bugün

(bkz: atatürk ün medeni devlet anlayışı)
banka kredisi alıp iyi kar getiren bir işletme açmaya eşdeğerdir. ha yok bu yapılanlar herkesçe eleştirilebilecek kadar basitse ben de iktisat okumayı bırakıp internet kopi pestçisi olurum.
buna başkasının y...ğıyla gerdeğe girmek denir afedersin.

edit:anlaşılmamış sanırım. efendim kimse size kara kaşınız kara gözünüz için vermez o parayı. zamanı geldiğinde sizden iki katı şekilde tahsil edeceğini, edemezse yönetiminizde hak iddia edeceğini bildiği için verir. başkasının y....ğı o nedenle hoş durmaz gerdekte.
bu önermeyi yapana sadece şu söylenebilir. önünde iki seçenek var, hangisi mantıklı?

- alınan borcu ödediğiniz halde devamlı faiz ile büyümesi, en kötü erimeyip devamlı orada durması.
- üretim yapmak için* borç alıp, bunu kullandığınız kaynaktan elde ettiğiniz gelir ile kapatmak. daha sonra hem istihdam yaratılır,hem de para girdisi sağlanır.
borcu ödemek için borç almadan, borç alınabilirdi. sadece kayseri de fabrika açmak için borç alıp, o borcu da kısa zamanda ödediler*.
bir ülkenin kalkınmasında aslında en önemli 2 etmen vardır.
1-tarım.
2-teknoloji.
ikisi bir araya geldiğinde belini bükebilecek bir borsa ya da onun türevinde bir şey vardır.
üretime dayalı her ekonomi kazanır şahsi düşüncem. ya borsa ayağı göt ayağı. ulan bilmem nerede bi kredi problemi oluyor ceremesini biz çekiyoruz. sen yiyeceğini kendin yaparsan ve kendini götürebilecek kadar(en azından) teknolojin varsa kusura bakmayın ama dünya yanıyor deseler ''eheee bananee''*.
geçici medeniyet. sonu sömürge olmakla bitecek durum. bağımsız karar verebiliyomuyuz ? veremiyoruz neyi ne kadar üreteceğimize nekadar satacağımıza ne kadarını kendi elimizde varken dışarıdan alacağımıza onlar karar veriyor. piyasa denen görünmeyen el. paraya ihtiyacımız olsa da olmasa da ımf ile anlaşmak zorundayız. insanımız için hayırlı olsa da olmasa da onların istediği düzenlemeleri yapan kanunları çıkarmak zorundayız. el şeyiyle gerdeğe girmek deyimi vardır bizde işte böyle oluyo el şeyiyle yani parasıyla medenileşince tam bağımsız türkiye olmuyo o zaman malesef.
atatürk'ün gayet çarpıtmaya açık bir düşüncesidir, şöyle dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır;

--spoiler--
Biz memlekette, ilerlemeyi, üretimi, ve halkın refahını temin edecek, zenginlik kaynaklarımızı geliştirecek faydalı borçlanmalara taraftarız.
--spoiler--

adam üretim diyor, zenginlik kaynaklarını geliştirmek diyor. ben bundan en azından borç alıp burada tesisler kurmayı, akabinde onu fazlasıyla ödemeyi anlarım. kıçınızdaki donu da gidin dışarıdan alın demiyor yani, elinizde yetişen pirinci gidip bilmemnereden alıp da tarımı öldürün demiyor. ama turgut özal çok medeni yaptı bu ülkeyi çok, otoban bilem yaptı lan! şimdikilerin yediği nane nedir ki gerçi, çok mu farklıdır?