bugün

Kalbin dakikadaki atım sayısının azalması.
Genelde erişkinlerde 60, çocuklarda 80 atım/dk altında olması.
kalbin uygunsuz olarak çok yavaşlamasıdır.
bir çeşit aritmidir. atropin ile tedavi edilir.
insana gidip te dönememek hissiyatı verir.
o iğrenç yoğunbakımda iki hafta kalmamın sebebidir. akabinde kafayı yemiş olmam içler acısıdır.
'kalp atışları gece 34 e düştü'
'sadece kalp atışlarım mı? bana bir psikiyatrist çağırın!'
dıps.......dıps....... dıps diye kalp atması normali için;
dıps...dıps...dıps...dıps falan filan.
Kalbin dakikadaki atım hızının 60 dan aşağı düşmesidir. K*dumun fizyolıji dersinden dolayı tüm s*kimsonik kelimeleri ezberledik.
Nabzın 60‘ın altında olmasıdır.

2 mg atropin’i 10 cc’ye sulandırılarak 1 dakikada gidecek şekilde yavaş yavaş IV olarak verilir. Hastanın nabzı takip edilmelidir.

(2 mg’dan daha az ya da daha fazla atropin verilmemelidir, ters etki yaparak nabzın daha da düşmesine sebep olabilir. Kullanılacak doz tek seferde 2 mg’dır)
bende var mı yok mu merak ettiğimdir dinlenik halde ara sıra nabzımın 55 lerde olduğunu görüyorum. bunun bi hastalık olarak kabul edilebilmesi için ne gibi belirtileri olması gerekiyor acaba.
mealen düşük nabız.
genelde kalp kaslarının zayıflaması kalp yetmezliğiyle alakalı olup genelde yaşlılarda görülür.
61e kadar düştü normalde 70i aşağiya düşmez gidicimiyim.
düzenli spor yaparsan düşer.
kalbin dakikada 60'tan az atması durumudur. bazen hayatı tehdit edebilecek aritmiler ve senkop/presenkop sebebidir. düzenli spor yaparsanız, istirahat sırasında 40'lara kadar düşebilir ve kalbiniz büyüyebilir (kardiyomegali). sporcuların düzenli olarak kalp muayenesinden geçmesi çok önemlidir.