bugün

eğer eliniz tornavida tutuyorsa, kasayı açıp önce tozunu güzelce bir temizledikten sonra, fanların üzerinde, tam ortasında yeralan janjanlı etiketi kaldırıp ortadaki mile 1-2 damla ince makine yağı (ya da zeytinyağı) damlatmak suretiyle kesilebilecek sestir.
ha, ben anlamam o işlerden diyorsanız mutlaka bir bilene ya da teknik servise danışın.
--sorumluluk savar not--
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sayfada yer alan analizler firmamıza aittir. Bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemekte olup alım - satım kararını destekleyebilecek yeterli bilgiler burada bulunmayabilir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
--sorumluluk savar not--
notun özeti: bozarsanız karışmam, sonra bana gelmeyin.

oha düzeltmesi: "ince motor yağı" yazmışım da biraz ağır kaçmış.
bir yardım çağrısıdır. fan; "beni temizle" diye adeta yalvarmaktadır.
eğer casper marka bir laptop kullanılıyorsa yadırganmayacak sestir. zira bu kulak siken fısıltı yokken bir casper niravana hayal bile edilemez.
an itibariyle şahsımın maruz kaldığı, sebebini bilmediğim bir şekilde çileden çıkarırcasına susmayan, susturulamayan vuvuzela sesine bile amenna dedirten bir ses. çok fazla inat ederse kasanın rahmetli olma ya da fişinin çekilme ihtimali yüksek. sese bir örnek: dıııızzzzzzz
fanların tozlandığının göstergesidir. fanların temizlenmesi gerekir bu durumda. aksi taktirde ses giderek artar, fan daha yavaş döner ve fanın soğuttuğu alan (işlemci, ekran kartı vs.) yanar ve size maddi külfet olarak geri döner yapılan üşengeçliğiniz.
vuvuzela sesine benzeyen bir sestir. sinir eder. özellikle, gece download yapmak için bilgisayar açık bırakıldığında çileden çıkmak mümkündür.
gece açık kalmış ve siz de odada uyuyakalmışsanız birden uyandığınızda sizi ciddi ciddi korkutan sestir.
(bkz: böğüeeeeeea dızzz)
sabahın 6 sında bilgisayarı açarken ev ahalisine yakalanıp birsürü azar işitmeyi sağlayan sestir.
Bir yumrukla sesini kesen, dahasında daha güçlü eziyet veren şey.
ilk açıldığında sanki uçak moturu gibi ses çıkarır. saatler geçtikten sonra yavaş yavaş kaybolur bu ses.
kaç yıldır maruz kaldığım ve maruz kalmaya devam ettiğim, bilgisayarı kapattığımda odada oluşan sessizliğe şaşırdığım ses. bilgisayar açık olduğunda uyumayı imkansız kılan ses. nalet ses.
(bkz: bana laptop alsana sözlük)
Gecenin bu saatinde olmaz ama!
tekme atılması durumunda sesini kesmektedir.
beyni yoran motor sesi.
değişik sebepleri vardır. ekran kartı(bazılarında yok), işlemci ve power üzerinde fan bulunur. bunlar ya kirlilikten, ya yağsızlıktan, ya kasa içinde kablolar gibi bir parçanın üzerine gelip sürtünmesinden veya darbe ile döndükleri eksenden farklılaşmışsa ses yapar. işlemci üzerindeki fan yağlamak geçici çözümler sağlasa da eninde sonunda yeniden başlar. fanı değiştirmek en iyisidir. mesela ben power fanı çok ses yaptığı için eski bir powerden fanı söküp tellerini önceki fanın tellerine öylesine bağladım ve aylardır sorun yok. işlemci ise kasa kapağı devamlı açık kaldığından çok toz alıyor ve ses yapmaya başlıyor. işlemci soğutucu sistemini değiştiren bir arkadaştan fan ve soğutucuyu aldım. soğutucu tozla dolarken iyice dolmadan diğer soğutucuyu takıyorum ve söktüğümü temizleyip yıkayıp kenara kaldırıyorum. fan zarar görmeden soğutucuyu değiştirdiğim için son işlemci fanımda sorun yok. yine de bir başka şey sürtüyor mu bakmak iyi olabilir. çözümü basit. sürten şeyi uzaklaştırmak...