bugün

baş ağrıları, nöroloji biliminin uğraştığı ehemmiyetli bir konudur.

genel olarak basit bir dehidratasyondan (vücudun susuz kalması), kafa içinde ki bir kitleye kadar bir çok sebebi olabilir.
göz bozuklukları, hipoksi, sinüzid, migren, kranial kitle ve daha bir çok sebep altta yatıyor olması muhtemeldir.

normalden daha şiddetli ise,
normalden daha uzun sürüyor ise,
ağrı kesici ile geçmiyor ise,
gözlük kullanıyorsanız ve derecesinin ilerlediğini düşünüyorsanız,
uyuşma, karıncalanma eşlik ediyor ise,
ailenizde migren, hipertansyon, kafa içinde kitle öyküsü var ise,
burun kanaması eşlik ediyor ise,
düzenli kullandığınız bir ilaç var ise,
ışık ve ses ile şiddeti artıyor ise,
yakın zamanda geçirdiğiniz bir cerrahi operasyon var ise,
görmede bulanıklaşma eşlik ediyor ise,

ilk iş bir nöroloji hekimine görünmenizi öneririm.

tıbbi olmayan yaklaşımlara, profesyonel değerlendirme olmaksızın itibar etmeyiniz.
Basit anlamda uykusuzluk, vücudun susuz kalmasi ya da kafanın bir seye takılması durumunda oluşan ağrı turu. Bu durum basima geldiğinde once bol su içip derin nefes alıp uyumaya calisirim. ilaç almak en son çare evde isem.
geldi yine tipini s...
ayı siki görülünce tutan ağrıdır.
Stresten oluyor sanırım neyse alıştık acıya.
Mozart'a bir Requiem daha besteletir, kafayı çekiçle teskin etmeye çabalatılır. Dehanın, katiyen dinmeyen doğum sancısıdır. Ah, yüce athena; sen zeus'un baş ağrısı olmalısın.
odun adamların kadınlarında olandır. bazan da odun kadınlarda tabi ki.
geldi yine tipini...
iki apranax içmeme rağmen dinmeyen ağrı.
Bazı türleri insana adını bile unutturur. Su an yaşadığım durum gibi. Doğum tarihini ne? Mus'a bağladık.
şakaklara yapılan masaj ağrıyı azaltabilir. ağrı kesici almadan önce doğal yöntemlere başvurmak daha iyidir.
Kalp atışımı beynimde hissetmeme sebep olan, hap kullanmaktan bıktıran illet.
malumunuz pek çok nedeni olandır.
şeker de bunlardan biri olabilir. şekerinizi yükseltecek şekerli yiyecekleri ve ekmeği azaltmayı denemekten bir zarar gelmez. deneyin.
evin içinde de olsa hafif yürüyüşler yapın. zorlamadan.

ve tabi ki tansiyon sebepli de olabilir. aşırı tuzlu yemeyin. gece göbekleri iyice şişirmeyin. hafif yiyin. gece 8 den sonra ağzınıza kilit vurun. yiyeceklerinizi gündüze saklayın.

ha bak şu da var. kaşar, çikolata, yoğurt gibi şeyler de yapabiliyor, kendimden biliyorum.

derdinizi bu kadar detayli anlatabileceğiniz bir doktor varsa, bunları ona sorun ve onaylarsa uygulayın. tedavi tavsiyesi değildir, üstte yazdıklarımız.
Son zamanlarda ara ara yoklayan ağrı. Migren olabilir mi diye düşünmeden edemedim. Az önce ayağa kalktım, hareket edince beynim zonkladı resmen. Baş ağrısına ilaç kullanmayı da sevmiyorum, mentollü merhem de kar etmiyor. doğal çözümü var mıdır bilmiyorum.
Yine beynimi zonklatan ağrı. bende garanti migren var yoksa böyle zırt pırt ağrımazdı herhalde. Allah ım bu nasıl bir zonklama. Beynimde at yarışı oluyor sanki.
bendekiler migren ve sinüzit, iki kardeş, ikisinden de nefret etmekteyim. Bu sıralar bensiz bir şey yapamıyorlar çünkü.
i

yollar ne kadar güzel olsa,
gece ne kadar serin olsa,
beden yorulur,
baş ağrısı yorulmaz.

ii

şimdi evime girsem bile
biraz sonra çıkabilirim
mademki bu esvaplarla ayakkabılar benim
ve mademki sokaklar kimsenin değil.

orhan veli

----- ankara, nisan 1938
----- (insan, 1.10.1938)
Bizim evde kol geziyor efenim.
diş fırçalandığında bazen hafifleyen ağrıdır. Muhtemelen sert nane kokusuyla alakalıdır diye düşünüyorum.

Tesadüfi keşfettim bunu, çok ağrıdığında yapıyorum. Denenebilir.
bugüne kadar açıkçası pek yaşamadığım için bu ağrıya pek inanmazdım ama.

bu nasıl bir ağrıymış amk.

sanki kafamı bi alttan bi üstten Pressliyorlar.
ense köküm bile ağrıyor .
şu aralar sık sık oluyor.
Geç saatlerde vuku bulur daha çok. Evet.
Uyu geçer.
insanların beyinlerinden gelen uyarı türü.
Dikkat edin ne zaman sıkılır veyahut stres yaparsanız başınız ağrır.
Kimsenin mutluyken başı ağrımıyor.
Az su içmiş olabilirsiniz. Dikkat.