bugün

modernlikten ne anlaşıldığına bağlı olarak değişebilecek görüştür.

konu akşam sokaklarında rahatça fink atmaksa, nilüfer mutluşehir sakini olarak buna yanıtım olumludur ama diğer ilçe-semtleri bilmem. 20 yıl istanbul macerasında da gördüğüm zaten semte göre bu durumun değişiklik gösterdiğidir.

modernliği sokakta gördüğünüz başıbağlı-türbanlı nüfusa ters orantılı ölçüyorsanız, birşey diyemem, burada yaşayanlar dini literatüre daha yakın, hem muhabbet hem kılık kıyafet olarak. ama üniversite öğrencisi gözüyle bugünün görükle'sinin edirne merkez veya bornova dan aşağı kalır tarafı yok.

şehir yapılaşması olarak derseniz, bakın orada bir durun derim. maşallahı var, şehir kalabalık ve trafiği de epey var ama bir yerden bir yere gitmek kolay, park yeri sorunu küçük bir bölümü hariç minimum düzeyde ve istanbul görmüş birisi olarak gidilecek görülecek yeri de çok. yollar geniş, toplu taşıma imkanları geniş. bu anlamda istanbul 2. sınıf kalıyor o kadar diyeyim.
10 sene öncesine kadar daha iyi olan şehirdir.ancak zamanında imar planları yanlış yapıldığı için ne yapsan boş olan yerdir.
sadece nilüfer ve mudanyadan ibaret olsa haklı önerme olurdu.

ama nilüfer hariç bursanın geri kalanı çöplüktür.
yanına yaklaşamayacak illerle bile kıyaslanma komedisidir. siyasi görüşe göre kıyas olduğu ortadadır ama buranın yetişmiş insanına göre değerlendirme yapılcak olursa bu konuda kıyas bile anlamsızdır.
Nilüfer dışında pekte modernlik gormedigim için katılamayacagim önerme.
modernliği kılık kıyafet olarak görenlerin modern diyemeyeceği bir şehir olabilir bursa. göç almıştır oldukça. plansız yapılaşma vardır. nilüfer'in daha cazip gelmesi yeni bir şehirleşme merkezi olmasıdır. fakat yıldırım'ın ve osmangazi'nin de oldukça güzel yerleri vardır. genel olarak bakarsak nilüfer beyaz türkler'in, yıldırım ise işçi sınıfının yoğun olduğu ilçedir. ulaşım olanakları gelişmiştir. bir de metro gece seferleri yapsa ulaşımda hiç sıkıntısı kalmayacaktır. her yöreden insan olduğu için renkli bir kültürü vardır şehrin. türkiye gibidir.
Senenin büyük bölümünğ istanbulda, yaşıyorum. Rahatlıkla söyleyebilirim ki en az istanbuş kadAr saçma bir şehir. Aşırı miktarda alt kültür insan var. Doğanlar, şahinler gink atıyor. Yanlarına yaklaşmaya korkuyor insan. Denize gidiyorsun 3-5 genç gelmiş sigara istiyor, onlar da doğulu. Hadi bunlar kısmen münferit olaylar. Piknik yaşalım dedik. Kilometrelerce sahil çöp içinde. Hiç mi medeniyet yok..
Kültürlü olduğu idda edilen göçmenlerin çarpık evleriyle medeniyetten yoksun ortadoğu halkı eğitimsiz kürtleriyle bursa katledilmiş. islam medeniyetinin, osmanlının yaşama dair kattıklarından dahi eser yok.

Biz küçükken mahallece tiyatroya giderdik. Annemlerimiz hamamlara giderdi. Yahudi komşularımız vardı. Değişim olur ama bu kadar katilce olması.
doğrudur, türkiye'nin en modern kentlerinden biridir bursa. her şeyden önce halkı batılıdır istanbullu (gerçek istanbullu olan) neyse gerçek bursalı olanda odur, dışarıdan göçle gelenleri saymıyorum sadece bursa ve ilçelerinden olan gerçek bursalıları sayıyorum.