bugün

hiç öyle bir korkum olmadı çünkü hep başarısızdım.
hep olmalıdır ki başarıya ulaşmak için çabalanabilinsin.
bireylerde genellikle ilkokul yıllarında oluşan korkudur.

ilkokul yıllarında çocuklara başarılı olacakları sorumluluklar verilirse büyüdüğünde üretken bir yapı kazanacaktır.
harekete geçmeyi engeller ya da geciktirir.
Ben, bir şeyi çok isteyip yapamamayı kabul etmiyorum. Yapılamayan şey yeterince istenmemiştir.
Beraberinde başarısızlığı getirendir.
Başarının önündeki en büyük engel.
başarılı olmaya mecbur bırakır ve başarının anahtarıdır.
hic bi zaman sahip olmadigim korku, sirf bu yuzden potansiyelimin cok altinda kaliyorum. ukalalik iyi bisey degil.
yaptıklarının, başkaları tarafından övülmesine ihtiyaç duyan kişilerin daha sık yaşadığı korku. en ufak olumsuz yorumlara kaşı savunmasız oldukları için bir şeyi, elinden geldiği kadar değil de iltifat alma ihtimalinin yüksek olacağı şekliyle yapmaya gayret ederler. bu da insanın bilgi ve ilgi dışındaki şeylere zorunluluktan yönelmesine, akabinde başarısız olmasına ve en sonunda da başarısızlıktan korkmasına yol açar.

başarısızlıkla sonuçlanan her neyse, akıl verilmiş, dikte edilmiş, çoğunluk tarafından ilgi göreceği hatta kıskanılacağı söylenmiş şeylerin olmadığından emin olmak lazım. kendi hayatında, kendinden daha çok başkalarının cirit attığı kişilerin dikkat etmesi gereken kısım da burası; yaparken keyif alınan ve yeteneklerin, bilginin, duygunun elverdiği; mantıkla ve kişilikle güzelce örtüşebilen şeylerin uğruna zaman harcanması gerekir. bu durum başarı ihtimalini artırdığı gibi başarısızlıktaki çöküşü de azaltacak, yeniden motivasyon toplamaya olanak sağlayacaktır.

bonus olarak ki en önemlisi de bu; kendi keyfinizin peşinden gittiğiniz için günün sonunda hiç kimseye yorum yapma hakkı tanımamış olacaksınız. her insan az da olsa yaptıklarından sadece kendisi sorumlu olmak ve gerektiğinde eşe-dosta hesap vermeme hakkına sahip olmak ister.

isteyerek yaptığınız sürece, başarısızlığa uğradığınız her an sizi daha da tecrübeli, kriz durumunu yönetebilen ve kendi kendine yetebilen insan olmaya yaklaştıracakken aksi durum için başarısızlık, asla hatırlamak istemeyeceğiniz ve kendinizle başbaşa kalma cesaretini dahi elinizden alabilecek yıpranmalara sürükleyecektir.

sürüklenirseniz de kimse sizi almaz, evde kalırsınız. ona göre yani. *
Her adımında bu korkuya kapılıyorsan eğer o zaman korkutularak yetiştirilmiş, insanların tepkilerini sürekli düşünen birisin demektir.
Savunmaci kotumser kisilerin bir ozelligi. Aslinda bu korku, bu kisileri basariya itiyor olabilir. Yani basarisiz olmaktan korkan kisi aslinda basarili olabilir.
başarılı olmaya mecbur bırakan ve başarının anahtarı olması için, korkunun var olmaması, korkunun yenilmesi gereken durumdur. ben çok kişi tanıyorum ki, başarısız olma korkusu yüzünden sana gelen fırsatın başkaları tarafından kapılmasını. tamam katılıyorum, bunu demek çok kolay sanki; korkunu yeneceksin derler. ama nasıl. gerçi iki türlüsü var bu işin, mesela, hep başarılı oldum, başarılı başarılı sürekli başarılı. bir başarısızlık gelince, bunu büyütme, içinden çıkamama, nasıl oldu da böyle oldu korkusu. ikincisi ise, başarısız olunca, pes etme duygunun devreye gireceğini bilme duygusu. bana göre, birinci bahsettiğim ile ikinci bahsettiğim arasında ki fark pes etmek olayıdır. başarısız olurum, ya olursam diye, her şeyden geri durmak, trafikte örneğin, biri gelir bana çarpar, adı, sen kaza yaptın olur. iyisi mi, ne trafiğe çıkayım, ne araba kullanayım demeye benziyor.