bugün

genelde kıskanç insanların haz aldığı bir durumdur. ya da genelde eski sevgili için alınan hazdır.
aslinda mutlu olmak olarak tanımlanmasi dogru degildir, insanin bir tek kendinin mutsuz olmadiğini anladiği anda duyduğu rahatlamadir sadece. *
üstüne de para almak.
(bkz: psikoterapi)
her zaman fesatlık ve kötü niyet barındıran hisler değildir. birini tanımışsınızdır, hastalık hastası birini. her sene tepeden tırnağa kendini kontrol ettiren tipler vardır işte öyle birisidir. çok evhamlıdır, yağmurdan nem kapar, onun bu derece tedbirli oluşu yine de hasta olmasına engel olmaz. onu çok mutsuz sanarsınız. onu çok mutsuz sandıkça kendi mutsuzluğunuzu unutuverirsiniz. hatta onun yanındayken size, siz mutsuzmuşsunuz gibi gelmez. rahat hissedersiniz, içinizde kötücül hisler yoktur.
kişisine, durumuna göre güzel olabilir.örneğin israilin mutsuz olması beni çok mutlu eder.
mutlu olmaktan ziyade, mutlu olduğunu başkalarına göstermekten mutlu oluyor günümüz insanı.
hiç bir zaman mutluluğun ucundan dahi yakalayamamıs ve de yakalamayacak olan hasta ruhlara sahip insanların, başına gelmesi muhtemel olaydır.
sadistliktir gerizekalılıktır. başka bir açıklaması yoktur.
çoğunun dediği gibi sadistçe, fesatça ya da bok püsür bi durumdur fakat hayattan beklentileri hiç bir zaman gerçekleşmeyecek olan, yaşamı mutsuzluk tiyatrosunda başrolden ibaret olanlar için istemsiz bir davranıştır.
*
size aşk acısı çektiren* birisi varsa bu hissiyata kapılabilirsiniz.
ben de kesinlikle olan durum.
insanın doğal, içten gelen fena duygularından yalnızca biridir.
sınava girip istediği puanı alamayan bir öğrencide, ya da okula gidemeyip üniversite mezunu işsiz gören bir yetişkinde görülen durum.
başkalarının mutluluğundan da mutsuz olanlardır. sokrates analitik felsefesini bugunler için geliştirmiştir. şükürler olsun.
kıskançlığın şaha kalkıpta hırsla birinciliği göğüslemesi.
(bkz: boğa burcu)
mutluluk yarışına giren insanların içinde oldukları durumdur. çekememezlik, kıskançlık, rekabet vs sebeplerle sürekli hayatlarını kıyaslar bu insanlar. ki genelde de en iyi kız arkadaşlar arasında olan bir durumdur. biri mutsuz olduğunda başına gelen olaya ondan daha çok üzülmüş gibi yaparlar ama içten içe ya o olumsuz olaya karşı nötrlerdir ya da gerçekten bu mutsuzluk onları mutlu etmiştir.

içinde bulunduğum iş ortamında bekar arkadaşlardan biri çok ani bir evlilik yaptı birden bire yakaladığı bu mutluluk herkesi şaşırttı fakat onunla beraber çok sevinmiş görünüyorlardı. ama hepsinin özellikle bekar olanların kıskançlıktan çatladıkları o kadar belliydi ki. derken 1 sene dolmadan kızın hali herkesin dikkatini çekti. bir şeylerin ters gittiği belliydi fakat kız açık açık herkese anlatmıyordu. herkes köşelerde kızın evliliğinin kötü gittiği tahmininde bulunuyorlardı. birkaç hafta sonra artık yaşadıklarını hepimizin bulunduğu bir yerde paylaştı arkadaş. çok fazla şiddet görmüş ve boşanmaya karar vermişti. ağlayarak odadan çıktı. daha sonra olanları anlatmaya utanıyorum. oradaki bütün insanlar başka bir şeye dönüştü. ayy yazık, vah tüh yorumları yapılıyordu ama hiç konuşmasalar da gözlerindeki o mutluluk, ben ondan mutluyum galibiyeti çok net okunuyordu.

arkadaşım dediğimiz insanların üzüntülerine üzülecek kadar da insan olamıyoruz bazen...
sevilmeyen bir kişiyse normal olan durumdur.
misal: ben.
bi kız var bizim sınıfta daha doğrusu birden fazla kız varda ben o kızı sevmiyorum özellikle.neden diyeceksiniz,kıskanıyo beni çünkü.çekemiyo ekmek suratlı. bazen tır çarpsa da ölse diyorum,kamyon ezse de olur.
(bkz: van depremi)
Ağlatıp da gülene yazıklar olsun.
başkasının mutsuzluğu üzerine mutluluk kurmaktır. Ama elbet döner dolaşır o mutsuzluk seni bulur.
o kişinin ruh hastası olduğuna delalettir.
keser döner sap döner gün gelir hesap döner.
Onlar asla hayira kavusamayacak olanlardir.
hastalıktır. böyle insanlar çokça vardır. bu tarz insanlar başka insanların mutsuzluğuna sevinerek hayatlarını geçirirler.

ama birde şu durum vardır. ki karıştırılmamamlı bence. biri size derdini anlatır dinledikçe şükredersiniz sizin başınızda böyle bir dert yok diye. karşınızdaki içinde üzülürsünüz aynı zamanda. bu hemen herkesin başına gelmiştir bence.