bugün

tanım balanced scorecard *, bir şirketin vizyon ve stratejilerini belirlemek için sadece finansal sermayenin değil, bunun yanında müşteri boyutu, iç verimlilik boyutu ve öğrenme ve gelişme boyutu gibi değişkenlerin de hesaba katılması gerektiğini öngören bir yönetim sistemidir. balanced scorecard,

Stratejileri netleşltirmek ve odaklamak
Stratejileri şirket içinde yaymak
Bölüm hedefleriyle kişisel hedefleri ilişkilendirmek
Stratejileri uzun dönem hedefleri ve bütçeyle ilişkilendirmek
Periyodik performans ve strateji değerlendirmeleri yapmak
Stratejileri geliştirmek için bilgi toplamak.

amaçlarıyla kullanılır.

örnek sadece kar-zarar dengesiyle hareket eden firmalar, prime time da lider olan don indirmeli şovlara sahip kanalları *, balanced scorecard kullanan firmalar ise, her zevke hitap etmeyi bilen tartışılmaz doğruları paylaşan kanalları * temsil etmektedir.

sonuç ntv iyi bir kanaldır.
elektronik sinir sistemleri yani yapay zekalar gelişmedikçe pek bir işe yaramayacak olan yöntem.

bugün erp ve it sistemlerinin şirketlere uygulanmasına bakarsak tek bir amaç görülür. o da binlerce çalışandan kurtulup yerine karar verebilecek bilgisayarlar getirmek. bir insanın tecrübesinin algoritmalarını yazarak, bunu bir bilgisayara yükleyerek tersine matrix oluşturmak ve insan faktörünü dolayısı ile maliyeti en aza indirmek.

fakat bu gelecek 100 yıl için pek mümkün gözükmüyor. en azından bildiğimiz, ulaşabildiğimiz teknoloji ile.

bu sistem yönetim kuruluna sunulan detaylı bir rapordan başka bir şey değildir. bir karar alamaz. kararı yine yönetim kurulu alır ve uygular. insan faktörü olmazsa olmazdır.

bu nedenle günümüzde, detayli raporlamadan öteye gidemeyen sistemdir.