bugün

her ne kadar ekşi'de açılmış bir başlık olsa da , ulu sözlükte de olması gerektiğine inandığım bilgi içerikli eylem.

yabancının hangi ülkeden geldiği çok önemli bu konuda.
bir arap misafire;
kebabı ilk olarak takdim edebiliriz şayet gerçekten kendi ülkesinde bir türk restorantını denemediyse.

bir italyana ne verirseniz yer, çünkü bizdendir, akdeniz insanıdır. önerim mantar sote.

amerikalı'ya : kuru fasulye - pilav birlikteliği.

uzak doğulu'ya : patlıcan musakka.
Kuyu kebabı.
Tantuni. Şöyle yogurtlusundan bi porsiyon gomdurucen daha porsiyonu bitmeden türkçeyi söker "usta bizi bi takviyele be " der.
içli köfte.
Kumpir? O kadar türk yemeği mi bilmiyorum ama bence şehir tanıtılmalı önce ki yabancı kişi gidecek yer sorunu yaşamasın

Ben ilk ortaköyde kumpir waffle yaptırırdım açıkçası. Akabinde beşiktaş gecelerine akardık..
(bkz: kazık)
mumbar yesin pezo. ne çektiğimi anlasın bari.
Kuru Fasülye, Pilav, Tavuk Döner ve Ayran.
yaprak sarması olabilir.

yemeğin bizim için ne denli önemli olduğunu, onun için ne kadar emek ve vakit harcayabileceğimizi görmeleri açısından uygun bir seçim olurdu.
Kebabı bilmeyen yok. Her ne kadar yerinde usulunce yapılmış olanı farklı olsa da yabancıların genelde aşina oldukları bir tat.
Bence önce mantı yedirilebilir. Pide, lahmacun. içli köfte, sarma. Kumpir.
şimdi oluşturacağım listedeki en önemli kriterim yemeğin çok lezzetli seçilmesi dışında; yeniliklere ve farklılıklara merak duyan ve yurtdışına çıktığımda farklı lezzetleri arayan ve bununla mutlu olan biri olarak, misafirimizin dünyanın başka yerinde bulamayacağı eşsiz lezzetleri sunmak olmalı bana göre...

çorba olarak kremalı mısır çorbası tarzı şeyler düşünmeyin çünkü batı mutfağında kremali çorbalar hali hazırda bolca mevcut zaten. farklılık aranıyorsa soğuk çorba olabilir, ezogelin ise ideal. t

ülkemizde sebze çeşitliliği çok fazla olduğu için basit bir çoban salata yerine çok çeşitli yeşillik ve sebzelerin yer almasını öneriririm. misafirimiz ülkemizin iklimsel zenginliğini de bu sayede kavrayabilir.

ara sıcak olarak kesinlikle içli köfte(ufak olmalı). ara soğuk olarak sofrada kaliteli çiğköfte bulunmalı.

anayemek olarak hünkarbeğendi. çok klas bir yemek olmasının yanında farklı bir lezzet sunuyor, misafirimizin bulamayacağı. alternatif aranıyorsa eğer iskender ya da beyti.

tatlı olarak kesinlikle kazandibini öneriyorum çünkü hafif bir tatlı ve evrensel damak tadına uygun. güllaçta iyi bir alternatif olabilir. baklavayı ve burma kadayıfı da çok sevmeme rağmen bazı konuklara ağır gelebilir. tatlıdaki diğer alternatifim ise az şekerli fıstık dolama-sarma.

yemek bununla bitemez tabi. yemeğin üzerine kesinlikle bol köpüklü türk kahvelerimiz gelmeli. türk kahvesinden sonra ise menengiç hem özgün oluşu hem de lezzetiyle kriterimize tam olarak uyan bir içecek...

yemekten sonra türk tütünü de ikram etmek isterdik fakat sarma tütünlerimiz çok lezzetsiz, en kaliteli tütün çeşitlerine sahip olmamıza rağmen iyi olanları yurtdışına gidiyor, tekel sigaralarında bile bulunamıyor maalesef. uzun kırmızı 2000 böyle bir yemeğin üstüne iyi giderdi ancak...