işte bu söz dünya kadar malın olacağına 100 gram instagramın olsun sözünü hatırlatır.
Yanlıs anlamayada sebep olan kavram.
gelin başı denen saçmalığın bile sadece en ucuz 500. tl olduğu kavram. kızın akrabalarını saçını yaptır kuaföre ödeme gibi iğrenç adetleri ve daha bir çok pis adetleri olduğu için bir türkle evlenmeyeceğim. bu adetleri çıkaranların da mezarlarına işemek istiyorum.
düğünde masrafa abanan o da olsun bu da olsun denilerek yapılan şey.
sanki kızını sultanlar gibi yaşattı maksat adama işkence kızımı hem veririm hem vermem modundan başka da bir şey değil.
yazık be adama da o kadar parayı ona harcattıracağına git ev al daha karlısın hiç yoktan kızınla damadın mutlu bir evde yaşarlar o düğünde yapılan masrafı hiç anlamıyorum. o kadar altın tamam al ama eh be kardeşim o kadar da abanmayın yani demem o ki sonuçta gene aynı eve giriyor o kadar altın ıvır zıvır. ne gerek var adamın boynunu borç batağında bükmeğe depresyona sokmaya yazık günah. ilk günden yazık garibim de borçları nereden kapatsak derdine giriyor. bir gülümseyen yüze hasretim der de kapını çalar kızın sevgili kargana.
insanı evlilikten soğutur. başlığı açan kardeş benim gözümü korkuttun tebrikler amk.
güçlü erkeğin karşı durabileceği durumdur.
(bkz: damadın düğün sonrası feryadı)

Neyse acısını çıkarmak için de "gerdek gecesi" boşuna yapılmamış zaten...
ayakkabı saklamak, sandığa oturmak, arabanın önünü kesmek, ablam evden gidiyor parası bla bla saymakla bitmeyecek tuzakları içerir. sanki ingiltere kraliçesinin kızını alıyor. bunlarda yetmez berberi var süslemecisi var, var oğlu var.
en köklü adetlerden biridir. köklü olduğu için hep köklerler.
birde düğün gecesi eve girerken sırta yumruk şeklinde yapılan modeli vardır. yumruk olayı abartılıp tekme hatta uçan tekmeye kadar çıkar. arada hadouken çeken birine rastlarsanız da şaşırmayın.
evlendiğiniz kişi ile alakalı olan bir durumdur. tabii görücü usülü evlenmiyorsanız. tüm evlenen tanıdıklarıma ve abime göre konuşuyorum. evlendiğiniz kişi sizi bu konularda kollamıyorsa ailesine karşı ya da durumlara karşı sorun bundan kaynaklanıyordur. iyi düşünülmesi gereken durumdur.
Kızın ailesi tarafından hunharca gerçekleştirilendir. Bir nevi erken rövanşta diyebiliriz.
türklerin belki de en eski adetidir amk. damat mı olacaksın kardeşim? heh işte yarra yedin sen. seni var ya bi çarşiya çıkarırlar donunu verecek noktaya gelirsin. asla seni düşünmezler en pahalısı hangisiyse kaynana gider ona yapışır. altın dersin liste verirler amk. sanki kız satan mağazadan kız alıyosun. burma bilezik zincir mincir artık ne kadar çesit varsa isterler. ev araba yoksa bi kücümsenirsin zaten. hele düğüne hiç girmiyorum. damattan çıksın da para nasıl çıkarsa çıksın. gavursun sanki amk. baldızın kıyafeti saçı başı ayakkabısı, kayınçonun takımına kadar sokarlar götüne. berbere gidersin o bile 20 liralık tıraşa 50 lira ister. niye amk? çünkü damatsın hayır da diyemezsin. sikilmeye bi başladın mı arkana geçen çok olur. velhasıl zordur kardeşim bu ülkede damat olmak. adetler der ki madem damatsın o zaman si-ki-le-cek-sin...