bugün

maalesef ülkemizin en büyük acı gerçeklerinden birisidir. lisans yanında açıköğretim okumaktan bahsetmiyorum, o hobi gibi birşey de bu tamamen gerizekalılık. özellikle ailesinin yanından üniversite okumaya gidiyorum diye çıkıp eskişehir yolunu tutan ve aval aval tüm gün gezinip sağda solda çalışan o kadar çok mal var ki. sorsan hepsi "özgürüm" der, "free adamım, kafa dinliyorum" nutukları çekerler. "bi siktirin gidin amınakoyayım".

Bana hiç "yok stiiiv cobs da okumadı, aynştayn da okuldan atılmış" geyikleri yapmayın amınakoyayım. öyle adam yüzyılda bir çıkar, kontenjan da fazlasıyla dolmuş zaten. yani sizden bir sik olmaz bu saatten sonra.

az düşünün, geleceği kafanızda bir kurgulayın. biraz çalıştırın o ottan kafanızı, gelecekte nerede olacaksınız amınakoyayım? söyleyeyim mi? bir markette kasiyer veya bir fabrikada ayak işlerini yapan kalifiyesiz eleman. sonuç bu! toplayın kafanızı ve geleceğe bakın!
yanlış önermedir.

açıköğretimde okuyanlar, açık zekalıdır.
ne alaka lan?
benim zamanımda kol gibi katsayı vardı acil tıp teknikerliğine yerleşecek puanı aldım takır takır kırdılar puanımı. gidip mal gibi uludağ üniversitesi işletme fakültesine mi yazılaydım? 4 yıl para harca bir bok olmasın.
hem çalıştım hem de kapı gibi diplomamı da aldım. yığınla örgünden iktisat bitirmiş adam tanıyorum alayı işsiz. ne oldu şimdi geldik benim hesaba.

bir de memur olursam o zaman çocuğu koymuş olacağım.
alakasız durumdur.
maddi manevi sebeplerden büyük şehirlere gidemeyen insanlardır.
sen git özel üniversitelerde burssuz okuyup para veren insanlara gerizekalı de!
o özel den okuyanlar torpillerle referanslarla en yüksek mevkilere geliyor. boşunadır beyin olmadıktan sonra mit müsteşarı olsa ne yazar?

vakıf üniversitelerindekilerin çoğu gerizekalıdır. para faktörü.
arz talep grafiği isteyen varsa atarım.
şimdi arkadaş iyi bi üniversitedeörgün okuyan biri olarak,gerizekalılığı sen üniversite puanına göre okunan bölüme göre üniye göre falan değerlendiriyosan geçiceksin o işi.ne otlar var gördüğüm çalışkan,üniversiteye gelmiş ama idiotun allahı olan,iki lafı biraraya getiremeyen..ayrıca hakarete varan siniri de anlamamaktayım
genelleme yapılması hayrete düşürecek kadar büyük saçmalıktır.

belki durumu yok çalışmak zorunda ve okumak da istiyor.

belki ön lisans bitirdi işe başlamalı ama eğitimini lisansa tamamlamak istiyor.

insanların hayatı, yaşam şartları ve elindeki imkanlar bilinmeden yapılan bu tür genellemeleri haklı bulmuyorum üstüne bir de okuyan insanların

da şevkini kırıyor daha da kötüsü insanların aklında açıköğretim okumak boşuna vakit kaybı algısı yaratıyor. (bkz: saçmalığın tüyünü dikmek)

bu tür genellemeler açıköğretim okuyan ve aynı zamanda çalışan canını dişine takan yüzlerce insanı da içeriyor o yüzden

eleştireceğiniz kesimi belirleyip onlara saydırın herkesi içeren başlıklar açmayın
doğru bir genelleme.
Kimisi sanılanın aksine zekidir. Askerliği kısa dönem yapmak için okuyan yığınla kişi vardır. Zaten onun dışında okuyanların da aklını sorgulamak lazım.
La gardaşım bu açıköğretimliler size ne etti .