bugün

bilardo oynayan bazı elemanlarda takıntı olan hadise. kişi aldığı sayı sonrasında ıstaka tutmadığı eliyle bir parmak şıklatma olayına girer.

genelde bunu yapanlar ya uğur olduğunu ya da "40 yılın başı bir sayı aldım bari kendimi tebrik edeyim" diye düşünürler. çünkü ellerinde ıstaka olduğu için kendilerini alkışlayamazlar, bu şekilde kendilerini eğlendirirler.

kimileri işi abartıp, olayı damat havasına dönüştürür. bir kaç kez parmak şıklatır. ulan demek ki oyunu kazansan salondaki herkesle kasap havasında halay çekeceksin.
güzel sayı manasında bir tebrik biçimidir. başka ortamlarda da yapıla geldiği görülmüştür. başarılı, spektaküler her davranışın ardından duyulur olur bir süre sonra. ilk gecenizden sonra eşinizden de aynı hareketi beklerseniz, herşeyi bırakıp kaçın bu memleketten. ıssız bir adaya vurun kendinizi.
"işte şimdi oldu; şeytanın bacağını kırdım, düşündüğümü yaptım" tribidir.
iyi sayıyı alan değil, bunu izleyenler tarafından yapılan harekettir. beğeni ve tebrik anlamına gelir. akabinde sayıyı alan gaza gelir.
trip değil usüldür.
bilardo konsantrasyon gerektiren bir spor olduğundan, bir oyuncu sayı aldığında diğer izleyenlerin, sporcunun dikkatini dağıtmadan tebrik etme yöntemidir. günümüz kahvelerinde ve bilardo salonlarında hala uygulanmaktadır ve bir gelenek halini almıştır.
sans eseri alinan sayiya itiraf niteligini de tasiyan harekettir. "Ne balliyim lan" manasina gelir.
alınan her sayıya yapılmamakla beraber, alınmazı zor olan sayılar başarıya ulaştığında yapılır. ıstakayı "tık" "tık" "tık" diye yere vurmak bu tribin bir başka modelidir...
güzel bir adettir.sözlü olarak "serefsiiiiz" diye desteklenirse anlami kuvvetlenir..
hemen peşinden masanın etrafında yarım bir tur atılır bu sırada surat sırıtkan, yürüyüş de kendinden emindir.
bazı yörelerdeki iyi sayı alana parmak atma tribine göre daha makul bir davranışştır.
hobarey obaaa tey teyy koopp goppp'un hem zamandan tasarruh hemde gürültüden tasarruf yapmak amacıyla kısaltılmış halidir.