bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  9. nesil yazar. hoş gelmiş.
  1 ... caddedeyiz54
 2. 2.
  (#14785714) böyle bir espiri yapabilecek kadar ibretlik bir yazar.

  edit: neyse efenim yazmayı unutmuşum nesildaşım yazarmış. hoş gelmiştir.
  1 -2 ... nicknelabenkullanmamnickmick
 3. 3.
  (#14806904) güldürmüştür * hoş gelmiş.
  1 ... cok gulen mutsuz adam
 4. 4.
  çok konuşan saçları kabarık bir yazardır.
  yazar çizer.
  eğlencelidir. çok anlaşamayız o yüzden
  bu kadar övgü yeter.
  1 ... limonata kolonyasi
 5. 5.
  sözlüğe ilk görselini eklerken baya bi uğraşan yazardır. hoş gelmiştir bu arada, bol bol ve dolu dolu yazması dileğiyle.
  1 ... tadimlik bamya
 6. 6.
  eyyubilere son veren memlük asker birimi komutanıdır. memlük devleti'nin kurucusudur.
  ... 3 tat cikolataysa 10 emir ne
 7. 7.
  (bkz: muizzüddin aybek)
  ... ruznamce
 8. 8.
  kıpçak/kuman türk boyuna mensup bir hükümdar.

  genelde memlük denildiği zaman ilk önce herkesin aklına şüphesiz ki baybars gelir. baybars; memlük devletine "türkiye" adını verdiği için de memlüklerin kurucusu zannedilir. lakin memlüklerin asıl kurucusu bilindiği üzre aybeg'dir. tıpkı başbuğ baybars gibi o da mısır'a köle olarak gelmiş, lakin türk ırkının genetiğinde kölelik denen aciz bir statü benimsenmediği için köleler arasından sivrilip rütbesini yükseltmeyi başarmıştır.

  kısa süren kölelik macersından sonra kendisinin statü yükseltme ataklarını gören diğer köleler onu artık "aybeg el-türkmeni" olarak anmaya başlarlar. hem askeri, hem de devlet işleri ile ilgilenen aybeg, bir süre sonra tüm mısır ordusunun komutanı yani mareşali olmuştur. lakin dönemin mısır sultanı ise, "şeceretü'd-dürr kahire" adında bir türk cariyedir. o da köle olarak mısır'a gelmiştir hatta kadın olmasına rağmen mısır tahtına çıkmayı başarmıştır. mısır'daki gerici kafalar "kadın halife olmaz, kadın sultan olmaz." minvalindeki argümanlarla onun tahttan inmesini istemişler ve sonucunda da geniş çaplı bir karışıklık meydana çıkmıştır. şeceretü'd-dürr ise ülkeye zeval gelmemesi için tahttan feragat edip tahta aybeg'in geçmesini sağlamıştır. artık aybeg bir başbuğ olmuş, onun sayesinde mısır'da türk dönemi başlamıştır. şeceretü'd-dürr kahire ise aynı zamanda aybeg'in hatunu olmuştur. nitekim 7 yıl ülkeyi yönettikten sonra saçma sapan bir suikaste kurban gitmiştir. bunun nedeni olarak da sanırım aybeg'in başka kadınlarla eğlenmesinden dolayı karısının bu durumu sindiremediği dayanağıyla eşini öldürdüğü konuşulmaktadır.
  2 ... chie shih shuai