bugün

tanım: babaların yılların tecrübesiyle çocuklarına söyledikleri anlam dolu laflardır.bazen bu laflar öyle olur ki hayatınıza yön verirler.

örnek: lise yıllarında, genç yaşın verdiği küstahlıkla, babamım 'eve gel artık oğlum kaç gündür milletin evinde kalıyorsun' demesine aldırmadan yine nerde akşam orada sabah yaşarken eve geldiğimde babamın tek bir lafı benim hayatımı değiştirmişti.

işte size baba lafı: olum baban mı konuşuyor köpek mi konuşuyor neden böyle yapıyorsun?
babamla 5-6 yıl önce real madrid - o.lyon maçı izliyorduk. real serbest vuruş kullanacaktı lyonlu oyuncular baraj kuruyordu, babam şöyle bi baktı, 'adamlar sikten duvar ördü a.q.' dedi. hala aklıma geldikçe haa haa haaayt.
bazıları hiç anlaşılamamıştır.

babamı her kızdırdığımda bana "terbiyesiz üzüm yok" derdi. daha doğrusu ben öyle dediğini zannederdim.
o gün bugündür babamın beni niye üzüme benzettiğini düşünürdüm. hatta kırmızı üzümlerin kızarmasını utanmakla bağdaştırıldığını bile zannetmeştim.

yıllar sonra bu lafın aslında " terbiyesizliğe lüzum yok" olduğunu ve babamın ağzından sinirle köpüklü şekilde çıktığı için bu şekilde anladığımı öğrendiğimde çok gülmüştüm.
çoğunlukla, dededen alıntı laflar olduğunu birilerinin idrak, birilerinin de itiraf etmesi gereken laflardır.
babalardan duyulan çoğu kez hayatı özetleyen laflardır.
-erkeğin orospusu hiç çekilmiyor.
Ossuruklu göte çavdar ekmeği bahane.
babalardan duyulan özlü sözlerdir.
"17 yaşında çıktın mı lisenin kapısından, artık hep 17 kalır ruhun, bedenin yaş alır sadece."
Kimi zaman nasıl yani nasıl olur dediğim laflardir.
Mesela: 'ben hüzünle mutlu olmayı da bildim her zaman.' Ama bi insan nasıl hüzünle mutlu olur ben anlamıyorum ki.
hiç kimseye gebe kalma.
manası: kimseye bel bağlama, kimseden ümitlenme.
" işe mi gidiyorsun? podyuma mı çıkıyorsun? bu ne şıklık? "
-kızım evladım, ben senin için diyorum yoksa umurumda bile değilsin ne halin varsa gör.
-madem hayır diyince kabul etmeyecektin o zaman neden soruyorsun?
Her harclik istediğimde çekilen muhabbet
"18 yaşını geçtin para vermek zorunda değilim "
Bizim aile Avrupa Birliği'ne çoktan girdi de.
-Baba arkadaşlarımla orada olmam lazım.
+Kim bu arkadaşlar?
-Ya baba lütfen bir kere de şöyle yapma.
+Bakarız.

Saatler sonra:

-Baba gidiyorum değil mi?
+Tamam git, telefonun yanında olsun,aradığımda aç, çok geç kalma, içki içme, sigara içilen yerden uzaklaş, kimseye güvenme.
''ananı sikerim.''
şerefsiz.
Bak oğlum ben senin yaşındayken sınıf birincisiydim.
kendine gel.
Bakarız. Hala bakıyor.
Bak okulda protesto olur, ayaklanma olur, isyan olur sakın katılayım deme.
sen bilirsin hangisi aklına yatıyorsa onu yap ama .....................
..........
yinede sen bunları kesin yap.
çok yardımcı olurlar.
beni it yerine koymayın.
namerte, mertlik olmaz oğlum...

sanırım en çok benimsediğim lafı bu oldu.
Gotune kazik caksan bu ses nerden geliyor diyecek insanlar var.