bugün

Bayan bay kelimesinden türetilen erkeksi söylem de ondan. Kadın desen ne olur sanki.
şimdi sevgili arkadaşlar, diyelim karşıda bir kadın ve bir erkek var.

birisi yanınıza geliyor ve erkeği işaret ederek bunun cinsiyeti ne diye soruyor sizin vereceğiniz cevap ne? o bir erkek diyeceksiniz değil mi, ama kadını işaret edip bunun cinsiyeti ne diye sorduğunda eğer genç(gençten kastım bakire olduğu düşünülüyorsa) ise kız diyecek ya da kibar(!)biriyse bayan diyecek çok kibar biriyse hanımefendi diyecek.
neden kadınları sürekli sınıflandırma derdindeyiz?

biz bunlar değiliz bizler kadınız sadece kadın. toplum algısına göre eğer bakireyse kız, evli veya bakire değilse kadın diye anılmak ne kadar aşağılayıcı bir şey bunun farkında değilsiniz.

o yüzden bayan değil kadın. he bunu söylemenin başka nedenleri de var mesela bayan kelimesi soyadın önüne gelir adın önüne değil. yanlış kullanılıyor. daha da açıklardım ama size bu kadar bilgi yeter.
"çünkü güzel türkçemizde dişil kelime türeten -an diye bir ek yok. kaynağı mabat olan, uydurma, sevimsiz bir kelimeyi neden cinsiyetimizi tanımlamak için kullanalım" tipi bir cevap alması muhtemel olan eylemdir.
Gerçekten ben de anlayamadım.

Koyu feminist olan biri açıklayabilir mi?

Kadın kelimesi çok kaba gibi bayan- hanımefendi daha nazik hoş değil mi ?
Cevap veremezler. Çünkü onlar koyun sürüsü gibidirler. Diğerleri ne yapıyorsa aynısını yaparlar. Bağımsız hareket edemezler. Çünkü koyunluk bunu gerektirir. Kestanemin feministleri.
Ara ara feminizm damarı parlayan bir insan olarak benim de anlamadığım itirazı sorgulamak. Hayır senin amacın saygı gormek, insan gibi davranilmak falan olmalı. Sen ne yapıyorsun? Kadiniz şu olsun kadiniz bu olsunla Pozitif ayrımcılık yapıp kendini erkek insanından ayrı tuttuğunda esitligi direk sen bozmuş olmuyor musun? insan gibi davransinlar da ister kadın desinler ister bayan ister Hanimefendi. Kadinin da birsryler soyleyebilecegi ve birseylere gucu yeteceğini bilsinler de Sıfat mühim değil.
dişi desek acaba nasıl olur şeklinde düşünmemize neden olan soru sorma şeklidir.
Mantıklı bir cevap gelmeyecektir.

Yok çünkü hiçbir mantığı saçma sapan bir takıntı.

Varsa sözlükte bunu savunan bir tip ona karı diyeceğim bundan sonra. Evet.
“bayan” kelimesinin “bay” kelimesinden türediğini iddia ettikleri için.
Arkadaşlar sorunun cevabı basit.
Erkeklere ' Erkek' denildiği yerde kadına 'kadın '
'Bay' denildiği yerde 'bayan'
'Beyfendi' denildiği yerde 'hanımefendi' denilmelidir. Bu bir gördü kuralıdır.
Ayrıca siz erkeklerin gereksiz yere kibarlık nedeniyle kullandığınız 'bağyan' kelimesi aşağılama durumudur. Bu konuyu algılamak o kadar da zor olmamalı. Saygılar efenim.
Yani genelde bayanların pardon kadınların Türkiye'deki zorluklarını anlayıp onlara destek veren biriyim ama şu bayan kadın konusundaki artık hastalık derecesine gelen bu saplantıyı hakikaten anlayamıyorum.

Onca sorun varken ortada iki terim üzerinde kördöğüşü yapıp durmak ne kazandırıyor bayan...pardon kadınlara biri anlatsın.
kadınları, bayanları sinirlendiren bir sorudur. şu bayan kompleksinden kurtuldukları takdirde, ben inanıyorum ülke level atlayacak.
hitap etmek isterseniz eğer; bay=bayan
bir örnekle açıklayalım bunu:
"bayan bakar mısınız?" -doğru kullanım
" kadın bakar mısınız? " -yanlış kullanım
bizim tepki gösterdiğimiz ise şudur; benim sadece cinsiyetimin belirtilmesi gereken yerlerde kadınlık kötü bir şeymiş gibi yumuşak şeker olsun diye bayan kullanılması bunu da bir örnekle açıklayalım;
erkek=kadın
"kadın wc -doğru kullanım
bayan wc -yanlış kullanım
yani durum bu kadar basitken hala anlamamak ya ağır derece aptal olmayı ya da ağır yobaz olmayı gerektirir. bak olay gayet net neyini anlamıyorsunuz?
Aslında en doğru cevap "Her gün medya şiddet gören, boşanmak istediği için öldürülen kadınları, tecavüzcüsüyle evlendirilmek zorunda bırakılan kızları gösterirken bizler bir avuç gerizekalı olduğumuz için ve twitter vb sosyal medyalarda beğeni orospuları olduğumuz için bayan değil de kadın denilmesini istiyoruz çünkü şu an Türkiye'deki en büyük problem bu ve herkes kadın demeye başladığında sorunun kökten çözüleceğine inanacak kadar aptalız." olmalı.
ingilizce'de woman-man male-female gibi kullanımlar varken bizde kadın-erkek gibi mükemmel ayrıştırmayan eşitlikçi bir kullanım biçimi var neden böyle kullanmayalım. Özümüzden neden kopalım, diye cevap alınması muhtemel soru.
Bayan diyince kibarlaştıgını sanan gerizekalılara tokat gibi cevap kadın olmak kaba yada ayıp değil ki bayan olayım.
Bay ve bayan; birer sıfattır. Kadın ve erkek ise sıfat değil, cinsiyeti belirtir. Kısacası ; kadın demek, tüm sıfatlar ve yakıştırmalardan uzak bir şekilde, o kadını salt kadın kişisi olarak görmektir.
Kadın demekle, "bayanın" bir özne olarak, birey olarak, tüm sıfatlardan bağımsız olarak var olması demektir.
Kadınlar da, bir birey olarak görülmek istiyorlar. Birtakım yakıştırmalardan ve sıfatlardan uzak bir şekilde adlandırılmak istiyorlar.
Misal bir zamanlar "kadın" yerine ; cins-i latif( güzel cins) sıfatı kullanılıyordu.
Kanunlarda da "kadın" ifadesi kullanılır.
Burada maksat öncelikli olarak dildeki cinsiyet ayırımını güçlendiren, cinsiyete dair kalıplar sunan kelimelerin dilden atılmasıdır.

Bilimadamı değil ; biliminsanı diceksiniz.