bugün

daha çok kandil gecelerine dair söylenen ilginç durum.

yani bir yıl her şeyi yapıp, yılın tek gecesi hepsinden kurtulma şansı gibi bir şey oluyor bu.
günübirlik müslümanlar doğuracak olan ilahi uygulama.

(bkz: bugün herkes müslüman olacak)
ertesi gün içmeye sıçmaya devam..
ne zamana kadar tabiki bir sonraki kandile kadar o gecede duasını eder. günahların silindiğini sanar bu cahil cühela kesim ertesi gün yine eski yaşamına döner bu böyle sürer..
(bkz: eski tas eski hamam)
türkiye tipi müslümanları günlük islama çeken durum. ama yine de allah bilir silinir mi silinmez mi. bu millet fetvaya ve yalan hadislere bayılır.
eğer burası sözlükse ve bu platform da herşey irdelenebiliyorsa tartışmaya açık bir konudur.

şahsen inanmadığım bana samimi gelmeyen bir olaydır.

kandil gecesi günahların affolması.

bir yılda kaç tane kandil var? 4 mü? tam bilmiyorum ama güzel bir olay hocam. başlayalım belirli bir yere kadar yiyebildiğimiz kadar bok yiyelim, insanların haklarına tecavüz edelim, sonra insanlara tecavüz edelim, sonra cana kıyalım, sonra hakkımız olmayan para pul o bu ne varsa yiyelim. daha sonra kandil gecesi save edelim hayatı. bi dua ve bütün günahlar aff.

bazı bilgisayar oyunları gibi, ne kadar değişik
turun belirli yerlerinde oyunu save etmek gibi hoop bu kandile de attık ya kendimizi tamam, du bi ctrl + yasin yapalım da sıfırlasın günah skillerimiz. sonra yardır allah yardır.

bakın amaç trollük değil amaç belirli bir konuyu adam akıllıu tartışmak, yorum yapabilmek. bunlar benim düşüncelerim. bir insan insan değilse isterse en mübarek gece olsun böyle kolay yırtamaz. eğer dinmantık dini ise bu böyle olmamalı. bir kuralı olmalı.

ha inanan adama tutupta dua etme la mal mısın demiyoruz heralde. eğer öyle bir rahatlama olacaksa, vicdani olarak mutluluk ve huzura ulaşacaksa allah kabul etsin bütün dualarını!

kardeş bu kadar kısa zamanda okuyamazsın ki, beni sevmediğin için kötülediysen lafım yok ama sadece bu başlığın aşltında muhalif bir yazı diye kötülüyorsan, ebenin amı bi oku be kardeşim. sonra gene kötüle.
(bkz: ya tutarsa)
emevilerden kalan uydurma örneklerindendir. tamam kardeşim bu gece ibadet etmen, dua etmen hoş şeylerdir. güzeldir. ama bunu tüm günahlarım silinecek beklentisi ve düşüncesiyle yaparsan babayı alırsın. yüce yaratıcı senin geriye kalan günlerde ne halt ettiğini bilmiyor mu?

(bkz: şirk koşulan emevi uydurmaları)
Dinimizin açığıdır.
Bir din insanı iyiliğe teşvik etmelidir. Sen yap ben affederim mantığı tam tersine teşvik eder. Hristiyanlığın da aynı dinin laciverti olduğu ortadadır.
bazı kesimleri rahatsız etmektedir. bir de "her haltı yiyip kandil günü namaz kılıp, dua edip sonra bir dahaki kandile kadar tekrar her haltı yerler." diye çemkirenler de oluyor. evet, o şekilde davrananlar dışarıdan bakınca elbette samimi değildir ama kandillerde dua eden her mümin mi içiyor, her haltı yiyor veya içlerinde her zaman allah'ın yolunda gitmeye çalışanlar, namazını kılıp orucunu tutanlar mı olmaz? ne kadar da aptalca fikirler öne sürüyorsunuz bazen... ancak kendinizi kandırın zaten. bir mümin, diğer mümin kardeşini uyarmakla mükellef ama her koyun kendi bacağından asılacak elbette. o zaman sen yine bütün samimiyetinle kandili kutla, dinini yaşa, seni tutan mı var? eğer bunu yapmak zor geliyorsa da "zaten her b*ku yiyorlar sonra da kandillerde camiiye doluşuyorlar!" diye de genelleme yapıp çamur atmayacaksın, işte bu kadar basit!
kuran'da hiçbir şekilde bahsedilmeyen uydurma bir halk efsanesidir..

