bugün

Hayatimda hic gormedim seni. Allah rahmet eylesin mekanin cennet olsun. Oglunun mutlu bir yuvasi var. Boyle bir oglunun oldugu icin gurur duymalisin.
babaanne dedem seni aşırı aldatıyor. haberin olsun.
yazın geldiğimde yine erik suyu içerim değil mi?
nur içinde yat gız , hatıp'ın gızııı ! 90 senelik ömrünü senin kadar şakacı , dolu geçiren yoktur kanımca. mahallenin gözbebeğiydin, şimdiyse dedeme kavuştun , allah mekanını cennet etsin babaanne.
etine buduna, sulu dudağına kurban olam be kadın... (bu ne amk yavşadım)
seni çok özledim. mekanın cennet olsun.
Sana geliyorum nano, o anlattığın yeşil ormanlara, bahçelerinde begonyalar açan köyüne geliyorum. Herkesten gizli, babamın bile haberi yok. Belki kıskanır diye söylemedim.

Belki de dedomu ilk gördüğün sokağın başında bir fotoğraf çektirip ölümsüzleştireceğim o anı, belki de terkettiğin topraklara son kez bakarken gözünden damlayan yaşların üstüne basacağım. 24 yaşımda evime ilk defa geliyorum, heyecanlıyım, duygularımı yazamıyorum.

Düşünüyorum da, size yalnız başıma kalmaya geldiğim ilk geceyi. 2.sınıfa geçmiştim, bize geldiğiniz bir akşam, eve geri dönerken beni götürmüştünüz.

Sonra o gece bana söylediğin Boşnakça şarkı…
Şimdi gözlerimi kapattım, gönlümün MP3 playeri, senin ağzından o şarkıyı bana söylüyor…
Gittiğin yerlerde mutlusun biliyorum.
Ve ben bir sonbahar akşamı, çocukluğuna geliyorum…
(yola çıktığımda telefonuma yazdığım not; noktasına virgülüne dokunmadan yazdım buraya.)

Hep uzakta diye anlattılar senelerce. Zulüm varmış dediler, savaş var dediler. –Hadi topraklarımıza gidelim dedik, ee iş var dediler. Anlatıldığı kadar uzak değilmiş buralar. Bizimmiş o kadar. Hem de o kadar bizimmiş ki, kelimelerle anlatamam…

Seni bulamadım nano ama yaşadığın yerleri, evleri sokakları, her yeri buldum.
Şarkılar söyledim içimden…
Şarkılarda söylenen o köy, ‘bizim köyümüz’müş dedim…
Bayramlarda çocukların babalarıyla, dedelerini, babaannelerini ziyarete gittiği köyleri gibi… Ben orda dün ‘bayram’ yaptım…
Ait olduğumuz yerin, çokta buraları olmadığını anladım…
-Çocukken sizin köyünüz yok mu diyenlere, dün benim bayramımda köyümü anlattım

*nano: boşnakça'da babaanne.
Misir unu bitti be babaannecim, seni seviyorum.
ataş aşa. benim küçük boylu despotum, sert, yıkılmaz, mücadeleci, pres gücü yüksek babaannem. Allah seni başımızdan eksik etmesin.
babaanne bir değerin yok malesef benim için.
seni hep ben arıyorum, 2 hafta aramayınca bozuk atıyorsun, ulan arada birde sen ara halimi hatrımı sor, olmadı çaldır kapat, ben ararım. harbiden çok gıcık bir kadınsın.
tam 9 yıl önce gittin oralara, 3 ay önce de dayanamayıp oğlunu yanına aldın...

iyi bak babama oralarda olur mu? ben hep dua ediyorum sizin için... dedem sen ve babam çekirdek aile oldunuz orada. huzurlu olun, mutlu olun... çok özlediyseniz beni de alın...
Bazlama yaparken içine Madımak mıdır nedir şu ottan koyma ya.
sen de olmasan bana dua etmeyi öğretecek olan yokmuş valla. ama senin öğrettiğin kadarıyla da olmadı be babaanne. ben de vazgeçtim zaten.
keşke olsaydın, arpalı şehriye çorbanı ve tavuk kızartmasını senden güzel kimse yapamıyor.. özledim mavi gözlüm özledim.. mekanın cennet olsun.
Tam bir ay önce bugün yaşıyordun keşke olsaydın da bana nasihat verseydin,bizde kalmaya devam etseydin, bizden gitmeseydin bana dua etseydin,yine bize espriler yapıp, beni öpseydin, sana ilaclarını verseydim bi dediğini iki etmeseydim, seni çok özledim.
dogdugumdan beri ayni evi hatta uzun suredir ayni odayi paylasiyoruz. seviyorsun beni, torun sevgisi baska sende biliyorum. ama nasil inat, aksi bir insansin vallahi anlamiyorum. hayati kendine de ozellikle anneme de zindan ediyorsun. aslinda bir yanim seni seviyor ama yillardir anneme yaptiklarini, ona zehir ettigin hayati da aklimdan cikaramiyorum.
mekanın cennet olsun. seni pek sevmezdim ama arkandan kötü konuşmak bana yakışmaz.
(bkz: herkese selam sana hasret)
Anlamayacaksın hatta haberin bile olmayacak bu yazdıklarımdan ama sunu bilmeni isterim ki artık şükretmeyi öğrenmelisin. Böyle yaparak ne kendine ne de bize bir şey katarsın. En fazla huzursuz oluruz hep birden. Önce şükret gerisi zaten kendiliğinden gelir.
erkek kardeşin ve başkaları, senin hakkını gasp ediyor sen de yıllar yılı bizim hakkımızı gasp etmek zorunda değildin.
ismini almışım lanet olsun ki huylarının da çoğunu almışım.
Kötüsün babannecim. Rahmetli babamın hatrı olmasa yüzüne bile bakmam.
Babannecim aynı dedikoduyu 373948 kere anlatmana rağmen ilk kez duyuyomuş gibi yapmaktan bıktım ve sana olan saygımdan bir şey diyemiyorum ama lütfen artık yeni bir dedikodu bul.
nur icinde yat babannecim. 7 senedir yoksun. seni cok ozledim.
kötüsün kabul ama seni de anlamaya çalışıyorum eskiden yaşadıkların bu hale getirmiş ama diğer torunlarin gibi yalandan doğru düzgün bi kız gibi davranıp kendimi sevdirebilirdim sana ama serseri bi kızım yapabileceğim bişey yok.
güncel Önemli Başlıklar