bugün

bir görüş kabininde ölüm orucu tutan kız ile annesinin dialoğunun geçtiği grup yorum' un seslendirdiği şarkıdır:

anne: ne kadar da ufalmış bedenin
Gözyaşıma sığdın sen.
Açlık mı yemiş ömrünü yavrum?
Al sütümü iç kızım...

kız: Saçların beyazına mı
Sakladın alevini?
Yoksa güneş sende mi batıyor
Batıyor geceleri?

Eriyen bedenimi düşünme
Göğü giydim üstüme...
Yüzünü asma kederine anam
Yiğitler bitmez bizde!

anne: Bir ateş olup yaksa da gidişiniz
Analar biter mi?
Ölüm toplasa da çiçekleri
Çiçekte tohum biter mi?

Söz: Savaş Ezgi
Müzik: Saffaran Halk Ezgisi
Tuylerı urperten bir sarkıdır, tek kelımeyle mukemmeldir.
(bkz: fikriye kılınc)
dinlerken insanın yüzüne hassiktiiirr ifadesini koyan şarkıdır. hüznün göbeğinde oturur, yaklaşılmaması gereken zamanlar vardır. *
bağcılar'da bir ilköğretim okulunun zil sesidir. uykunuzun arasında duyunca büyük keyif duyarsınız bittiğinde bir sonraki tenefüse kadar uykunuza kaldığınız yerden devam edersiniz.
eşsiz yan flüt sesiyle tüyleri diken diken yapan parça.
ölüm orucundaki insanların türküsüdür.

`Ölüm toplasa da çiçekleri
Çiçekte tohum biter mi? `
grup yorumun tüyleri diken diken eden müthiş parçası.
ilkay akkaya' dan dinlenilmesi harkia türkü.
grup yorum'un dinleyeni ağlatabilecek kadar harika seslendirdiği, harika ötesi sözleri olan, sadece şarkı/eser/türkü değil her şey olandır.. *
bir ağıttır aslında... kabinlerde ufacık bedenlerin ve analarının en gerçek en temiz hisleridir...
yavrusunun ölümünü kabullenemese de bu acıyı bastırabilen erdemli annelerin feryatlarıdır...
senin de ağıtındır annem, bu senin de gözyaşındır... güçlü dimdik anne ağıtı... kızıl karanfillere inanmasan da; kızına inancındır onları kızına hediye etmen... ' hepiniz kızıl karanfilsiniz' demen... yaşıyorsa o beden; sebebi sensin ...
yüreğinin güzelliği gözlerine vurmuş bir kadın sureti geliyor aklıma bu parçayı her dinleyişimde.

güzellik... o bildiğiniz güzellik değil ama bu. bu öyle bir güzellik ki, ölüme koşar adım giderken bile gözlerde eksilmeyen, olmak istediği gibi olan, durmak istediği gibi duran... duruşuna, oluşuna karşı olana isyan eden, doğduğu andaki temizliği ve saflığı yaşamının tümüne yayan, militanca yaşayıp, direnerek ölen bir güzellik...

ölüm toplasa da çiçekleri
çiçekte tohum biter mi?
ne denlir ki bu şarkıya. gecenin en zifiri olduğu saatte kapatın ışıkları, yakın bir sigara. bu şarkı sizi götüreceği yeri iyi bilir. ağlamak isteyeni ağlatır. sevgiliyi düşünmek isteyenin sevgilisi düşlerinin içine çakılır en terkedilen yerde olsa bile. biraz siyasetten anlayan adam bile derin bir ahhhh çeker. o anda büyük bir devrimci olur. işte sanat budur. şarkı değildir. türkü de değildir. bu müziğin en saf özüdür. en dinlenilesidir.
ne anlama gelir bilmiyorum, ne kadar da ufalmış bedenin, gözyaşıma sığdın sen..

açlıkmı yemiş ömrünü yavrum, al sütümü iç kızım.. muhakkak derin acılar anlatmaktadır.. derin kaygıları vardır insanların bazı konularda..

yüzünü asma kederine anam, yiğitler bitmez bizde..

bitmeyeceği bilinirde, bu yakarışın, ana yüreğinde hissettirdiği depremdir önemli olan.. depremden öte; çiçekde tohum bitmemesidir maksat.. ve öğle olmuştur..
(bkz: ölüm toplasada çiçekleri çicekte tohum biter mi)
savaş ezgi'nin can acıtan sözleriyle bir yorum şarkısıdır.

acıtır.
grup yorum'un bir görüş kabininde adlı ezgisinin giriş cümlesidir. dinlenesidir..

ne kadar da ufalmış bedenin göz yaşıma sığdın sen,
açlık mı yemiş ömrünü yavrum al sütümü iç kızım.

saçların beyazına mı sakladın alevini,
yoksa güneş sende mi batıyor batıyor geceleri.

eriyen bedenimi düşünme göğü giydim üstüme,
yüzünü asma kederine anam yiğitler bitmez bizde.

bir ateş olup yaksa da gidişiniz analar biter mi?
ölüm toplasada çiçekleri çiçekte tohum biter mi?
müziğiyle beraber çok güzel bir senkronizasyon oluşturan, insanı alıp farklı yerlere götüren güzel bir türküdür. dinlenilmesi şiddetle tavsiye edilir. *
grup yorum'un insanı dalıp götüren bir parçasıdır.orjinali saffaran bir halk ezgisidir.
o nasıl bir enstruman uyumu , o nasıl bir ses. kesinlikle dinlenmesi gereken bir parça.
" ... yoksa güneş sende mi batıyor geceleri.? "
Grup yorum'un seslendirdiği bir şarkıdır.
müziğiyle insanı mest eden ve derin düşüncelere daldıran, muhteşem ötesi bir şarkıdır.
--spoiler--
Ölüm toplasa da çiçekleri
Çiçekte tohum biter mi?
--spoiler--
hayata dönüş operasyonunu getirir akla. fena eder adamı.

eriyen bedenimi düşünme
göğü giydim üstüme...

bir ateş olup yaksa da gidişiniz analar biter mi?
ne kadar da ufalmış bedenin
Gözyaşıma sığdın sen.

yorumun en ince sözlü şarkılarından biri. müziği de ağlattı ağlatacak kıvamdadır.