bugün

isviçre nin son minare referandumuna misilleme olarak Türkiye'de de ayasofya'nın cami olması için referandum yapılması ihtimalidir. Sonuç ise şimdiden bellidir.
sürekli gündeme gelen %99 un ne kadar da haklı bir rakam olduğunu ispatlayacak, aldığım duyumlara göre bu sene yapılacak referandumdur.
zaten 1983 yılından beri ezan okunan fethiye camii (ayasofya diye de bilinir), islam dünyasının en büyük miraslarından biridir. ibadete açıldıktan sonra dünyanın her yerinden müslümanlar akın edecektir.
batının müslümanlara karşı haçlı damarının kızıştığı, müslümanların da birleşmelerinin başladığı şu günlerde güzel bir hamle olacaktır inşaallah.
kesinlikle desteklediğim projedir. ah ulan, ama göt ister bunu referanduma sokmak. deniz baykal hemen sokar kafasını muhalefet eder. açın lan fetih camii'ni. sorun bakalım bu millet ne istiyor? bütün dünyaya ders olsun!
desteklediğim referandumdur. *
ayasofya'nın cami olması için değildir referandum. orası zaten camidir.
cami olarak ibadete tamamının açılmasıdır sorun.
referandumla alınmamış bilakis şehit kanları ile elde edilmiş olan ayasofya, devlet kararı ile cami yapılmalıdır. belki bu sebeple fatih'in ruhu şad edilmiş olur.
Gerek duyulmayan refarandumdur. Ayasofyanın restorasyonun ardından hemen ibadete açılması gerekmektedir. Müslüman ülkede camiyi ibadete açmak için referandum ne demek. Ayasofya müze değil camidir. Fethin simgesidir.
isviçre'de yapılan referanduma türkiye cumhuriyeti devleti tarafından misilleme yapılması.

bu yapılamaz o sebeple bir kalemde geçelim de anlayamadığım nokta şu: türkiye cumhuriyeti devleti başbakanı'nı bu konuda açıklama yapmaya iten sebep nedir? müslümanların halifesi değilse ya da kendini öyle görmüyorsa başka bir devletin aldığı minare yasağıyla ilgili olarak açıklama yapma ve minare referandumunu faşizm olarak niteleme yetkisini kendisinde görüyor olması düşündürücü.

hani bu cumhuriyetin dini yok ya o açıdan şeyettim. yoksa kim tutar başbakanı.
misilleme öyle olmaz.
misilleme olsaydı şu şekilde olurdu: (bkz: saint antoine kilisesinin camiye çevrilmesi)
misilleme değil olması gerekendir nitekim fatih sultan mehmetin vasiyetidir...

Nefis kilise Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Bunu, Allaha, ahirete, Onun heybetine inanan hiçbir mahluk, sultan olsun, hakim olsun, bir mütegallibe olsun, değiştiremez. Vakıf şarlarını kim değiştirirse, Allahın, meleklerin, bütün insanların laneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın... fatih sultan mehmet...
neden referanduma gerek olduğunu anlayamadığım durumdur. burası müslüman bir ülke değil mi? yönetimde olanlar müslüman değil mi? niye cevaz bekleniyor ki! bir bakanlar kurulu kararı ile halledilir, olur biter. birkaç çatlak ses çıkar, bir süre sonra o sesler de unutulur gider. böyle şeylerde emrivaki yapılması gerekir, herkesin gönlünü almaya ne gerek var. biraz atatürk'ü örnek alsın bizim yöneticiler.