bugün

türkeçe'mizle epey dalga geçiyor olabilirler ama türkçe'mizle bir sorunları yoktur muhtemelen diye düşündüren durum.
kulak asılmaması gereken sorunsaldır. bunu bir reklamla pekiştirelim.
TÜRKiYE ETi REKLAMI
Bir bilmecem var çocuklar / Haydi sor sor /
Çayda kahvaltıda yenir / Acaba nedir nedir /
Bisküvi denince akla / Tamam şimdi buldum /

Hemen onun adı gelir/ Eti Eti Eti

AZERBAYCAN ETi REKLAMI
Bir sormacam var balalar / Gaydi gaptır gaptır /
Çaya gaamaltiya gatar/ Dimeli nedir nedir /
Miskimit denince ahla / Tamam şindi gaptım /

Heman onun adı düşer / Eti Eti Eti !
bizler nasıl onların televizyonlarını izlerken gülüp eğleniyor ama bir o kadar da türk asıllı oldukları için onları seviyorsak, onlarda kendilerine yakın olan bir dili kullandığımız için bizleri çok seviyor ama eğleniyorlardır.

bir gazetedeki reklamla örneklendireyim.

+körpelerinizin, yeni yetmelerinizin dişlerini ipanayla didikleyin. *
azerilerde bizim türkçemizle dalga geçmektedirler. beyaz show'a katılan bir azeri spiker bu durumu belirtmiştir ve bize çok güldüklerini söylemişlerdir.
örnek olarak şunu belirtmiştir ;

evet hakan şükür topla kaleye doğru ilerliyor
ibrahim üzülmez yanına geliyor
ve ibrahim hakan'a arkadan giriyor.
yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmemektir.
türkçe'yi yarım yamalak konuşup akılları ölçüsünde azeri türkçe'si ile dalga geçmeye çalışan güruhun aksine azeriler türkiye türkçesi ile dalga geçmemektedirler. ancak elbette komik buldukları ve tebessüm ettikleri şeyler var. mesela bir dönem spikerin şu lafı epey konuşulmuş:

- arif'in ortasına kafayı vuran hakan...

derinlemesine düşününce gerçekten komik bir ifade. ama "ehaaa azeri televizyası izledim götümle güldüm" diyen hanzolara benzer tiplerin azerbaycan'da çıkıp trt'deki konuşmalarla dalga geçtiği görülmemiştir.
Dalga geçmek değil de, duyguları karşılıklı diyelim.

Mesela ailecek otururken ''parlak ve dolgun dudaklar'' diye reklam geçse yerin dibine geçerler, babalarının yüzüne bakamazlar. Sen beni çaldır cümlesini falan da söylemeyiniz yoksa baya rezil olursunuz.

Erkekler'in konuşması afedersiniz biraz ipne konuşması gibi bulurlar çok zarif böyle. Kadınların konuşması da bir o kadar seksidir.