islam'da özel gün ve geceler vardır..belli günlerde yapılan sevapların ve ibadetlerin değeri daha büyüktür..

ama allah(c.c) bizden çok daha zekidir..bizi, bizden iyi bilir..

dolayısı ile kayserili tüccar mantığı kendisine işlemez..ancak kişi kendisini kandırır bu mantıkla..

işlenen her günahın hesabının sorulacağı gibi her sevabın mükafatı da verilecektir..öyle kayırma, kaçma falan yok bu işte..dünya mantığı ile düşünen kendi azabına ateş taşır sadece..
mübarek diye adlandırdığımız geceler tüm günahların silinmesi demek değildir; bir sene her haltı ye ondan sonra kandillerde dua et günahların affolsun diye birşey yok dinde, bu inancı olmayan insanların islam dinine sallamak adına kullandıkları basit şeyler. Allah sana her haltı ye ben kandillerde seni affederim demiyor; sen geçtiğimiz sene her haltı yemiş olabilirsin gel bu gece tövbe et, dua et ve bir daha yapma bende bundan önceki yaptığın günahları affedeyim, görmezden geleyim diyor. Resetlenme durumu yok yani.
mario bonusu GIBI GORULUP HAFIFE ALINILMAMASI GEREKEN BIR DURUMDUR.ZIRA GUNAHI SEBEBIYLE PISMAN OLMAMIS, OLMAYAN DEVAM EDEN BI ADAMIN KALKIP BU GECE DUA ETMESI VE GUNAHSIZ OLMASI GUNAHLARDAN KACAN BU KONUDA SABIR GOSTEREN KENDINI YERI GELINCE KISITLAYIP NEFSINI BIRCOK ZEVKTEN MAHRUM EDEN BIR MUSLUMANA HAKSIZLIK OLUR.OYSA ALLAH HAKIMDIR,ADILDIR..
(bkz: Allah affetmeyi sever)
beyinlerde ütopik birşeyler yaratılıp sonradan'da buna inanmak diye buna denilir kanımca.
değil ki ateist kafir, azıcık müslümanlığı bilen herhangi bir insanın ya bi siktirin gidin arkadaş diyeceği durum. günah çıkarmayla taşak geçip buna inanmak komiktir.
(bkz: allah la konuştum haberler iyi)

modlara peşin not: "entry'niz başlıkla alakasız bik bik" diye sudan bahanelerle silmeden önce söyleyim: valla konuştum, bütün günahlar silinecek. başka bir bahane bulun bir zahmet...
o zaman sizde kandilden önceki ve sonraki günlerde günahlar işlemeyin affedilmeyecek kadar düzgün hayat yaşayın allah affetsin sanki kandil gecesi herkes yapsın yapsın işlesin günahları bir günde affedelim diye birşey yok. eğer gerçekten samimi duygularla edersen tövbeni allah affeder yoksa oh ne güzel işle günahı 1 günde çıkar sonra cennete git varmı böyle bişi sonra gelip sacma sapan yorumlar yazıyorsunuz.
365 gün hep aynı masal onu yap günahın af olur şunu yap günahın af olur zaten 365 gün namaz kılıyoruz daha da günahımız varsa kusara bakmayın elimizden gelen budur. gençler oruç ayı geldi bu sıcakta oruç tatan insan iki katı sevap kazanır, tutmamazlık etmeyin cehenmen ateşinde yanarsınız.
bugün tövbe edip yarın aynı boku yemeye devam ediyorsan istersen hacca git günahların seninle kalır. benim inancıma göre böyle başkasını bilemem.
bütün pislik müslüman tiplerin beklediği günün en güzel yanı.