bugün

Zevk aldigi butun olaylarinin yasak olmasindan dolayi bir cikis bulmak icin en kolay yol olan inkari secer bu durumdan sonra kendini rahat hissetmek icin dinleri yanlis olarak yasayan insanlarin yaptiklarini ornek gosterir.
Yaşama tek bir açıdan bakma kıtlığına düştüğü için.
Takdir i ilahi.
Mukadderat vs.
her insanın ateist doğduğu düşünülürse üzerinde pek kafa yormaya değmeyeceği anlaşılacak sorudur.
karı kız düşürmek için. hayır.
Öyle yetiştirilmesinden kaynaklanıyor olabilir.
muhtemelen bir dindarın ya da ateistlere bir türlü anlam veremeyen** bir insanın sorgulamasıdır. Öncelikle toplum baskısına bir tepki olarak ateist olan yurdum insanı, bu sorgunun öznesi olamaz. gerçekten bir tanrının varlığını, felsefi bir doktrin olarak olumsuzlayabilecek birileri lazım gelir. Onlar da genelde filozoflar ve düşünürler olurlar.

Ha, bana göre ateizm de gerçeğe, dinler kadar uzak; zira yanlışlayamayacağımız ya da doğrulayamayacağımız önermeler öne sürüyor. Ben rasyonalizmi tercih ediyorum; elimizdeki bilgileri çoğaltma ve düşünme taraftarıyım.
"sorumluluktan kacma" sebeplerinden biridir.
genelde bu konular üzerine aşırı kafa yoran insandır. inanmak için kanıt arar durur. sorgulamak kötü bir şey midir? tabii ki değil. ama bir yerden sonra daha da ileriye gitmemek gerekir. o şekilde bırakılmalıdır. ateist olmakla kalmaz, kafayı yer insan.
sıçak seviyordur. (bkz: cehennem) .
Öncelikle sorgulamak biz insanların ne haddi ne de görevidir. Kuran-ı kerim de her şey açık açık yazılmıştır. içinizdeki boşluk vesvesedendir bunu sorgulayan insanların iradeli olmadığı açık bir şekilde görülmekte zaten. Çoğu büyük yazar, alim, fen ve teknoloji bilimlerin de ki büyük insanlar müslümandır. Yunus emre olsun, Fuzûlî olsun, Mevlana olsun.. Şimdiye bir şey diyemeyeceğim ancak bu kadar akıllı terbiyeli ve beyefendi insanların inandıkları bir şeyi sorgulamak insan işi değildir. Şahsi fikrim, tartışılmaya açıktır.
risk almayı seviyodur belki.
korkak bir insanken korku duygusunu tamamen kaybetmiştir. buda bir sebeptir.
Sorguladığı için. Dini dogmaları, sistemin her türlü otoritesini sorgulama cesaretini gösteren her insanın ulaşacağı son duraktır ateizm. Ya da son duraklardan birisidir desek daha doğru olur. O yüzden, her insan cesaretini kırıp sorgulayamaz. Tüm tabulara kafa tutan, sistemle olabildiğince alay eden her insan candır, canandır. Sorgulamaya, ruhsal sorunlar sebep değildir. Sorgulamak şüphe, merak ve cesaret gerektirir.
ilk aşama kuran denen kitabın tercümesini okumasıyla başlar genelde.
Şüphe etmekle başlar ardından mantıklı cevap bulamaz kendince ve mutlu/ mutsuz son nur topundan hallice bir ateist olur.
(bkz: çünkü eşeğin zikinden dolayı)
Ergendir, popüler olmak ister, ateist olur.

Ya da yalnızca 5 vakit namaz , oruç, hac, dua, kurban, sadaka gibi ibadetlerin zor gelmesi sebebiyle bunlardan kaçmak amaçlı ateist olur.

Ikiside günahtır ve ikisininde hesabı ahirette sorulacaktır.
Eksik aile eğitiminden.
Dolayısıyla iman zayıflığından.
Muhatab olduğun yakın çevreden.
Boşluktan. imansızlığın verdiği derin boşluk böyle facialara yol açabilir.
düşünebildiği için.
Net.
surekli mantikli aciklama istedigi icindir.
namaz kılmamak ve çok özür dilerim rahatça pompa yapmak için. başka açıklaması olamaz.
kuranı okuduğu için.
Ufuk açmak için.
akp'lilere bir bakar ve der ki; " bunlar müslümansa ben ateistim " .