bugün

ne yaparsak yapalım, bir gün mutlaka şaşırtacaktır bizi, hemen ardından da klasik cümleyi kurarsın
"yok azizim, insanları tanımak zor."
yaa, dememiş miydim. *
zorda olmadığınız bir anda yardımına ihtiyaç duyduğunuzu söylemek.
sohbet etmek, hangi konuya ne kadar önem-değer verdiğini gözlemlemek bir insanı tanımak için yapılabilecek şeylerdir.
işte bu sorunun cevabını vermek çok zor olduğundandır ki dünyadaki en pis işlerden birisidir psikoloji. insan davranışlarını inceler ancak hiç bir zaman kesin sonuç vermez. bir insan'a her tokat attığınızda aynı tepkiyi alamama ihtimaliniz çok yüksektir... velhasılı kelam zor iştir insanları tanımak, anlamak, onlara güvenebilmek...
her türlü çabayı boşa çıkartacak olan girişimlerdir.

lan anlayamadım ben bu insanoğlunu bir türlü, ne bu birbirini anlama hatta çözme çabası.
Ben daha beş dakika sonra ne yapacağımı kestiremezken, millet bir yaşamın bütününü anlamaya çalışıyor.

kimseyi anlamak umrumda değil, beni anlayan varsa beri gelsin. gelsin de bir zahmet bana da anlatıversin..
çok uzun bir zaman gerekir. beklemek gerekir.
(bkz: anket)
yolculuk yapın, ortak olun.
(bkz: turnusol kağıdı)
genel geçer kanıya göre;
1-yolculuk yapmak
2-içki içirmek
3-makam mevki vermek.
(bkz: bir insanı nefret ettikleri ile tanımak)
karşınızdakinin gerçekden insanlığını öğrenmek isteniliyorsa başınızın sıkıştığı bir anda, arkadaşlığınızı kullanması gerekir, kendisinin yapması değil yaptırması ile tanırsınız bir kişiyi, ki kişinin kendisi değil çevresinin övmesi gerekir, üslüp budur...
o kişiyle seyahat etmek, yolculuğa çıkmak. atalarımız der ki insan insanı yolda tanır.
bazen cok uzun bir süre geçse de tanıyamamak mümkündür.
yolculuğa çıkmak, içmek.
dinlemek, gözlemlemek, anlatmak, soru sormak, değer vermek, zaman ayırmak gibi eylemleri tanımlayan cümle.
zor anınızda çağırdığınızda gelip gelmediğine bakmak.
hiçbir şeydir. o insan zamanla kendini size açacaktır. yaparsanız uygun ortam hazırlayın gerisi zaten gelecektir. hiç kimse kendini uzun süre saklayamaz.
paradan sözetmek.
ona "güç" vermek.
çok değil 1-2 gün aynı evde kalmaktır.
yola çıkmak, yoldan çıkmak mesela. * * *
(bkz: soru cevap)
çıklarlarını açığa vurmasını sağlayın. o zaman tamamen savunmasız olacaktır. onu tanıyabilecek imkanı kendi elleriyle verdiğinden ayrıca bir içsel travma geçireektir.
hayatınızın bir parçası yapıp görün. kısaca yaşayın.