bugün

birinci sezonun ilk bölümünden itirbaren kendi çapımda uyguladığım kampanya.birinci sezon bitince internetten tekrar izlemeye kara vermişitim ki bir de ne göreyim? behzat ç. geceleri tekrar bölümlerini geceleri star tv veriyor yazın.uzun lafın kısası pazar günü saat 22.00'da sözlükte online olanları tespit edip, ip zımbırtısından evlerini bulup ıslak sopyla dövelim diye bi kampanya başlatalım daha iyi. amma velakin reytingin bütün evlerde ölçülmediğine dair bir düşünce vardır ki doğrudur büyük ihtimal.
doğuş grubu daha fazla para kazansın kampanyasıdır diğer bir adı. behzat ç. muhalif kimliğini doğuş grubuna geçerek kaybetmiştir, bu yüzden benim için efsane olan bu dizi, bu güne kadar en sevdiğim yerli dizi olan behzat ç. yayından kalksada umrumda olmayacaktır.
reyting firmalarına, para yedirmeye tenezzül etmeyen behzat amirim hatırına katılmamız gereken kampanyadır. buradaki yoğunluğa rağmen reytinglerin yerde sürünmesi ayıp.
benim evde reyting ölçüm cihazı yok onun için internetten izlesemde fark etmez dediğim durumdur.
popüler olma kaygısı gütmeden popüler olan projenin zaten hakim olduğu kendi kitlesi mevcuttur. Doğuş grubuna geçme durumu da adam film in pazarlama tekniğidir ki bence başarılı olmuştur. Sistem içinde sistemi eleştiren kimliğini ise asla kaybetmemiştir. işin sanatsal boyutunda ise 2. sezonun ilk bölümünün çekim teknikleri ve kalite seviyesi 2 gömlek atlamıştır. Behzat ç konuşmak üzerine kafa patlatmak candır. her boka muhalefet etmek için zırvalayanlar beri dursun.
evlerindeki televizyonlar da reyting cihazı bulunmayan kitlelerin gereksiz yere kendilerini üzmelerine kasmalarına neden olacak anlamsız hareket . Türkiye genelinde ki reytingler zaten genel olarak hedef bi grubun tv lerine reyting cihazı yerleştirilerek ortaya çıkıyo. Bu yüzden sizde bu aygıt olmadan gün boyu hangi kanalı ne kadar izlediğini kim nerden bilebilir ? Az soluklanalım beyne oksijen gitsin .
zaten kaldırılmıştı izlenmiyor diye... fakat internette çıngar çıkarılınca geriye geldi bilen bilir.. velhasıl behzata bişey olmaz la !!*
akp yalakası doğuş grubunun amacı behzat ç'yi yayından kaldırmak olduğundan, bir işe yaramayacak kampanya. saatini 22'ye çekiyorlar, bu kadar izleyicisi olan dizi sözde 16. oluyor. neden? çünkü behzat ç. yalnızca polisiye değil, türkiye'de polis-cemaat ilişkisini ve kontrgerilla'yı yerin dibine sokan bir dizi. yayından kalkarsa tek başıma da olsa star tv binasının önünde eylem yaparım artık. o kadar bağlandık diziye.
öğrenci evlerinde televizyon pek bulunmadığından çoğu öğrencinin destek veremediği kampanyadır. **
çok gereksiz bir kampanyadır. amacı da saçmadır. şöyle ki:

firmalar, yani reklamverenler, programın yayınlandığı kanala reklam verirken birçok şeyi göz önünde tutarlar. izleyyenlerin sayısı bunların içinde en önemlisidir. bunun yanında izleyenlerin yaşı, gelir seviyesi, zevkleri, kısaca sosyoekonomik durumu da gözönüne alınır ve oluşturulan genel izleyici karmasına hitap edildiğine karar verilir, ardından da reklam verilir, ya da tersi oluştur verilmez.

