereken, mistik yönüyle daha iyi tanıtılırsa turistik açıdan güçleneceğine inandığım, uludağ'dan yeterince yararlanamayan, gençleri çok uç noktada siyasi görüşlere okullarda kaptırılan, ülkü ocaklarının da nurcu evlerinin de günden güne arttığı, üniversite şehir dışında olduğu için şehirde bir iç aydınlanma görülemeyen yer. 90'lardaki bursa'nın gerisinde bir bursa'dır şu an gördüğümüz.
nasıldı efenim, bur-sa-lı-yız!!
merkezden 40 dakikada mudanyaya giderek denizi görebileceğiniz yada 40 dakikada uludağ otellere çıkıp kayağın tadına varabileceğiniz türkiyenin en güzel şehirlerindendir.
28 ulkeden 197 şirkete sahip güzel ulkemin en güzel şehirlerinden...

http://www.milliyet.com.t...007/02/27/yazar/uras.html
staj yapmak için gittiğimde şehir merkezi olarak bana pek o kadar da büyük gelmeyen şehir.
ulaşım sistemini sevdiğim şehir. şehrin bir ucundan diğer ucuna hızla ve kolayca gidebilirsiniz.
beni sıkıntılara sokan, havasına, suyuna son zamanlarda trafiğine bolca küfür ettiğim canım memleketim.
işgal edilidğinde osmanlı devleti'ne başkentlik yapmış olması sebebiyle Tbmm'nin kürsüsüne siyah örtü örtülmüştür. işgal kalkana kadar da örtü o kürsü de kalmıştır. Mehmet akif ersoy da bülbül şiirini böylece yazmıştır.
bir i..ne yüzünden adı çıkmış olan güzide şehrimizdir. halbuki batasıca sanat güneşi zeki mürenin babası, antalyanın müren köyündendir. dolayısıyla zeki müren bursalı değildir antalyalıdır.

kanıt:http://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCren

artık top muhabbeti geride kalmıştır. ordan burdan göçle yerli halkı, nüfusun yaklaşık olarak % 10 unu barındırmaktadır. taptığım, bayıldığım evimdir kendileri.
iskenderin ve kestane şekerinin en iyi yapıldığı yerdir.
En çok şehit veren ilimiz;

Çanakkale Savaşları'nda en çok şehit veren ilimiz Bursa'dır. Bursa'dan 3274 şehit verilmesine karşılık, Balıkesir'den 3003, Konya'dan 2683, Kastamonu'dan 2527 ve Denizli'den 2258 şehit verilmiştir. Diğer taraftan en fazla şehit veren köy ise Kastamonu'nun Güzlük Köyü olup, bu köyden 25 şehit verilmiştir. Çanakkale Türküsü olarak bilinen ve Çanakkale içinde vurdular beni diye başlayan türkünün Kastamonu kaynaklı olması Kastamonulu şehit sayısının fazlalığını belirten diğer bir göstergedir.