bugün

bunu mu demek istediniz: türkiye yüzde 7 büyürken avrupanın çükünün bize karşı büyümesi.
türkiye ekonomisi'nin son dönemde yaptığı atılımdır.

türk halkının topyekün başarısıdır.
kabaktaki fiyat artışazalışları ile enflasyon belirleyen hükümetin artısı.
(bkz: ekonomisi büyüdükçe işsizlik oranı artan ülke)
avrupanın ne kadar türkiyeye ihtiyacı olduğunu gösteririr.Kalıcı olması halinde ki kalıcı olacaktır dünyada dengelerin değiştiğinin en belirgin göstergesi olacaktır.Dünyanın yeni orta sınıf ülkeleri brezilya türkiye olacaktır.iran ile yapılan antlaşmanın dünyanın diğer bütün ülkeleri tarafından reddedilmesi de gösterir.Güç sadece bende olduğu zaman güzel anlayışı bitmiş Avrupa ağlamaya devam etsin Türkiye tam yol ilerleyecektir.Kim ne derse desin.
tamamen yalandır.
an itibari ile tuik.gov.tr'den (türkiye istatistik kurumu) aldıgım direk verileri aktarıyorum sizlere.
yıllara göre dışticaret oranları. bunlar basit anlamda ülkeye giren ve çıkan para manasına gelmektedir.

1999 ithalat : 40 671 272 ihracat : 26 587 225.... bütçe açıgı:%-34,6
2000 ithalat : 54 502 821 ihracat : 27 774 906.... bütçe açıgı:%-49,0
2001 ithalat : 41 399 083 ihracat : 31 334 216.... bütçe açıgı:%-24,3
2002 ithalat : 51 553 797 ihracat : 36 059 089.... bütçe açıgı:%-30,1
2003 ithalat : 69 339 692 ihracat : 47 252 836.... bütçe açıgı:%-31,9
2004 ithalat : 97 539 766 ihracat : 63 167 153.... bütçe açıgı:%-35,2
2005 ithalat : 116 774 151 ihracat :73 476 408.... bütçe açıgı:%-37,1
2006 ithalat : 139 576 174 ihracat : 85 534 676... bütçe açıgı:%-38,7
2007 ithalat : 170 062 715 ihracat : 107 271 750.. bütçe açıgı:%-36,9
2008 ithalat : 201 963 574 ihracat : 132 027 196 . bütçe açıgı:%-34,6
2009 ithalat : 140 920 880 ihracat :102 128 668... bütçe açıgı:%-27,5

