bugün

(bkz: başörtülülerin çoğunun akp ye oy vermesi)
başörtüsü zaten siyasi bir simge değildir...fakat 1980 yılından itibaren erbakanın simgesi olarak ortaya çıkan ve günümüzde akp nin simgesi olan türban bir siyasi simgedir.
(bkz: türban)
doğru tespittir. çünkü siyasi simge olan "türbandır".
bunun nedeni de bir dönemin siyasilerinin, bunu siyasete alet etmeleridir. "arka bahçe" tabiri de o zaman doğmuştur.

ayrıca herkes türban ile başörtüsü arasındaki farkı çok iyi biliyor. saptırmamak lazım bazı şeyleri.
amam görüyoruz ki birileri hala başörtüsü üzerinden de siyaset yapıyor. amaç sanırım onu da siyasi simge haline getirmek.
(bkz: dindarla dinciyi karıştırmak)
(bkz: türbanla başörtüsünü karıştırmak)
gerçek kemalistlerin çok da iyi bildiğidir. onların siyasi simge olarak gördükleri başörtüsü falan değil türbandır. o da sürekli falan değil günümüz içindir. onlar diğerlerinden farklı olarak müslüman olmakla türban takmanın birbirinden tamamen bağımsız iki eylem olduğunu da bilirler. fakat tabii ki türbanın yasaklanmasını istemelerinin nedeni de müslümanlıkla alakası olmaması değildir, zaten böyle bir düşünce kemalistlikle bağdaşlaştırılamaz. fakat eğer bu türban kavramı süregelen rejimi tehlikeye sokuyorsa, işte o zaman simge haline gelir. herkes istediğine inanmakta özgürdür fakat kendi inançlarını üstün görmeye ve karşısındakini de zorla kendi inançlarına çekmeye çalışırsa bu özgürlük olmaktan çıkar artık bir tehdittir. ve günümüz itibariyle "türban bir tehdittir." derler. türkiye için tehdittir. başka bir yerde isteyen istediği gibi takar türbanını gezer fakat orada farklı bir tehdit vardır o yasaklanır. bunda anormal ya da abes bir şey yoktur. arada gerçekte tehdit amacı gütmeyen türbanlılar yok mu? tabii ki var. onlar içinse durum bir hayli sıkıcı tabii. ne zaman türban bir tehdit olmaktan çıkacaksa o gün onlar da istedikleri yere istedikleri gibi girebilme hakkını kazanacaklardır. ve ya kazanmalılardır.*

not: kemalist olduğumu falan söylemedim.
her türlü tek tipleştirici kıyafet yasaklanmayı hakeder.
olup olmamasının sikimde olmadığı durumdur. bunu siyasi simge diye yasaklayanlar traş olmuş insanı simgesiz, sakallıyı simge taşıyıcısı sanarlar. ey gerzek bu dünyada nötr diyebileceğin bir şey yokdur, her giysinin verdiği bir mesaj vardır, kimisi zenginlik gösterir, kimisi protesto içerir. ben çıplak gezsem de bir anlamı vardır, inan. kurtul şu tersine dönmüş imgeden ve at o ideolojik gözlükleri.
başörtüsü takan annelerimiz ninelerimizdir. yüzyıllardır türk kadının kullandığıdır. herhangi bir sorun teşkil ettiği de görülmemiştir. türban ise rahibelerin kafasına taktığı şeye çok benzeyen, erbakan ve ekürileri sayesinde gündeme gelen akp ile ayyuka çıkan bir siyasi simgedir. bunu hala ayırdedemeyen kişiye ise ne yazıktır!
hala başörtüsüyle türbanı farklı şeyler sanan insanların karşı geleceği önermedir. gecen bir yerde iki adam konusuyor. biri diğerine diyor ki ülkede başörtüsü sorunu yok türban sorunu var. hatta ileri gidiyor hatta ve hatta bokunu cıkarıp bu ayrımını haklı göstermek icin üniversitelere başörtülülerin rahatca girebildiğini, giremeyenlerin aslında türbanlı oldugunu iddia ediyor. karşısındaki adam da ikna oluyor. lan üniversite görmeyen inanır tamam da su sozluktekiler buna nasıl kanıyor anlamak mümkün değil.
(bkz: eeeeeh eytere bea)
umrum olmayan durumdur.siyasi olup olmamasından çok görüntü kirliliği ile ilgileniyorum ben.ne öyle okulda kapalı kafalar falan, çok acaip yahu...
bana görede sütyende bir siyasi simge sonuçta oda mahrem kabül edilen bir bölgeyi kapatıyor. sütyende giymesinler amk.
Kısa etek giymeninde siyasi simge olma ihtimali olmaması

evdeki kilimin masa örtüsü olmaması gibi.

bir başörtüsünün bayrak olamayacağı gibi.

Aslında çok büyük bir saçmalık.
bu başlığın altına yazılan "başörtüsü değil zaten türban bık bık" yorumlarını okudukça sinir katsayım artıyo sözlük. türbanla başörtüsü arasındaki 7 fark ne sözlük? iğne mi bone mi? bi git allasen.
başörtüsü değil türban siyasi simgedir.

rte'nin sözleri.

- efendim cumhurbaşkanı olunca eşinin başını aç diyorlar ne yani siyasi ülkümüzden ödün mü verelim?
tayyip velev ki türban akp'nin simgesidir dedikten sonra hala neyin tartışması yapılıyor çok garip..