bugün

Genelleme yapılmaması gereken meslek.
Vardır şerefsizleri elbet. Onlar paranın köpeğidir.
Hiç de öyle bir durum yoktur. Avukatlık en onurlu meslektir. Bırakın bu klişeleri baydı artık.
Ağır cezaya sanık olarak çağırılınca topukları götüne dege değe avukat arayacak kişi beyanı.

edit: avukat, müvekkilinin vermiş olduğu bilginin dışına çıkıp da götünden olay uyduramaz. Sadece soyut hukuk kuralını somut müvekkil beyanına uygulayarak çözüm bulur.
Avukatlığın savunma mesleği olmasıdır, neyi yalan söyleyecen açacan bakacan kanunlara falan sonra savunma yapacan.
genelleme yapılmayacak bir meslek grubudur. yalan söyleme mesleği aranıyorsa bakın bakalım siyasilere..
Kısmen doğrudur; ancak tüm avukatları kapsamamaktadır. Herkes avukatını seçebildiği gibi avukatlarda müvekkilini seçebilir. Yani bir avukat isterse suçlu avukatlığı yapmaya bilir.
Edit: imla
ülkede katili, sapığı, hırsızı savunan avukatların olduğunu görünce doğru olduğu düşünülendir.

"xyz giydiği kıyafetten ötürü müvekkillim olan şerefsizi tahrik etmiştir" diye mi savunuyorlar acaba tecavüzcüleri? görmedim, duymadım vallahi canlı canlı hiç. merak ediyorum ne diyorlar savunurken.
Avukat, herkesin bir taraf olduğu anda olaylara tarafsız bakabilmeli, dünyanın en zor işi olan ön yargıları kırabilmeli, gerçek neye mal olursa olsun ortaya çıkarabilmelidir.

işini hakkıyla yapana büyük saygı duyulmalıdır. Çünkü onlar, yeryüzünde adaletin tecelli etmesini sağlarlar.
hakikatı sonuna kadar savunma mesleği olmasıdır.

ama işte adam var adam var.
adam ahlak yoksunu ise avukatta olsa dilencide olsa aynı kefededir.
Meslek hakkında hiçbir bilgisi olmayanların atıp tuttuğu safsata.
Fahişelikten farkı yoktur

(bkz: hukuk iktidarların fahişesidir)