bugün

insan nerdeyse hemen kalkıp istanbula gidesini getiren şarkıdır. mfö nün en iyi şarkılarındandır.
insanı bitiren parça.
Bu sabah yağmur var istanbul da
Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmezliğe
Anne sözü dinler gibi masum
Ağladım bu sabah
Günler dayanılmaz oldu
Senden uzak olunca
Martılar mahzun oldu onlar bile ağladılar
Şarkılarda düşünmek seni bana getirmez ki
Seni bana getirmez ki

sözlerine sahip, insanın yüreğine dokunan mfö şahaseri...
seneler önce adını hatırlamadığım bir radyoda istek programı yapılırken, vatandaşın biri arayıp "_mustafa yağmur var istanbulda"yı çalar mısın abi demişti. Adam şarkıyı böyle dinliyormuş.*
insanın içini tam anlamıyla ısıtan garip bir cümledir. çisil çisil istanbul sevgisi kokar.
pazar günü için planları olanlara "bu pazar yine yağmur var istanbulda" düşüncesini anımsatan duygusal mfö şarkısı.
şu an şakır şakır yağan yağmur ile birlikte dinlediğim şarkı.
ntvdeki hava durumunu sunan amcanın atasözülerinden biridir bir diğeri için;
(bkz: tüm takımlarımıza başarılar dilerim)
(bkz: hava durumuna göre dinlenen şarkılar)

mfö'nün demirbaş şarkılarındandır.
6 haziran 2010 günü sabah uyandıgında söylenecek sözdür.
ezber yeteneğimin olmamasına rağmen o küçücük yaşımda ezberleyip söylediğim ilk şarkı.
şu an dinleme'nin anlamına varılan şarkı.
yağmak üzere . balkona çıkarsın bulutlar falan. insan yağmur yağınca temizlenecek gibi bi hisse kapılır nedense. deli gibi yağmuru bekler ve yağmur başlayınca bi rahatlama gelir adama.en azından bana öyle oluyo lan.
istanbul'da ne zaman yağmur yağsa msn, facebook iletilerine yazılan şarkı sözüdür. hava koşullarına bağlı olarak "karlar düşer, düşer düşer ağlarım." da kullanılır. değişmeyecek durumdur.
Sadece sabah mı var deyip gece de yağabilir diyeceğimiz nimet.Dün öğlen itibariyle ajanslardan geçen haberde çarşambayı perşembeye bağlayan gece sağanak yağış beklentisi var demelerinin verdiği beklentiyle uzmanların uyarısına uyup şemsiyesini alıp çıkan insanların hazırlıksız yakalanmayacağı yağmur şu anda yavaş yavaş kendini hissettiriyor.daha akşam günlük güneşlikti demeyeceksin.sabah akşam her an yağabiliyor.
şu anda hafiften atıştırmakta, muhtemelen yarın sabah yağmur olacak istanbulda. ve lütfen artık nooolur yağmur yağsın, havalar serinlesin istanbulda.
genellikle herkesin bir mısrasını "Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmezliğe" diye yanlış bilmekte olduğu şarkı. aslında doğrusu "gözlerim dolu dolu oluyor bilinmez niye?"

bu hata pek de önemli bir hata değil. hatta şarkıya agnostik bir hava kattığı bile söylenebilir.
yağmur'un mecazi anlamda kullanıldığı şarkı.

bu sabah 'yağmur var' istanbul'da
'gözlerim dolu dolu' oluyor bilinmezliğe.

'anne sözü dinler gibi masum...'
mfö 'nün 1984 "ele güne karşı" albümünde yer alan ve eski olmasına rağmen şarkıda kendinizi bulduran, eşsiz ,masum bir şarkıdır. Dinlenilmesi tavsiye edilir.
Is yerinde cam kenarına yaslanıp uzun zamandır agza sürülmemiş sade kahve eşlinde izlendiğinde tüm çalışma aşkımı bitiren yağmurdur. Zaten gunlerden pazar çalışma aşkı tamamen bedenen bulunayım çayımı kahvemi içeyim iki de şiir okuyayım formatında ilerlemekte.lakin bu yağan güzel yağmur içimde saklanan film sevdasını harekete gecirmiş ve an itibari ile "saat 4 civarlarında ne yalan sõylesem de müdüre kaçsam" planlarına sevk etmiştir beni.

edit : alt komşu aradı bizden su akıyormuş bakmam lazım yalanı ile emelime ulaştım sözlük. * evde film izlemenin keyfi paha biçilemez. battaniye, çay ve batı beyrut.
mföyü dinleme sebebidir.
mfö grubunun dinlediğinde ilginç etki bırakan şarkılarından biridir.
ne fena şarkıdır bu.

hele sizin olduğunuz şehirde de aynı anda yağmur yağıyorsa, insanı kötü yapar, evet.

ve,bilinmez niye.
" güller dayanilmaz oldu, senden uzak olunca,
martılar mahsun oldu, onlar bile agladilar

şarkılarda düşünmek seni bana getirmez ki ..
seni bana getirmez ki.."
saçma bir şekilde ankara'yı hatırlatan şarkıdır.

niğde'den bindiğim, gece 11.30 treni o yılın ilk karının yağdığı bir sabahta, tam da mamak-saimekadın durağından geçerken, mp3'ümde çalmaya başlayan şarkıydı.

istanbul'da yağmur; ankara'da kar...