bugün

şahit olunması artık çok kolay olan olaylarda sözü geçen insanlardır.

-ben kızımla msnde konusuyorum.
-kızın nerede
-odasında
-odasında da nerede
-evde
-hııı
öğrenci evinde ev arkadaşı olan kişilerdir, gayet normaldir.

"-evde ekmek var mı lan?"
"-yok çıkmak lazım."
"-napcaz, ben wow'dayım."
"-bilmem, ben de gitar çalışıyorum, melih'i dürt."
"-iyi."

"-puşt, benim çakmak senin odanda mı? diilse mutfağa gitcem direkt almaya."
"-burda gel al."

"-kızıım, çabuk benim odaya gel bak facebook'tan kimi göstercem sana, yeni fotoğraflarını koymuş bi de yeni sevgilisiyle mal yaa.."
"-aaa hadi be, dur geliyom, gelirken kahve de yapim getiriyim kıyağım olsun."

gibi örnekleri odadan odaya ayı gibi bağırmaları ortadan kaldırmaktadır görüldüğü üzere.
teknolojiyi alınca onu nasıl kullanacağımız hakkında anlaşılır dilde kullanım kılavuzu yoksa olacağı vardır gayet nebatidir ve genetiksel özelliklerle de hayli bilimsel bir dille de açıklamasını içinde barındırır.

mobil telefon şirketlerinin bahşettiği bedava mesaj uygulamasından sonra arkadaşına kontörü olduğu halde sırf bedava mesajı var diye mesajda "bir cevapsız arama " yazıp gönderen mantığın yaratım ürünü ile aynı kategori altında bir yerde sıvışmış , ama pratikte ne ipe ne de sapa bir yararı olmayan, teknoloyi kullanırken hayatı kolaylaştıracak buluşlar listesinde eğer girerse bunu üretene nobel ödülleri verilmesi de işten bile değildir.
evin içinde çığlık çığlığa bağırmaktansa msn de konuşmayı tercih eden insanlardır bunlar. ayıplanıcak bi durum değildir çünkü bi yerde sinirli bi ses tonuyla cevap verip ortamı germemiş oluyorsun. abartmak gerekirse yararlı bi iletişim şekli bile denilebilir. *
internetin hayatımızın büyük bir kısmına yaptığı etkidir. ev arkadaşınla msn de yapacağın bir konuşmaya şöyle yansır;
+ gelirken su getir.
- niye sen kendin al!
+ senin odan mutfağın yanında, salona geçerken getiriver işte.
- peki sende dvd koy bitane, başlat gelirken titreşim yollarım.
bunun daha beteri de vardır:
(bkz: aynı odada olup msnden görüşen insanlar)*
ev arkadasıyla yüzyüze konuşmak isteyipte msnden konuşan insan modelidir.anlatacagı çok uzun meseleyi bile uzun uzun msnde yazarak anlatma işidir...halbuki yan odaya geçse arkadasının yanına, yazmakla ugraşacagına anlatıverir bir çırpıda ama saatlerce yazacam diye ugraşır.

bir de aynı evde olup küs olan arkadaslar vardır.küsen kişi konuşmaktanda aciz olunca msnden diger ev arkadaslarına not bırakır;

-kızlar mrhb, ev için topladıgımız elektirik parası olan 10 ytl leri ütü masasının üzerine bırakırsanız ben yarın yatırırım.iyi günler...
konuşmaktan çekinen, hatta aciz ev arkadasının msn muhabbetide bu oluyor...komik ötesi bişey..*
(bkz: dostum ev demişsin ama bizimki villa)*
sağır veya dilsiz insanlardır.
bizzat şahit olduğum insanlar.

halamın evine akşam yemeğine gitmiştim. sofra hazırlanmıştı ama kuzenim bir türlü masaya oturmamaktaydı.
halam 20 kez seslendiği halde bir cevap alamadı.

salondaki bilgisayardan msne giren halam ''yemek hazır kızım gel artık'' yazıp çıktı.

iki dakika sonra kuzen gelmişti.

- anne niye önceden çağırmadın? bak hileli zarda gelmiş, özledim kuzenimi.

demesiyle durumun vahimliğini anlamıştım.
bir üst modeli için bizim odaya buyrun; (bkz: aynı odada olup msnden görüşen insanlar)
anne ve kızı arasındaki durumdur.

- anne ya ben acıktım.
- ben sözlükteyim şimdi, sen yemeğini ısıt hadi.
-ama ben de sözlükteyim.
- ......(anne başına geleni bileceğinden çoktan ç.dışı olmuştur)
- anne off yaaa...
biziz, hepimiziz. bahsi geçen "aynı evin içinde olup msn den görüşme" olayı milli bir sporumuz zira.
senkronize hareket etmek için yan odadaki ev arkadaşımla gerçekleştirdiğimiz eylemdir. keyiflidir. güzeldir. teknolojinin bokunu çıkarmaktır. daha betei de olabilirdi mesela feysten yazışmak gibi!! *
öğrenci evinde sık görülebilecek bir olaydır.genellikle mutfağa yakın olan odadaki arkadaşa çay suyu koyma,makarna suyu ısıtma gibi talimatlar verilir ya da aynı sınıftaki ev arkadaşına ertesi gün dersin kaçta başlayacağı hatta o dersle ilgili o anki duygular aynı evde msn aracılığıyla iletilebilir.
bunun üzerine ruh ifadeleri değişecek, birbirlerini gördüklerinde bile smiley ifadeleri yapacak insanlardır.