bugün

bakkalın bayat sakızlari itelemek için uyguladığı en iyi yöntem.
turk parasina yapilan en buyuk saygisizliklardan biridir ayiptir yapilmamalidir
bakkal amclarımıza haksızlık edilmemelidir.super market icat olduğundan beri kaç kişi bakkaldan alışveriş yapıyor ki.belkide evini geçindirmede o verdiği sakızın etkisi çok büyüktür.
(bkz: supermarket icat oldu mertlik bozuldu)
(bkz: kahraman bakkal supermarkete karşı)
(bkz: bakkalin bozuk para yerine verdigi seyler)
verilen sakizi beyenmeyip daha değişik bir şey istendiğinde bakkalin onlar daha pahali deyip durumu kurtardiği durum, olay tamamen bakkalin kontrolündedir, verdiği sakizda çiğneme zorluğu çekilen ve ağızda sert bir kütle olarak kalan cinstendir.
o sakızları çiğnemeyip bi sonraki alışverişte para yerine sakız verince, bakkal amcanın mavi ekran verdiği durumdur.
"hocam sakız alacağım ama 50 ytl bozar mısın?" diyerek intikamı alınacak durumdur.

(bkz: bozuk para yok sakız verir misin)
belki ben o 10 kuruşu harcamak istemiyorum, belki otobüs param o benim nerden biliosun gibi düşüncelerin içimden geçmesine neden olan durum. küçükken kafa basmıyodu da şimdi yok banane ben paramı isterim diye gıcıklaşmak gerektiği hissindeyim.*****
bakkalın güzel güzel satışlarına devam ettiği elin kolun bağlandığı durumdur ki eğer 'yok ben sakız almıyım bi dahaki sefere alırım üstünü' dediğinizde hiç alamıycanız kesindir.
böle bi durumda bakkalın mı yoksa sakızı alan müşterininmi karlı çıktığını hala kavrayamadığım olaydır
(bkz: bozuk param yok sakiz vereyim) *
'bozuk paraydım anlasılamadan ciklet oldum' sözlerine hayat veren eylem...

(bkz: sagopa kajmer)
"etek yok pantolon verelim" in bakkal amcaya uyarlanmış versiyonu.
bakkal amca para yerine sakız vererek bir de oradan kar eder.
bir üşengeçlik tablosudur zira bakkal amca için onca bozuk parayı didik didik arayıp para üstünü verecek parayı bulup vermek kadar meşakkatli bir iş yoktur.

(bkz: sakız da olsa hiç yoktan iyidir)
alman bir arkadaşım izmire gezmeye geldiğinde, tek tük türkçesi ile sigara almak için bakkala girdi bende yanında sadece izliyorum.
-bi taaane bla bla
+al kızım
-tesekku ederm
o ara parayı uzattı
+bozuk para yok sakiz vereyim
arkadas dondu bana baktı ne oldugunu anlamadan eline tutusturulan sakızları göstererek.
tamam dedim bakkala cıktık. anlatasıya kadar dibim düştü afedersin.
(bkz: bu da boyle bir anımdır)
teklif.
böyle böyle yat aldı i.bnenin evladı.
bize de geçip karşısına seyretmek kaldı, pembo'nun balonunu patlata patlata..
bakkalların büyük cingözlüğüdür.
sanki biz iki ekmek alsak "abi para yok, evden kavanoz getirelim!" desek kabul edeceklerdir.
gelen bozuk paraları kumbarasına atan bakkalın uyanıklık yaparak sakız satışını patlattığı andır.
(bkz: zengin)
(bkz: zenginleşmek)
müşteri de bir dahaki sefere.

- param çıkışmadı, sigaranı yaksam?
-bozuk para yok sakız vereyim.
+ama abi sende sakız da yok sen en iyisi g.t ver bana he bakkal amca.
bakkalların , çocukların bile almadığı sakızları satma yöntemidir.
bu gibi durumlarda istenilen sakızda alınamaz. en ucuz olanından verilir.
bozuk para nedense hiç yoktur, olmayacaktır. sakız yerine şeker de verildiği görülmüştür.
okul kantinlerinde bu olay sorulmadan yapılır
örneğin para üstünnün 25 kuruş sonrasında 2 sakızı hiç sormadan elinize tutuşturulması .