bugün

Bankaların % 60 kar yapmasına içerleyen rte konut kredilerinde faizleri düşürün diyor. Hazineden garanti alıp kredi musluklarını sonuna kadar açan bankalar tabiki kar rekoru kıracak.
Bu sistem Sizin eseriniz değilmi?
Üretimi azaltıp tüketimi arttıran politikaların sonucu ne tarım ne hayvancılık kaldı memlekette.

Haberin detayı soner Yalçın'ın bugünkü yazısında.

http://www.sozcu.com.tr/2...deri-abdurrahman-1967004/
bizim mahalle kahvesinde de sık sık dile getirilen söylemlerden bir tanesidir. mahalle kahvesi diyorum emekli amcalar diyorum aynı fikirler diyorum. daha ne diyeyim siyaset liderlik biraz daha farklı olmalı sanki. kahvedeki adamların mantığı ile olmuyor bu işler işte..
BAKKAL DÜKKANI MI LAN BU? tövbeler olsun yarabbim bir de bu kafa ülke yönetiyor siz düşünün işte.
Sıcak para akışı sağlamak adına toplumun alt ve orta-alt seviyelerini kısa vadede "paralı" uzun vade de köle yapması muhtemel. Işin daha komik yanı aldığınız parayı da hemen piyasaya sürün diyor..

Adam bir ev alıyor 20 sene maaşını oraya yatırıyor. Açıkçası toplum psikolojisini bozmaya yönelik bir aksiyon.
Her şeye maydanoz olan c Başkanı.
akp kapitalist sistemin partisidir. halktan,fakirden,köylüden yana durmamıştır. chp sadece isminde halk vardır. ecevit sadece bir kere sola yakışır şekilde toprak işleyenin su kullananın sloganıyla % 42 oy almış oda alaşağı edilmiştir. seversiniz ya da sevmezsiniz ama bu ülkede fakire,köylüye,işçiye tek hakkını veren rahmetli erbakan olmuştur. üstelik o şartlarda bunu becermiştir.
kapitalistler bir ülkenin her daim gerçek sahipleridir. siyasiler ise onların taşeronudur. bunlar karşılıklı birbirini zengin ederler. devlet ara ara müdahale etme gereği duyar çünkü eğer fakir zengin açılımı farzla olursa fakirler artık sisteme başkaldırır. bu yüzden onları öldürtmezler ama yaşatmazlar da sadece ara ara süründürüler, yaşayacak kadar imkan sağlarlar. sonuçta burjuva bir şey üretmez her şeyi işçi üretir burjuva ise bundan geçinir. mesela işçiler her şeyi yıksa yenisini yapabilir fakat burjuva hiçbir şey yapamaz. bu yüzden bankalara biz değil bankalar bize muhtaç fakat sistem seni öylesine köle hale getiriyor ki sen borç almadan yaşayamacak duruma geliyorsun, borç alıyorsun sonra onu faize kitleyip sana gene sorun çıkartıyorlar. bu sistemde bir şekilde boku yiyorsun yani.
o yüzden siyasiler iş adamlarıyla her daim iyi geçinir, bunlara ihale verir, rant sağlar, bunlar da onları besler. mesela aptal halkı uyutmak için medya kuruluşlarına bakın arkasında ciddi iş adamları var ve bunlar belli siyasi otoriteyi sağlam tutmak için bu yönde propaganda yaparlar. aptal halk da demokrasi var yuppi değip o beynine empoze edilmiş şeyleri gidip oy veriyorum ayağına kendi kararıymış gibi sunar.

yani tayyip bankaya müdahale ediyorsa bu gene onların faydasınadır. halkın faydasına olsa zaten faizi kaldır der ama bunu da kimse yapamaz çünkü bankanın kuruluşu zaten faiz üzerine.
%40 değil mi lan o?

ayrıca teknolojisi gelişme eğiliminde olan ülkelerin bankalarının ülkemizde şubeler açmalarını sağlayarak emre itaat etmeme eğiliminde olan bankaların kafalarını ezebiliriz. değerlendirilmeli.