bugün

zaten artık otobüslerde klima var, cam açınca ne olacak? beyhude uğraşlar.
özellikle Türk malı otobüslerde açılması daha güç olan pencerelerdir. şişme kaslı erkekleri rezil edebilir.
ve o genç kahraman gelir ve camı açar. içinden hayal eder göğüsünü gerdiği dakikaları.
içimizdeki faşistleri göstermiş camdır.
Arkadan biri rica eder: Kardeşim camı açabilir misin? Tabi dersin bi özgüvenle. Kalkıp açmaya yeltenirsin, bi orasından tutarsın bi burasından. Olmaz açılmaz o Allahsız. Sende rezil olduğunla kalırsın. Bi başkası kalkar bu sefer. Bakın şimdi ben şak diye açacam edasıyla. ama o da açamaz. Açılmaz yani o cam.
aynı zamanda bi kere açılınca bi daha kapanmayandır kendisi...
lanettir. herkes size kitlenmiştir, o yaz sıcağında "kahramanlarının" camı açıp da kendilerini nasıl kurtaracığını merakla ve umutla izlemektedirler. lakin gücünüz yetmez, ıkınırsınız ve açamayıp rezil olursunuz. "cam sıkışmış" bahanesiyle söylenerek yerinize otursanız da başka bir eleman gelir ve tak diye açar o camı. o anda size dönen 30 tane kafa ve o acıyan bakışlar size yerin dibine sokmak için yeterlidir.
Hayatın zorlu anlarından biridir. Bir bayan olarak bunun zorluğunu size anlatamam, yaşamanız gerekir. Hem herkes sizi izliyordur o sırada bunun baskısı üzerinizde, hem de erkeklere rezil olmak daha beteridir. 'bir de eşitlikten söz diyorsunuz, hadi açsana kolaysa' diye içlerinden alay ettiklerini hissettikçe daha bir asılıyorum ama nafile. Ama en güzel an ise, 'durun bayan ,ben açarım' diyen centilmen beyimizin de benimle rezil olmasıdır. rezaleti paylaşmak çok güzel. rahatlatıcıdır.
karizmayi kurtarmak adina, imdat cekiciyle kirilmalidir gerektigi noktada.
tüm karizmanın içine eder. bir edayla gidersiniz camı açmaya. abanır abanır mort olup geri dönersiniz yerinize. sinir eder sinir.
açılması için gereken uygun yön ve doğrultudaki 'F' kuvveti uygulanamadığı için açılmayan camdır.
can sıkan aletler listesinde bence bir numaraya yerleşmesi gereken edevatlardır. en ihtiyacınız olduğu anda** açılmayan ve ibne ünvanını hak eden kamu aletidir.
yaşandığı takdirde kimseye çaktırmamak için dikkati başka yöne çektirmeyi gerektiren camdır.

(bkz: otobüs camının açılamadığını belli etmeme çabası)

ayrıca kimi camlar açılıyor olsa bile, bir türlü gerekli seviyeye getirilemediği gözlenmiştir.

(bkz: minibüs camını istenilen açıklığa getirememek)
gövde gösterisi yapıp kızlara hava atmak isteyen kırolar için birebirdir, vazgeçilmezdir.
neden var olduğu anlaşılmayan camdır. işin garip yanı otobüste muavin varsa, yazın sıcağından insanlar pişmekte olduğu durumda bile genellikle camın açılmasına karşı duruş sergiler. insanların yapış yapış eziyet çekmesinden zevk aldığı düşünülür.
(bkz: kendiliğinden kapanan tren camı)
mekan : avcılar - taksim belediye otobüsü *
karakterler : siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız
beyaz badi giymiş kaslı siyah güneş gözlüklü abimiz
cellar

ayakta seyahat edilmektedir ve ortama bir anda kötü koku yayılmıştır ve o anda omzum dürtülerek;

siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız : beyfendi camı açarmısınız lütfen

bütün uyguladığım kuvvete rağmen cam çerçevesi açılmaz.

cellar : üzgünüm açılmıyor * .

siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız önümde duran beyaz badi giymiş kaslı siyah güneş gözlüklü abimize seslenerek;

siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız : arkadaş açamadı siz denersiniz, hanii belki... *

beyaz badi giymiş kaslı siyah güneş gözlüklü abimiz : tabiii nedemek.

cellar : ...............

beyaz badi giymiş kaslı siyah güneş gözlüklü abimiz tek hamlede açar.

siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız : bakın açılıyormuş

cellar : * ben biraz gevşettim oda açtı.

siyah kısa saçlı üniversite birinci sınıf öğrencsi genç kız : hıı hıı anlıyorum...
kralı zorbanın adaleli kollarına dayanamayan camdır. yıllarca hayvani şekilde badi çalışmış zorba için camı açma süresi üç beş saniyedir.
önünde ya da arkandakiyle bu vesileyle nerdeyse kanka olma durumu.-Abi bi el atıver yaw -acılmıyo bu işte bu kadar olur anca bu otobuslerı degısmek lazım -ciddenn yaa..bu konusma sırasında alınan karbondioksit gazıyla bı kac dakıka sonra zaten susulması olasıdır..bosverilesidir..
otobüslerin ne kadar bakımlı olduğunun bir göstergesidir.ne kadar bu durum avantaj olarak kullanılsa da bu halka verilen hizmetin kalitesini göstermektedir.
(bkz: otobuslerde bir turlu yatmayan koltuk)
bu sorun izmirde de olmaktadır. ayrıca otobüslerde yazın çok sıcak kışında çok sıcak bir ortamla yolculuk yapılmaktadır. eshot,izulaş...
bu otobüslerin neresi çalışır ki camaları açılsın denilen cam
acarken kolu elinde kalabitesi yüksek cam..bırakın sizin yerinize baskası yapsın..
(bkz: okul servislerinde arka koltuk tayfasi)