Görüldüğü gibi büyümenin aksine yaklaşık 2009 yılında 39 milyar TL zarar etmiştir ülkemiz ki bu rakam tarihin rekor seviyesidir. bunun neresi büyümedir biri çıkıp anlatsın.
bir fabrikanız oldugunu düşnün ve her yıl ortalama %30 zarar ediyorsunuz, ne yapardınız mal satardınız degilmi. özelleştirmeler neden yapıldı zannediyorsunuz?
bu ülke sadece Atatürk döneminde ve o öldükten sonra bıraktıkları sayesinde 5 yıl kadar daha kar etmiştir ardından 65 yıl boyunca sürekli zarar etmiştir ve bu rakamlar son 10 yıl yani akp hükümeti döneminde rekor seviyelere yükselmiştir. Halibuki akp döneminde yapılan özelleştirmeler türkiye tarihinde hiçbir dönemde bu kadar yogun olmamıştır. fabrikalar ve kurumlar satılmıştır, reformlar icat edilip kamu malı toprak satılmıştır ve halen satılmaktadır. Bu kadar girdi olmasına ragmen ülke halen zarar etmektedir. nasıl çaldıklarını nasıl halkı fakirleştirdiklerini siz hesab edin.
şimdi araştırmaktan hiçbir zaman hoşlanmamış sadece dinlemeyi tercih eden milletimiz hükümetin çıkıp kar ettik demesine yine kılını dahi kıpırdatmadan tevafuk etmiştir.
yazıktır. başlık yalandır. kanıtı ülkenin resmi istatistik kurumu sitesinde bulunmaktadır. 3 dk nızı ayırın inceleyin(http://www.tuik.gov.tr) sonra karar verin,
büyüdük mü sahiden ?
http://www.ntvmsnbc.com/id/25105424/
tam olarak neresinin büyüdüğünü merak etmeme neden olan cümle.dönüşümlü olarak ankara ve istanbul'da yaşayan biri olan ben farkedemedim.
en az 3 çocukla günden güne büyüyoruz evet ama şu da bir gerçek avrupa euro dan ötürü büyük sıkıntı çekmektedir, yunanistandan sonra macaristan da iflasın eşiğinde, bu aradan türkiye ne kadar karlı çıkar orasını hepbirlikte görücez.
(bkz: sürekli büyüyor efendim durduramıyoruz)
(bkz: göttür o göt ala ala yüzde 7 az bile)
tam olarak neresinden anladıklarını merak ettiklerimin anlayamadığı büyümedir.
kendi üretimiyle degil balon büyümeyle büyümedir. ben de oradan buradan kredi alip karima "bak benim güzel karicigim, gecen sene led tv´miz, güzel arabamiz,kadife perdelerimiz yoktu, artik var, gecen seneden beri cok acayip büyüme yaptik canim" desem, ayni hesaba gelir. yalniz orada benim hanim bana " o aldigin kredileri bi ödeyeme, o senin led tv´ni alir uygun bi yerine sokarim" diyebiliyor, hükümet basi oldugun zaman bu tür tepkilere direkt maruz kalmiyorsun, kalirsan da korumalarina falan güvenerekten "anani da al git" diyebiliyorsun, aradaki fark bu iste.
başlık ve savunmaya çalıştıkları, üniversite yıllarında çok sevdiğim bir hocamın sözünü getirdi aklıma "sayıları gerektiği kadar sıkarsanız size istediğiniz yalanı söyler"

neden bu sözü paylaştım. çünkü gsmh hesaplamasındaki baz yıl değişiklikleri, enflasyon hesaplarında kullanılan ürün grupları, büyüme rakamlarından bahsederken gsmh nin dağılımının nasıl gerçekleştiği konusunda herhangi bir açık durumun ortaya konulmamış olması, ekonomik büyüme ile kalkınma arasındaki ilişkinin ne ülke vatandaşları, ne de ülkedeki ekonomi disiplinleri içerisinde tam olarak kavranamamış olması böyle açıklamaları her zaman kağıt üstünde doğru birer önermeymiş gibi gösterecektir.

ve amacınız sadece günü kurtarmaksa sayılar size her zaman istediklerinizi söyleyecektir.
(bkz: istihdam yaratmayan büyüme)

s.çayım öyle büyümeye
bir önceki dönemde yüzde altı küçüldükten sonra fazla birşey ifade etmeyen olaydır.
(bkz: dünya türk olacak)
(bkz: ccc)
ülke borsasındaki yabancı sermaya sayısı
ülke çapındaki yabancı sermaye ortaklı firma sayısı
ülke çapında kapanan kobi sayısına bakınca gerçekten de birilerinin büyümesine yarayan büyüme.

bugün değil 5 yıl sonra göreceksiniz asıl etkiyi.
hükümetin başarısıdır. kimsenin zoruna gitmesin.
(bkz: uyurken kıçın açık kalması)
çok doğru bir gerçektir. zira ülkenin dışarıdaki çekemeyenlerinden çok muhalefet ve at gözlü vatandaşlarının inanmak istemediği, aynı zamanda karşıt görüşlülere de hem referandumda hemde genel seçimde kazanarak, at gözlülere atacağı en büyük tokat' ın içten bile olmaması gerçeğidir
(bkz: 3 ayda 7 cm büyüme)
tercümanın yanlış çevirmesidir muhtemelen. başımızdaki para babaları "turkey" kelimesini akşam yemeğinde kesip yiyecekleri hindiyi kastederek söylemişlerdir.
(bkz: dış borcun büyümesi)
bir yanlış bilgilendirme olmasın türkiye'nin dış borcu 271 milyar dolardır , eski dönemlere göre vadesi uzun ve faizi düşüktür.
güncel Önemli Başlıklar