bugün

bir orhan kemal kitabı.kitabın kahramanı selanik göçmeni olup* sokak bekçiliği yapmaktadır,en bilindik sözü ise
gözlerimi kaparım vazifemi yaparımdır.görev aşkı yüzünden kızının ölümüne göz yummuştur,sen ben yok biz varız,vazife herşeyden üstündür mantığı güden bir kişidir.bekçi isimli filmin uyarlandığı kitaptır.
orhan kemal'in aynı isimli kitabından tiyatroya uyarlanmış bir oyundur. sonunda herkesi ağlatır. oyunun yüzde*70*ini murtaza* oynamaktadır. yalan dolan bilmeyen vazifesinin eri bir insandır. geçmişini bilen ve ecdadını utandıracak herşeyden kaçınan bir yapısı vardır. keşke devlet adamları da bu karakterin ufacık tefecik de olsa birazına sahip olsalar.*
kitabın adı murtaza diye hatırlıyorum. filminde de mujdat gezen oynuyordu; pek basarılı bulmadık.
işi ve muhacir olması sebebiyle hiç tanımadığım dedemle özdeşleştirdiğim karakter. çok sert köşeli bir karakteri olsa da aşağıdaki replik ile "ulan şunlardan 10 tane olacak memleket yönetiminde dünyanın abura koruz" diye iç geçirttirir adama bazen;

-Almışım amirlerimden terbiye, görmüşüm kurs. Gürseydin kurs, alsaydın sıkı terbiye büyüklerinden, konuşmazdın büle cayil süzler. Bilirdin yüksektir bir vazfe erşeyden.
murtaza isimli orhan kemal kitabı. bir memleketim klasiğinin yansıması olarak yapraklara dökülmüş halidir bekçi murtaza efendi. tiyatro olarak defalarca oynanmıştır.
mahalleinin kedileriyle kafayı bozmuş devrik cümleleriyle gülümseten roman kahramanı.
"tükürürüm kan, derim içtim kızılcık şerbeti."
konuşma tarzı ile master yoda'yı hatırlatan karakter.
(bkz: almışım amirlerimden sıkı disıplın)