bugün

Barış Manço'nun genelde milliyetçi-muhafazakar düşünceye sahip olduğu,özellikle de türk milliyetçisi/ülkücü olduğu şeklinde bir intiba vardır.Barış Manço'nun sahip olduğu siyasi görüş hakkında bildiklerinizi temellendirerek;yani kanıt göstererek aktarabilir misiniz?

Bana göre Barış Manço;türk milliyetçisi değildi.kültür milliyetçisi idi,bir özseverdi.Merkeze yakın duruyordu.70'li yıllarda Osmanlı marşlarını seslendirmiş olması,bıyığının şekli genelde kanıt olarak gösterilir;ancak aynı barış manço kadıköy/suadiye atlantik sineması'nda sol yumruğu havada şarkılarını söylemiştir.Çünkü;osmanlı marşları söylediği için ülkücü kesim sahiplendi.kendisi ise her kesimin sanatçısı olmak istiyordu(zaten oldu da).osmanlı marşlarını osmanlıya özlem veya öykünme için değil,sadece türk kültüründen bir parça olduğu için seslendirdi.tıpkı pir sultan'dan,aşık veysel'den,neşet ertaş'tan eserler dile getirdiği gibi.

Bıyıkları ve saçları ise tesadüf sonucu oluştu.1967'de hollanda'da geçirdiği trafik kazası sonucunda çenesinde çene altına kadar uzanan,aynı zamanda başında da kaza izleri kaldı.bu izleri kapatmak için saçını ve bıyığını uzattı.

8 Ağustos 1977'de Hey dergisine "taraflılığın sınırı yok,insanları birbirine vurmaya kadar götürdüler işi.ben birleştirici olmaya çalışıyorum.bunun da adresi chp'dir" şeklinde beyanat verdi.Aynı hususu 1994'te katıldığı kırmızı koltuk programında da tekrarladı(o dönem chp'ye oy verdiğini).bunun yanısıra hayatı boyunca hiçbir siyasi fikrin bayraktarlığını yapmadığını,hemen hemen her partiye oy verdiğini belirtti.

1994'te dyp'den kadıköy belediye başkan adayı olduğunda partiyle özdeş tutulmaktan rahatsızlık duyduğu için,sağlık sorunlarını öne sürerek adaylıktan çekildi.kendisi ben partiye değil,hizmete talip olmuştum diyerek sitemini dile getirdi.

70'li yıllarda kurtalan ekspres'te bir dönem yer alan fehiman uğurdemir, "Barış;demokrat,aydın,çağdaş bir insandı.kesinlikle sağ görüşe eğilimi yoktu ama solcu da değildi.merkezde,yani ortadan giden bir adamdı" şeklinde beyanat vermiştir(facebook sayfasında bulabilirsiniz).

Şarkılarına baktığımızda da sağ ve sol kesimin deyimlerini birarada sık kullandığını,sağ ve sol için aynı önemi taşıyan manevi değerleri konu edindiğini görürüz.

Cenazesi de ortaya çıkardı ki o ortak değerimiz.türkü-kürdü,laiki-antilaiki,alevisi-sünnisi,tesettürlüsü-başı açığı,müslümanı-gayrimüslimi herkes oradaydı.bunlardan yola çıkarak onun ideolojilerüstü,yeri doldurulamayacak bir sanatçı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
fettoş sevici liberal olarak tarihe geçmiştir.

http://www.youtube.com/re...ullah+g%C3%BClen&aq=f
Milliyetçi hareket partisi'dir.
Radikal islamcı olduğu ap açık ortadadır.
yoktur bıyıklara takılıp mhpli diyorsunuz ama yok öyle bişey dudağının üstünde yara vardır onun içindir o bıyıklar.

tabiki siyasi görüşü vardır ama kendine kadardır.
asagidaki videolarda acik acik belirtmistir.

https://www.youtube.com/watch?v=SsN60M9fEHU