gelelim reytinglere. reyting ölçümlerinin yapıldığı listeler kesinlikle tam olarak gerçeği yansıtmaz. diyelim ki türkiye'de açık olan tv'lerin sayısı atıyorum 20.00-22.00 saatleri arasında 20 milyonsa, bu ölçümlerde o 20 milyonluk devasa örneklem havuzu değil, belki birkaç binlik hatta birkaç yüzlük küçük örneklem grupları temel alınır. zaten bütün tv'lerin neyi izlediğini bulmak imkansızdır. sonra tarafsız olduğuna inanılan bu ölçüm şirketleri de kendi bildiklerine göre sınıf sınıf bu sonuçları yorumlar ve istatistik olarak piyasaya sunarlar.

şimdi,

internetteki reytingler çok kolay bir şekilde ispatlanabiliyor. kimin ne kadar tıkladığı, teknik deyimiyle ne kadar "tık" aldığı bulunabiliyor. dolaysıyla internet ortamında aynı çarpık sonuçları görmek zor, her şey daha açık, her şey daha kesin.

şirketler, şu durumda "yahu kardeşim, madem herkes netten izliyor, biz de tv kanalına o kadar para dökmeyiz, onun yerine nerden izleniyorsa oraya veririz reklamlarımızı" diyebilir. ancak bunun için onaylanmış, official bir dizi kanalı en azından benim bildiğim kadarıyla yok. zaten sistem şu anda bunu kaldıracak kadar da gelişmedi. bugün hepimiz gerek behzat ç'yi gerek house'u gerek himym'ı açıp netteki gayet de gayriresmi ve dizilere herhangi bir pay/ödeme yapmadığına emin olmadığımız yerlerden izliyoruz. oralarda da ufak tefek anket soruları hariç herhangi bir reklamla(en azından tv ile karşılaştırıldığında)karşılaşıyoruz, o kadar.

bunun yerine diziler kendi resmi(official) sitelerinden yayınlayabilirler. diğerlerini de kapattırabilirler. ama bu genelde işe yaramıyor.

evet, ortada bir açmaz olduğu muhakkak. burada sanki tek suçlu(ya da kusurlu?) olarak lanse edilen şimdilik izleyiciler gibi görünüyor. ancak, tv'lerin dizilerde uyguladıkları reklam politikasının ne derecede olduğu da bilinen bir gerçek. dizi arası reklam izlemekten bıkan insanlar bu tür şeylere yönelebiliyorlar. ben açıkcası, o reklamları izlemeden internetten izlediğim vakit herhangi bir suçluluk duygusu duymuyorum.

oyuncular paraları nerden alacaklar şirketler reklam vermezse diye düşünebilirsiniz. elbette emeğe saygı önemli. ancak bu şekilde iyi niyetli yaklaşan izleyici her seferinde haksızlığa uğruyor. zaten atıyorum turkcell yeterince dizi izleyicisi olan müşterilerini kazıklıyor, onun parasıyla hiç de haketmediği bir şekilde reklamını veriyor tv kanallarına. oh olsundur.

dediğim gibi, tek üzüntüm behzat içindir. bilmiyorum, onlar da artık dizilerinin içinde sanal reklam yapabilirler bence. herhangi bir kanalda yayınlanıyor olmasına da gerek yok, biz her yerde buluruz amirimizi! ankara kazan, kızılcahamam, biz kepçe.
star kaldırırsa mutlaka fox veya tnt yayına tekrardan sokar ondan nerden istiyorsan ordan izlemek en iyisi.
evinde reyting cihazı olmayanlar ise star tv resmi web sitesinden izlemelidir. geçen sene orada ki izlenme sayısı dizinin yayından kaldırılmamasında büyük etken olmuştu.
adli vaka ile özelden tatışmasını yaptığımız olay behsat ç. severler olarak desteklenmesi gereken kampanyadır .
başlıktanda anlaşıldığı gibi behzat ç nin reytinginin tüşmesi sebebiyle televizyondan izleyerek destek vermek amaçlanmıştır.