bugün

(bkz: anne bitti)
bayramda şeker istemeye gelen türk çocuktan farksız çocuktur; esasen zaten "türk"tür.
tanımazsınız etmezsiniz. belki mahallenize yeni taşınmış, belki iki üç mahale ötede oturan kalabalık ailenin çocuğudur. kimse takmaz onu dışarda mı, evde mi. veya annesinin tavsiyesiyle tüm evleri dolaşmaktadır sırayla. tanısada tanımasada. bazılarında kapı yüzüne kapanır, bazılarında el öptürülmez, bazı evlerde azarlanır ve kovulur ama vazgeçmez. hani belki biri para verir. para veren de hayatının en büyük bayram hatasını yapmış olur. çocuk o parayı bütün arkadaşlarına kardeşlerine gösterir ve kapı ziliniz siz çıldırana kadar hiç susmaz devamlı üçer beşer kürt çocuğu gülüşmelerle bayramlaşmaya gelir. ta ki bıkıp bikaçını kovana kadar. bu da size ders olacak ve sonraki bayramlarda tanımadığınız çocuklara soğuk davranacaksınız. fakat o kürt çocuğu dolaştığı evlerden azarlandığı için size kin besleyecek ve bir önceki yıl sizin yaşadığınızı o adamın yaşamış olduğunu düşünmeyecektir.
edit: senaryo değil gerçek hikayeden aktarılmıştır. ırkçılıkla alakası yoktur.
(bkz: ırkçılık yapmak için senaryo yazan tip)
çocuklara şeker vermek için nüfus cüzdanlarını kontrol eden kişilere rastlamış mıdır diye merak edilen çocuktur.
küp şekerle keklenebilir.
ne var canım...
(bkz: bayramda türk komşusuna kurban payı dağıtan kürt çocuk).
nede olsa çocuktur. her çocuk gibi hayatı tozpembe görmektedir. sevinmeyi her çocuk gibi haketmektedir oda diğerleri gibi.
Çocuktur. Kendisi de şekerdir. Irkçılığa maruz kalması çok kötüdür.
normal örf, adet ve geleneklerimize göre çok normal. bayramda şeker istemeye gelirken ne zamandır ırk, dil, din ayrımına maruz kalıyor insanlar ? ulan gavat hiç mi paskalya yumurtası yemedin, hiç mi hallowen kutlamadın. seni dışlasalar böyle şeylerden, nasıl hissedersin göt ? diye sorası gelir zaman zaman insanın. yok neymiş 3 şeker fazla almış, alsın lan ne olur. yok arsızlık yapmış, aklına van' da olan yağmalama olayları gelmiş falan feşmekan. yok para almak için kapı kapı gezen çocuklar, aptal mısınız ? diye sorar insan. ben türk'üm, babamında eşek yüküyle parası var. sizin 1 ayda kazandığınızı bi gecede harcayabilirim de, kolejlerde okudum. amerikada universiteye gittim. ama unutmuyorum o para almak için kapı kapı gezen çocuklarının en önde gideniydim.

(bkz: fakir edebiyatı)

diknot: hani bu yazıyı eksileyen (bkz: orospu çocuğu) var ya, yakalarsam taşaklarını kesicem. insandır hata yapar diyorsun, ama böyle insanın ta götüne koyayım. ha bu arada önemli olan entry eksilemek değil. sözlük formatınında amına koydum ulu orta, çaylak olmayı falan da dert etmiyorum. lan oturun bi düşünün, yarın öbür gün utanırsınız bu söylediklerinizden. aç kalırsınız, hani o kürt diye beğenmedikleriniz var ya size el açar. düşmez kalkmaz bi allah! nasıl geçicek o lokmalar boğazınızdan? şerefsizliğin lüzumu yok.
çocugun kürdü, türkü lazı olmaz. Çocuktur.Bölr bir söyle cahillikten değilse hainliktendir.!
çocuk yaşken eğilir. nasıl davranırsan seni öğle tanır. şuanda kürt türk ayırımı ana okulu sıralarına kadar taşındığını göz önünde bulundursak ne kötüdür ki bizi ayırmalarına ramaktanda az kalmış durumdur.
bi kere kürt çocuğuna türk çocuğu demek saygısızlıktır çünkü o kürt çocuğudur.vanlıysa şeker verilmelidir.değilse kimseye şeker verilmemelidir zaten.
kürt çocukları üzerinden faşist egolarını tatmin eden yazarın tespit sıçmasıdır.ne bilecikli cocuğun tek seker alması onu fransız arşidüğü yapar ne de sekere saldıran vanlı cocuğu görgüsüz bir dilenci...çocuk her yerde cocuktur ve her an çocukluğun gereklerini sergileyebilir.dünyanın en masumane varlıkları olan cocuklar üzerinden hastalıklı bilinçaltını dısavurarak egoya parende takla attırmak,hayvan yaftası yapıştırılan o cocuktan kat be kat hayvanlık katar insana.
Sen hem çocuğa ucuz, dandik şekerden ver, hem de 2-3 tane aldı diye gözüne batsın, bir de üstüne ırkçılık yap, bir de üstüne gel sözlüğe yaz.
(#13630739)
bunu ırkçılığa çekmek ayrı bir yetenek hakiki salt istanbullu ailenin çocuğuda bunu yapar hatta ben eskişehirliyim ve sempatik davranıp bende fazla şeker alırdım bu bir adettir küçük çocuğu bile ırka çekmek ise neyse iştedir.
bayramda şeker istemek için gelen bir kürt çocuk işi daha da abarttı şahsıma parmak attı şekeride aldı.parmaklarken van'a giden yardımlar aklıma geldi.takdiri size bırakıyorum *
bir tane de kardeşine al denmiş olma ihtimali fazladır. şekerliği avuçlamak artık farz olur.
Küçüklüğünü sorarsanız herkesin anlatacağı hikayeleri vardır ve kim bilir belki 'on' kişiden 'beşi' komşu-hısım evinden ufak tefek şeyler yürütmüştür ama bu ileride hırsız uğursuz olacak anlamına gelmez. Atalar boş yere söz söylememiş ağaç yaşken eğilir diye. Ekseri 'ırkçılık' platformu haline gelmemeli buralar. Herkes olan biteni biliyor. Lakin ufacık bir çocuk arsız olabilir, şahsen ben bayramlarda para veren evleri ezbere bilirdim üç-beş tane olsalar da.
şeker almak için kapıya gelen türk, laz, çerkez, azeri vs. çocuklarından farkı olmayan çocuktur.
gene şaşırdın
gene dağıttın
son numara bu olmalı.'politic' (bkz: sokarım politikana)
ırkçılık derisinin gözeneklerine kadar işlemiş olanların zoruna giden çocuktur. bu arada deri gözeneklerindeki ırkçılığın göz ve akıl işlevlerini kararttığı bünyeler için bir daha vurgulayalım, çocuktur.
-şeker ver yoksa taş atarım ha.
çocuk demek dünyanın her yerinde ortak dilde gelecek, gülümseme ve mutluluk demektir. ırk, din, dil ayırtmaksızın çocuk çocuktur. ırkçılık yapacağına başını okşayıp istediğin kadar alabilirsin abicim desen emin ol daha mutlu ederdin onları...
ne değeri var bayram gününde üç beş şekerin, vereceğin üç beş liranın. her yerde ıvır zıvıra para dök,sonra burada bunun dedikodusunu yap. çocukları ırklarına göre tasnif edip yargılamak çok büyük ayıp.