bugün

bazıları için çok zordur.
ataerkil anadolu çocukları belki hiçbir zaman söyleyememiştir babasına, onu sevdiğini.
Babam kalp krizi geçirmişti. iki senelik sevdiğim kızdan ayrılma aşamasında olduğum günler. Hastanede sabahladim 2 gece. Az çok bildiğim yerler ama bir hasta yakını olmak hele de babanın yoğun bakımda olmasi.

Anlatilacak seyler değil bakmayın yazdığıma..

Bu olaydan 4 ay kadar önce babamin doğum günü diye gecenim 3 ünde evet babamin deyimiyle essek kadar olan ben babama mesaj attim, ailemizde doğum günleri falan pek önemli degildir zira.

" baba iyi ki doğmuşsun, iyi ki benim babamsin. Seni cok seviyorum. Dünyaya bir daha gelsem senden başkasını baba olarak istemem. Allah senden razi olsun. Bana verdiğin her şey için. "

Böyle yazdim aşağı yukari.

Ama bilmedigim bir şey var, babam o mesajı okudu mu? Yoksa her gece kapattigi telefonuna mesaj ulasamadi mı?
ensesine şaplak bile atılır bazen.

(bkz: Allah bozmasın)
Yapılması zor olandır.
Çünkü o da babasına diyememiştir. Sizden de istemez ve beklemez de. Eskileri anlamak zor. Büyüklerin yanında çocuk sevmek bile ayıptan sayılırmış, kaldı ki 'seni seviyorum u' hiç diyemezsiniz.
benim için söylemesi çok zor olan cümledir. hayır neden sevmekle sevdiğini söylemek/söyleyebilmek bu kadar ayrı . bunun diğer versiyonu daha kötüdür (bkz: babanın evladına sevdiğini söyleyememesi) anne eşek kadar olmuş evladını canım cicim diye severken baba kenardan kenardan bakar. ben ne yapsamda sevdiğimi belli etsem diye düşünür. ama nuh der peygamber der ama sevdiğini açık açık diyemez.
babama hiç demediğim daha doğrusu diyemediğim cümle.aslında bir insana onu sevdiğini söylemek ne kadar güzel bir şey ama yok ben bunu babama diyemem.nedenini ben de bilmiyorum.ama kendi çocuklarımda bu durumu aşacağım*

Edit:yıllar sonra gelen edit.evet aştım.babayım.erkek babası hemde.onu ne kadar çok sevdiğimi her gün her dk söylüyorum.
Otoritem sarsılmasın mücadelesindeki babaların, çocuklarının isteseler bile yapamadığı ya da geç kaldığı eylemdir.
O firsat elinizde varken soyleyin. Hatta her gun kucaklayip opucuklere bogun.

Belki bir daha firsatiniz olmaz...
çok zordur, ama geç olmadan söylenmesi gerekir. yoksa benim gibi bir ömür bu acının altında ezilir gidersiniz ..

bir gün beni allah yarattı demeden dövmüştü, suçluydum ama insan evladına öyle vurmaz. ağzım yüzüm birbirine girmişti, sadece ikimiz vardık. yerde yatıyordum yüzüm gözüm kan içindeydi, babam da vurmaktan yorulmuş nefes nefese bana bakıyordu.

babam - yaptığını beğendin mi?
ben - sana yaparım demiştim, ama sen beni asla dinlemedin. hep kendi bildiğini okudun
babam - sonunun böyle olacağını bile bile burnunun dikine gittin, artık benim senin gibi evladım yok

kalkmaya bile mecalim yoktu, son lafı çok ağrıma gitti. ağlamamak için zor tutuyordum kendimi. yaptığımdan pişman değildim ama babamı kahretmiştim, bu yüzden onu haklı buluyordum. kafamı kaldırıp "baba ben seni çok seviyorum affet beni" demek istedim ama bir türlü söyleyemedim, sadece "yarın gelip eşyalarımı alırım" diye bildim. babam "gerek yok ben kardeşinle yollarım" diyince, ölmekten beter oldum. beni görmeye bile tahammülü yokmuş, babama onu sevdiğimi söylemeden kaybettim.
şirle de söylenebilendir ;

biliyorsun bende yalnız sen varsın,
bensizlikte dayanamaz ağlarsın,
bunun böyle olduğunu bilip de,
sevdiğini söylemeyen utansın.

seni seviyorum babam.
Her gün yapılması gerekendir. Asla kaçırmayın.
" Baba" olma vasfına haiz bir babaysa, zilyon kere söylenmelidir hatta sevgi gösterileriyle şımartılmalıdır bile.

Böyle gözlerinin taa içine bakarak, sevgiyle söylenmelidir.
" iyi ki benim babamsın"
" iyi ki senin evladınım" diye...

Toprağın bol olsun, seni seviyorummm hem de çoookk...
Bugün öğle arasında yapmayı planladığım eylem. Yoksa içimdeki bu sıkıntıyı atamayacağım.
hak eden tüm babalara hiç bıkmadan usanmadan söylenmesi gereken sözdür.
hayatım boyunca söyleyemedim bundan sonrada söylemek için yırtınmam böyle iyi.