bugün

istanbul u özleyen kişiler eğer dinlerse hayatlarında kalıcı bir hasar bırakabilecek şarkı. Şarkılarda düşünmek seni bana getirmezki..

bu sabah yagmur var istanbulda
gozlerim dolu dolu oluyor bilinmezlige
anne sozu dinler gibi masum
agladim bu sabah

gunler dayanilmaz oldu
senden uzak olunca
martilar mahsun oldu
onlar bile agladilar

sarkilarda dusunmek seni bana getirmez ki..
seneler önce adını hatırlamadığım bir radyoda istek programı yapılırken, vatandaşın biri arayıp "_mustafa yağmur var istanbulda"yı çalar mısın abi demişti. Adam şarkıyı böyle dinliyormuş.*
bir radyoda istek parcasi yapilirken mustafa olarak istendigi rivayet edilen sehir efsanesi konusu.

--spoiler--
-iyi gunler sabah bilmemnesine hos geldiniz.
+hos bulduk
-bir istek parcasi alalim soyleyin bakalm en cok duygulandiran en cok hislendiren sarki nedir.??
+me fe o den mustafa.
-allah allah oyle bi sarki yok diye bliyorum biraz mirildanir misiniz??
+tabii.
(ve kabus saniyeler baslar)
+mustafaaaa yamur var istanbulda gozle..
-haa nasil ya ama beyfendi nasil bu sarki..hoonk zink.
(bkz: hembele)
--spoiler--
Sabah uyandigimdan beri dilime dolanan şarkı. Çünkü bu sabah,yağmur var istanbulda.
Yağmurlu günlerde kulaklıkla dinlenecek şarkılarda başı çeker. Tıpkı bu sabah gibi.
Is yerinde cam kenarına yaslanıp uzun zamandır agza sürülmemiş sade kahve eşlinde izlendiğinde tüm çalışma aşkımı bitiren yağmurdur. Zaten gunlerden pazar çalışma aşkı tamamen bedenen bulunayım çayımı kahvemi içeyim iki de şiir okuyayım formatında ilerlemekte.lakin bu yağan güzel yağmur içimde saklanan film sevdasını harekete gecirmiş ve an itibari ile "saat 4 civarlarında ne yalan sõylesem de müdüre kaçsam" planlarına sevk etmiştir beni.

edit : alt komşu aradı bizden su akıyormuş bakmam lazım yalanı ile emelime ulaştım sözlük. * evde film izlemenin keyfi paha biçilemez. battaniye, çay ve batı beyrut.
1984 yapımı efsane Ele Güne Karşı Yapayalnız albümünün, seksenlerin çocuklarında ayrı bir yeri olan hoş şarkısı.

Günler dayanılmaz oldu
Senden uzak olunca.

görsel
saçma bir şekilde ankara'yı hatırlatan şarkıdır.

niğde'den bindiğim, gece 11.30 treni o yılın ilk karının yağdığı bir sabahta, tam da mamak-saimekadın durağından geçerken, mp3'ümde çalmaya başlayan şarkıydı.

istanbul'da yağmur; ankara'da kar...
Bu sabah yağmur var istanbul da
Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmezliğe
Anne sözü dinler gibi masum
Ağladım bu sabah
Günler dayanılmaz oldu
Senden uzak olunca
Martılar mahzun oldu onlar bile ağladılar
Şarkılarda düşünmek seni bana getirmez ki
Seni bana getirmez ki

sözlerine sahip, insanın yüreğine dokunan mfö şahaseri...
mfö 'nün 1984 "ele güne karşı" albümünde yer alan ve eski olmasına rağmen şarkıda kendinizi bulduran, eşsiz ,masum bir şarkıdır. Dinlenilmesi tavsiye edilir.
genellikle herkesin bir mısrasını "Gözlerim dolu dolu oluyor bilinmezliğe" diye yanlış bilmekte olduğu şarkı. aslında doğrusu "gözlerim dolu dolu oluyor bilinmez niye?"

bu hata pek de önemli bir hata değil. hatta şarkıya agnostik bir hava kattığı bile söylenebilir.
insanı bitiren parça.
mfö grubunun dinlediğinde ilginç etki bırakan şarkılarından biridir.
insanın içini tam anlamıyla ısıtan garip bir cümledir. çisil çisil istanbul sevgisi kokar.
yagmur'un beni istanbul'la aldattiginin kanitidir.
Olsun, istanbul'u da benimle aldatiyor.

Istanbul da onu benimle aldatsin da tam olsun bari.