1. 1.
  iki kişi oynanabilecek en zevkli kağıt oyunudur. rus kingi olarak bilenler de vardır.
  söyle oynanır;

  oyuncular karşılıklı olarak oturur. dağıtan oyuncu, önce kapalı olarak 5 kağıdı diğer oyuncunun önüne, sonra kapalı olarak 5 kağıdı kendi önüne, yatay olarak, arada 2 sıra kağıt koyulacak mesafe bırakarak koyar. sonra aynı şekilde kapalı olarak 5 kağıdı, diğer oyuncunun kapalı olan 5 kağıdının önüne, yine kapalı olarak 5 kağıdı kendi önündeki kapalı 5 kağıdın önüne aynı şekilde yerleştirir. yani yerde soldan sağa 5, yukarıdan aşağıya 4 sıra olmak üzere toplam 20 tane kapalı kağıt vardır.

  bunlardan kendilerine en yakın olan iki yatay sıra oyunculara aittir. yani şu an oyuncuların yerde kapalı olarak 10 ar kağıdı vardır.

  daha sonra dağıtan oyuncu, karşı oyuncunun kapalı olan kağıtlarından karşı oyuncuya uzak olan sıradakilerden, sol tarafta olan kapalı kağıdın üzerin, açık olacak şekilde bir kağıt koyar. karşı oyuncu o kağıda bakarak ya da kafasına göre bir koz söyler (burası tamamen şanstır) (bir değişik versiyonu; aynı sıraya 1 değil, 5 kağıt açılarak koz söylenir. böylece şans faktörü biraz da olsa azaltılmış olur.)

  daha sonra aynı sıra ile kapalı kağıtların üzerine açık gelecek şekilde kağıtları koyar. yerde toplam 40 elinde ise 12 kağıt vardır. kalan 12 kağıda birer birer kendisine ve karşıdaki oyuncuya dağıtır ve oyun başlar. bundan sonra bildiğimiz ihale oyunuyla aynı mantıkla oynanır.

  yerden el alınmadan eldeki kağıtlara bakılamaz ve eldeki kağıtlarla oynanamaz.

  karşı oyuncu yani kozu söyleyen oyuncu kendi kağıtlarından (yani yerdeki kendine yakın olan 2 sıradaki açık olan kağıtlardan) istediğini atar. siz de attığı kağıda -ihale mantığına göre- kendi kağıtlarınızdan istediğiniz birisini atarsınız.

  kağıtlar üst üste dizildiği için açık olan kağıdı attığınızda onun altındaki kapalı kağıdı çevirmelisiniz. artık o kağıdı kullanabilirsiniz.

  ilk kağıdı alan artık elindeki kağıtlarla da oynayabilir. diğer oyuncu yerden kağıt almadan elindeki kağıtlarla oynayamaz.

  çok zor ama yerden hiç kağıt alamayan oyuncu, ancak yerdeki kağıtlarının hepsi yani 20 si bittikten sonra elinden oynayabilir daha doğrusu oynar.

  el bittikten sonra fazla kağıt alan kazanır*. ikinci elde bu sefer koz söyleyen oyuncu dağıtır, diğeri koz söyler falan...

  (bkz: copy paste değil alın teri)
  3 ... redwinemania