bugün

kimin daha önce öldüğünün belirlenemediği durumlarda vukuu bulan karinedir.
miras hukuku açısından önemlidir.
'' ali ölmüştür, e ayşe'de o kazada yanında durduğuna göre kesin o da tahtalıköy'ü boylamıştır.Hülasa ikisi de eşek cennetine defolmuşlardır efenim'' diye yorumlanası hukuki olaydır. *
kpss'de sorarlar bunu. direk olarak sormazlar ama illa lazım olur. bir örnekte ben vereyim; örneğin ben ve oğlum bir trafik kazasında hakkın rahmetine kavuştuk. yapılan otopside adli tıp hangimizin daha önce öldüğüne karar veremedi. Bu durumda ikimizde aynı anda ölmüş kabul ediliriz ve birbirimizin mirasçısı olamayız. yani bu durumda çocuğumun eşine benim mirasımdan yalnızca bir bardak soğuk su kalmaktadır. tüm mirasım kendi eşime geçmiştir. miras hukukunda çok önemli bir konudur. hatta bu uğurda mirasçılar birbirine düşebilmekte mezarları açtırıp kimin daha önce öldüğüne adli tıp vasıtasıyla gidebilmektedirler. örnek içinde örnek: 2001 yıllarında konya çöken bir apartmanda çoğu aileye birlikte ölüm karinesi verildi varisler bundan yaklaşık 5 yıl sonra mezarları açtırıp kontrol ettirdiler. görüldüğü gibi para hırsı ölüm üzüntüsünü bile geride bırakabiliyor sayın arkadaşlar. eee naparsınız kaptalizm...
aksi ispat edilene kadar geçerlidir.
birbirine mirasçı olan kişiler yönünden önemlidir.